Alkuraskauden uä, mies mukaan?
7+1 olen menossa ultraan ja se varmaankin tehdään alapään kautta? Olen tässä miettinyt, että pitäisikö miestä kysyä sinne mukaan? Jotenkin ahdistaa ajatus jos tehdään alapään kautta, mutta taas toisaalta haluaisin, että mies olisi mukana näkemässä/kuulemassa, että odotus olisi hänellekkin vähän todellisempaa.
Kuinka monella mies on ollut mukana ja miten reagoinut sen jälkeen?
Kommentit (12)
eli mies ei ole ollut mukana missään koko esikon eikä tämän kakkosenkaan (13+4) odotusaikana ja asia ei kyllä tahdo hänelle hevin konkretisoitua. Noissa ultrissa ja tutkimuksissa on aina myös puoli ajateltavana, että olisi joku tukena jos kaikki ei olekaan kunnossa. Esikon kanssa olisin varmaan itsekin ajatellut kiusallisena miestä mukana alakautta tehtävässä ultrassa, mutta viimeistään esikon synnytyksessä moiset estot katosivat. Eli toisaalta sama on edessä miehellä kuitenkin :-) Ja lopulta mies kai voi itse päättää haluaako tulla vai ei ja sinä osaat toivottavasti sopeutua vastaukseen oikein olipa se kumpi hyvänsä. Toki voit etukäteen kertoa miten tutkimus luultavimmin tehdään.
Esikkoa odotellessa kyllä ujostelin ekaa alakautta ultraa miehen kanssa.Mutta onhan se mies sielä synnytyksessäkin mukana ja alakautta se vauva tulee(suurimmassa osassa)joten lienee parempi että mies tottuu niihin "alapääronklauksiin"mitä vaimolle tehdään=)
Petite ja seiska rv 28+2
Ei tullut edes mieleen, että ei olisi lähtenyt mukaan. Mä en edes osannut ajatella, että olisi jotenkin kummallista kun ultra tehtiin alakautta. Onhan tuo mies tehnyt itsekin lähempää tuttavuutta sen kanssa, ettei ihan uppo-outo kapistus tuolta housujen alta löytynyt. ;)
Reagoi lähinnä siten, että oli ihanaa nähdä pieni syke ja että uskomatonta että se näkyi jo. Sanoi myös ultran konkretisoineen raskautta hänellekin.
Meillä kyllä muutenkin on hyvin luonnollinen suhtautumistapa moneen asiaan ja toimitaan monin puolin siten, että joissain perheissä saattais mennä vesi väärään kurkkuun, mutta tosiaan ei meillä ainakaan ollu mitään ihmeellistä siinä, että tutkimus tehtiin alakautta.
Onhan tuo mies tehnyt itsekin lähempää tuttavuutta sen kanssa, ettei ihan uppo-outo kapistus tuolta housujen alta löytynyt. ;)
Just näin=)
Kuten joku jo sanoikin, ottaisin itseni takia mukaan siltä varalta että olisikin huonoja uutisia (mitä en sinulle toivo, mutta minulle kerran kävi niin että löytyikin tuulimuna).
Vielä noin pienillä viikoilla siellä ruudulla ei välttämättä näy maallikon silmälle mitään sääkarttaa kummempaa, vaikka kaikki olisikin kunnossa (kokemusta on tästäkin!), mutta kyllä se silti kuulostaa mahtavalta kun lääkäri sanoo näkevänsä siellä harmaassa sumussa alkion ja ehkä jopa sykkeenkin.
Alapääultraa on turha arastella, sanot vaan miehellesi etukäteen ettei ylläty. Lääkäri varmaan osoittaa hänelle istumapaikan mistä näkee ruudulle mutta ei sinne alapäähän, näin meillä ainakin!
...mies joka kerta (nyt kolmosta odotellaan). Ei siina mitaan sen kummempaa ole, raskaana ja synnytyksessa varsinkin joudutte molemmat tottumaan siihen etta "paljasta" pintaa nakyy edemman tai vahemman kun tehdaan erilaisia tarkastuksia. Kylla iso mies sen kestaa. _Lapsia_ en kylla ottaisi mukaan, koska heista tilanne voisi olla jarkyttava.
tehdään alakautta ja neuvolassa suorastaan kehotetaan ottamaan joku tueksi mukaan, koska aina uutiset eivät ole toivottuja.
Mieheni on ollut yhteensä kolmesti mukana ultratilanteessa, josta kaksi on otettu alakautta. Ja tässä nyt selvisi, että ei hän ollut huomannut/ei enää muistanut, miten se ultra on eri kerroilla tehty.
Luultavastihan mies sijoitetaan istumaan aina niin, että pystyy pitämään odottavaa kuppaniaan kädestä ja näkemään sen monitorin. Tai siis meillä päin on aina kumppanin istumapaikka sillä tavalla. Ei hän näe samaa, mitä lääkäri näkee.
Ja kyllä se on katseenvangitsevaa, kun siellä pieni vauvanalku on. Se taitaa jäädä molemmille vanhemmille siitä käynnistä mieleen, ei ultrauksen tekniset yksityiskohdat.
-Putri
Pyydä ihmeessä mies mukaan, siten hänkin pääsee jo alusta asti mukaan odotukseen vähän konkreetisemmin. Ja noita alapään ronkkimisia tulee todellakin sitten synnytyksessä viimeistään, osaa mieskin paremmin varautua siihen, mitä tuleman pitää.
Itse en olisi varmaan uskaltanut mennä yksin alku-ultriin, just sen takia, jos olisikin jotain pielessä. Olisi sitten mies siinä tukena.
Onnellista odotusta teille molemmille! =)
Shayen 31+3, p07/06
Minulla on ainakin pelkkää positiivista kokemusta miehen mukanaolosta, olemme raskauden aikana käyneet kolmesti ultrassa. Niitä käyntejä olemme odottaneet aina innolla ja muistelleet lämmöllä :-) ota ihmeessä mies mukaan!
Noh eilen sitten sanoin miehelle, että saa tulla uä:een mukaan jos haluaa. Ilmoitti, että ei häntä varmaan siellä tarvita ja jos "kerran ronkitaankin". Sanoin, että ei näe sitten meidän vauvan alkua, mutta meinasi vaan, että näkeehän sen siitä kuvasta. Ja, että varmasti ilmoitan hänelle sitten jos jotain on vialla :(
Kyllä miestä varmasti edes "vähän" kiinnostaa nämä raskausasiat, kun näin eilen, kun luki vähän salaa vauvakirjaa ;)
että näin meillä
että osaat varmaan sitten sopeutua miehen vastaukseen olipa se mikä hyvänsä. Meillä on nimittäin vähän samaa ollut ilmassa, mies on matkatöissä ja olen aina kysynyt yritänkö tapella ultra-ajan, johon hänkin pääsisi, johon vastaus on aina ollut että ei tarvitse. Ei siis välttämättä halua tulla (ja puhun nyt nt ja rakenne-ultrista, jotka on tehty vatsan päältä eli ronkkimisen katsomista ei ole tarvinnut pelätä). Ultrakuvat on vilkaissut läpi, tuskin niitä kommentoinut. Silti mies tätä toistakin lasta toivoo ja odottaa. Kehottaa lepäämään kun valitan väsymystä jne. Suunnittelee ensi kevättä kun lapsia onkin kaksi. Mutta on kovasti hitaasti lämpeävää sorttia tämän asian suhteen. Ekan kohdalla toivoi selvästi poikaa. Tyttö tuli, eikä ole päivääkään pettyneeltä vaikuttanut. Nyt kysyin odottaako taas poikaa ja nyt asia oli kuulemma yhdentekevämpi; oli tajunnut 1,5 vuodessa että osaa olla hyvä isä tytöllekin :-)
mutta meillä mies on tottunut kaikenlaisiin lääkärintutkimuksiin, kun vauvoja on tehty lääkärien kanssa... ultrauksen tekotapa kai riippuu vähän paikasta, mutta ainakin meillä alkuraskauden ultrat on tehty alakautta. Luulisin, että mitään sellaista sun miehes ei susta näe, mitä ei olisi aiemmin nähnyt, :), paitsi tietysti sen kuvan, joka ultrausruudulle kohdussa olevasta vauvasta piirtyy.
Mulle ei olis itselleni tullut mieleenkään, etten pyytäisi miestä mukaan. Mut jokainen omalla tavallaan! Kyllä se miehelle on ensimmäinen konkreettinen asia raskaudesta, eli siinä mielessä varmasti mukava tapahtuma, jos vain itse haluaa mukaan tulla.