Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkälainen ulkoilupuku kestäisi hieman sadettakin?

18.08.2006 |

Lapsemme koulumatka vie kävellen noin puoli tuntia ja näin syksyllä tarvittais joku hyvä takki&housut -puku, hieman saisi olla vedenpitäväkin, sateensuojan lisäksi. Vai pitääkö tyytyä perinteiseen sadetakkiin, tosin alaosa siinäkin kastuu. Vinkkaa hyvä merkki. Kiitos.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Urheiluliikkeissä on myös lasten vettäpitäviä pukuja, muistaakseni Raiskilla ainakin. Minulla on itsellänikin Reimatecin puku ja olen ollut siihen erittäin tyytyväinen. On suunniteltu näihin Suomen vaihteleviin keleihin.



Erillisellä sadetakillakin varmasti pärjää.

Vierailija
2/5 |
18.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

North Face on meillä käytössä, erillinen takki ja housut maksoi 50% alesta 40e. Vedenpitäväksi mainostettiin ja tuntuu aika kestävältä materiaalilta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

siinä toivossa että se olisi kosteussuojattu. Olenko väärässä? Hontaa setille tuli alemynnissä n. 40e.

Vierailija
4/5 |
21.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meillä on ollut käytössä Haltin kaksiosainen Drymaxx-puku. On testattu myös kaatosateessa ja toimii loistavasti. Ei myöskään hiosta näin alkusyksystä, kun voi vielä olla aika lämmin :)

Vierailija
5/5 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkia noita on ollut meillä käytössä, osa kestää kaatosadettakin pitkään, halvemmat ovat sitten sellaisia, että niissä ei heti kastu, mutta saumoista alkaa vesi jossain vaiheessa tulla sisään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän kahdeksan