Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pojalle kymppisynttäri-ideoita????

08.08.2006 |

Eli syksymmällä on pojalla 10 vee synttärit, olisko ideoita teemasta, ohjelmasta tms??? Tarkoitus olis olla viimeiset kaverisynttärit, sais olla siis jotain mieliinpainuvaa...

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
08.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mentiin leffaan ja hampurilaisille, siis maksoimme tietty myös kavereiden liput ja kuskasimme. Menimme kahdella autolla, ja kavereita sai pyytää sen verran mukaan että kaikki mahtui asiallisesti kyyteihimme. (tokihan voi myös sopia että kaverit tulee itse paikan päälle jos se on järkevää)

Olisin varannut oikein Ompun Chicosista pöydän mutta eivät varanneet ollenkaan pöytiä viikonloppuna. Ja jotenkin sain kyllä vaikutelman että lauma 10-vuotiaita poikia ei ollut oikein tervetullut. No, Hesburger kelpasi sitten kaikille, sinne sai tilattua ruoat ennakkoon.

Lapsuusajan synttäreiden lahjapussin korvikkeeksi kokosin jokaiselle omat hienot herkkupussit irtiksistä ja pop corneista (ei tarttenut ostaa leffateatterista kalliita nameja).

Lopuksi tulimme vielä meille syömään kakkua joka oli tehty valmiiksi etukäteen, ja jäi lapsille vähän vapaata leikkiaikaakin.



Toisella pojalla oli taas yökyläsynttärit, eli 5 parasta kaveria oli yökylässä. Tarjoilut oli muistaakseni aika simppelit perusherkut. Tässä taas vaaditaan kyllä hyviä hermoja ja molempien vanhempien sitoutumista tai jotain kaveria jelppimään ja pitämääm jöötä. Nukkumaanmenorajasta huolimatta oli jotkut pojat yöllä oman poikani kanssa alkaneet valvomaan ja menneet jääkaapile ja siellä oli vahingossa viinietikkapullo pudonnuy ja kaatunut keittiön lattialle. Olivat salaa yrittäneet siivotakin sotkujjaan mutta kyllähän siitä jäljet ja haju jäi vielä äidin siivottavaksi. :-)

Vierailija
2/7 |
08.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä on kohta pojalla 8v. synttärit ja pienen vauvan takia en nyt " halua" poikalaumaa kotiimme juhlimaan, joten me järjestämme Tikkurilassa Tiikeriareenalla synttärit.



Siellä on 1,5t sählyä, temppuilua ties mitä urheilupainotteista touhua ja sen jälkeen hampparit, kakut, jäätelöt, keksit, sipsit jne ja lisäbonuksena (tästä poikamme eniten innostui sählyn lisäksi) että hän saa viedä omia cd-levyjöä mukaan joita saa sitten kuunnella kuulema IHAN täysillä...



Hinta on 120-150eur, riippuen haluaako ohjaajan vai ohjaako itse, ja se sisältää 12 lasta. Sata euroa kun menee aika helposti jos käy ostamassa kotiinkin kaikki tykötarpeet joten en pidä tuota hintaa ihan kauheana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
08.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on synttärit vasta tuolla lokakuun lopulla, joten pihajutut on pois laskuista... Mutta hyviä ideoita molemmat ja edelleen vastaanotetaan lisää!!!

Vierailija
4/7 |
11.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pidettiin viime syksynä pojalle 9- vuotissynttärit. Kutsutuissa oli (yllätys-yllätys :) vain poikia. Luulisin, että sama konsepti kuitenkin toimisi myös 10- vuotissynttäreillä. Eli järjestettiin Synttärilympialaiset.

Idana oli siis, että keksittiin 5 lajia, joissa pojat kilpailivat kahtena joukkueena. Oli kauko-ohjattavalla autolla ajoa, improkisa,tietovisa, tikanheitto (tarratikkatauluun) ja muumiointi (eli kaksi käärii kolmannen vessapaperiin , annetaan siis joukkueen käärijöille veskipaperirulla, joka täytyy kääriä kolmannen ympärille siten, ettei papru katkea, se joukkue voittaa jolla paperi nopeammin loppuu. Kasvojen ympärille ei saa kääriä tietenkään...Oli hauskaa kaikilla ja palkinnoksi olimme pojan kanssa yhdessä valmistaneet " karkkipikarit" .

Lajeja voi miettiä yhdessä vaikka synttärisankarin kanssa ja ottaa hänet mukaan suunnitteluun.

Kilpaillessa meni noin tunti ja jäi vielä aikaa syödä kakkua ja leikkiä vapaastikin. Synttärit kesti n. 2 tuntia.

Vierailija
5/7 |
11.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Idea oli hyvä, eli tuosta taidamme lähteä kehittelemään...

Lisääkin hyviä ideoita otetaan vastaan!

Vierailija
6/7 |
12.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli 10v synttärit helsingin lego show:sa.



Heureka ja sea life-järjestää myös, yksi kiva on myös hohtokeilaus

ja uimahalli-synttärit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
12.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eräät synttärit olivat merirosvoteemalla, lankulla kävelyä, köyden vetoa, ongintaa jne. Meillä on aika iso talo ja aarteenetsintä on aivan ykkösjuttu. Kartta ja joku värillinen kivi piiloon ja löytäjälle palkinto. Me jouduttiin järjestämään tämä kahteen kertaan, toki kolmas kierroskin olisi mennyt, mutta loppuivat palkinnot kesken.

Homma pysyy kasassa kun pojilla on jotain tekemistä muuten menee riehumiseksi ja kaikki lelut sikin sokin lattialla (=lue legot)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän kahdeksan