Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

rv30 vauva perätilassa -kääntyyköhän? perätilasynn./sektio?

28.06.2006 |


Kyllähän näillä viikoilla ilmeisesti vielä on hyvää aikaa kääntyä raivotarjontaan, mutta kuinkahan tod.näköistä se mahtaa olla? Millä viikolla asiaa aletaan tutkimaan (mahd.kääntöyritykset tai sektion sopimiset jne...). Vauveli on ollut jo piiiiiiiitkään perätilassa, joten hetkellisestä väärin päin kiepsahtamisesta ei ole kysymys.



Onko jollain muutenkin kokemuksia perätiloista ja perätilasynnytyksistä? Kannattaakohan moiseen suostuakaan, vai suosiollako vaan sektioon (2.raskaus)? Entäs nämä kääntöyritykset -ovatko riski lapselle (jos vaikka napanuora luiskahtaa huonosti), tai jotenkin väkivaltainen kokemus?



-väärinpäin-

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
28.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ekaa odottaessa vko 31 lääkäri sanoi ettei vauva oo viel kääntyny ja alko puhuu mulle perätilasynnytyksistä ja sai mut vähän paniikkiinkin. Mut sit vko 34 vauva oli kääntyny raivotarjontaan ja sillo mulle joku sano ettei niin aikases vaihees ku se lääkäri katto ni sais ees viel kattoo mitään tarjontoja, koska yleensä kääntyy tai asettuu lähtövalmiuksiin vast siin vko:n 34 tienoilla ja mullekki se lääkäri puhu et sit vko 38 tai jotain jos ei oo kääntyny ni sit yritetään pintakääntää. Sinuna en vielä olis huolissani.

Ja vauva synty tasan 40+0.



Eli itse en tiiä perätilassa synnytyksestä henk.koht. Mut oon kuullu myös helpoistakin perätilasynnytyksistä et ollaan oltu sairaalassa 2,5 tuntii ja vauva maailmassa, ilman mitään repeämiä. Mut vielä en jakais " tuomioo" perätilasynnytyksestä.



Vierailija
2/10 |
29.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

moi!

rv 31+2 vauva oli vielä perätilassa ja rv 34+2 vauveli oli sitten jo kääntyny raivotarjontaan.. kyllä se voipi vielä kääntyä jos vain tilaa masussa:)

ei paniikkia vielä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
29.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla oli nyt viikkoja 32+ jotakin, kun vauva kääntyi raivotarjontaan. Silloinkin th meinasi, että tilaa on vielä kääntyä takaisinkin istuvaan asentoon, mutta taitaapa tuo oikeinpäin edelleen olla... Myös esikoinen kääntyi vasta viimeisillä viikoilla raivotarjontaan ja yritti mokoma vielä rv 37-38 kääntyä istumaan, mutta ei mahtunut enää kääntymään; kökötti viikon poikittain ja palasi sitten kiltisti raivotarjontaan!



Jos lapsivettä on tarpeeksi ja vauva ei ole mikään jättiläinen, kääntymisiä voi tulla melko myöhäisessäkin vaiheessa, ei siis kannata vielä huolehtia =0)



Neeuska rv 34+1

Vierailija
4/10 |
29.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla vaan vauveli päätti ruveta istuskelemaan rv 37... Kävin kaksi kertaa ulkokäännöksessä, kun ensimmäisen käynnin jälkeen ipana oli jo seuraavana aamuna jälleen istumassa. Toisella kerralla jäi raivotarjontaan ja syntyi siis alakautta. Itse olen leikkauskammoinen, joten lievässä paniikissa pohdin, olisiko perätilasynnytys alakautta vai sektio vauvalle turvalliisempi tapa.



Ulkokäännöksestä : Ei saanut syödä eikä juoda 8 tuntiin ennen toimenpidettä. Ensin käyrälle sydänääniä ja mahdollisia supistuksia tarkkailemaan, sitten sain pistoksen supistuksen estolääkettä. Siitä jonkin ajan kuluttua lääkärin luokse, jossa ensin ultrataan, että vauvaa on ylipäätään mahdollista kääntää (on tarpeeksi ylhäällä ja leuka kohti rintaa). Sitten lääkäri otti mahasta kiinni ja pyöräytti, homma oli oji muutamassa sekunnissa eikä tehnyt lainkaan kipeää.

Tästä on kai muitakin kokemuksia, olen kuullut myös, että kääntäminen on sattunut ja se on lopetettu kesken. Sitten piti maata taas piuhoissa 1,5 tuntia tarkkailtavana ja sen jälkeen toivat tarjottimella syötävää ja pääsi kotiin.

Vierailija
5/10 |
30.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli esikoinen perätilassa koko raskauden ajan lähes - tai silloin kun sitä katsottiin loppuviikoilla. Vko 36+ yritettiin ulkokäännöstä, mutta sitte ei tehtykään sitä kun oli niin vähän lapsivettä ja istui tiukassa. Sovittiin sektio vko 39+0 ja sektiolla syntyikin sitten suunnitellusti. Itse sektiohan on ihan ok toimenpide, jännittävä tietysti - mutta toipuminen vie harmittavan pitkään äidillä. Itse en 2 ensimmäiseen viikkoon oikein vaippoja vaihdellut ja mies toi vauvaa syötettäväksi öisin jne. Mutta nämäkin on aika yksilöllisiä juttuja.



Valitsin itse sektion moniin eri lukemiini lähteisiin ja lääkärinlausuntoihin perustuen. Onhan olemassa hetki jos vauva jää kiinni päästään, ei sitä niin vaan saadakaan liikkeelle. Juuri kuulin tuttavalta sukulaisensa perätilasynnytyksestä, jossa vauva jäi päästä kiinni - joutui hätäsektioon jossa vauva leikattiin mahan kautta pois - eli käytännössä kai " työnnettiin takaisin" . Onneksi tällä lapsella oli kaikki ok pientä lonkkajuttua lukuunottamatta, mutta olen kuullut muutakin. Mutta onhan sektio tietysti aina iso leikkaus.



Mutta vielä siis ehtii kääntyillä, turha murehtia vielä! Tsempit!

Vierailija
6/10 |
30.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta luin just eilen mun joogamaikan kirjan,jossa puhuttiin perätilasta. Siinä oli vinkkejä kuinka voi itse houkutella vauvaa tekemään kuperkeikan vatsassa. Kuulosti hassulle,mutta liikkeet oli aika simppeleitä. Lasta stimuloivia asentoja ovat konttausasento,silta ja hartiaseisonta.Konttaus asennossa pitäisi olla väh.15min.



Kirjan nimi on Kantamisen kausi ja kirjoittaja Malla Rautaparta. Siitä voi lukea enemmän. .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
30.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

esikoinen oli kiltisti pääalaspäin rv 27 alkaen, kunnes yllättäen rv 33 olikin kääntynyt perätilaan. Sain lähetteen äitipolille, jossa tarkastettiin asento ja olisi päätetty käännetäänkö, synnytänkö perätilasta vai sektio, mutta poika kääntyikin sitten päivää tai kahta ennen tuota käyntiä rv 37+. Eli melko myöhään kääntyi :)



Hyvin on vielä sinunkin vauvallasi tilaa kääntyä ja monihan kääntyykin ihan viime metreillä rv 35 jälkeen. Toivotaan että näin teilläkin!



Mayella rv 27 -ei tietoa kumminpäin vauva oleilee-

Vierailija
8/10 |
30.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun esikoisen kohdalla huomattiin perätila viikolla 31 eikä enää siitä kääntynyt itse eikä yritetty kääntää kun painoarvio oli nelisen kiloa. Lääkäri suoraan suositteli sektiota mikä sitten tehtiin.



Tuolla kaksplussan keskustelupalstan odotus-sivuilla on pitempiäkin tarinoita perätilasynnytyksestä, käys siellä katsomassa :):) (huomasin eilen kun siellä kävin selailemassa juttuja).



t. Vilma

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
30.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kiitos kaikille vastaajille =)



Ehkä pitää alkaa vasta lähempänä h-hetkeä katsomaan, istutaanko vatsassa vaan edelleen sitkeästi vai olisiko siellä suostuttu jo kääntymään rt:aan...Luulisi mahd.kääntymisen huomaavan itsekin, kun potkut ovat tulleet nyt koko ajan ihan alas...ja jaloistahan ne kovimmat potkut pitäisi lähteä.



Ulkokäännökset ja synnytystapa mietityttää kyllä jonkun verran, näillä näkymin olisin kallistumassa sektion kannalle, käännösyritykseen ehkä voisi suostua sitä ennen.



Vierailija
10/10 |
30.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta pieni ei kääntynyt, lääkäri itse ehdotti uutta yritystä ensi viikolle ja sen jälkeen katsellaan sitten tarkemmin jatkot. Pieni oli jo kääntymässä mutta supistus painoi vauvan pyllyn niin alas, että lääkäri ei saanut enää otetta vauvan pyllystä. Yläpää olisi kyllä kääntynyt vaikka miten. No, katsellaan kääntyykö vielä itsekseen vai tuolloin uudella yrityksellä vai päättääkö olla täydellisessä perätilassa loppuun saakka. Nyt täytyy itse pyllistellä täällä kotona kun vauva on aktiivinen liikkumaan. Olenhan minä jo noita muslimirukousasentoja koettanutkin, mutta ei ole kyllä tulosta vielä tullut. Lääkäri puhui perätilasynnytyksestäkin, mutta siihen vaikuttaa kyllä vavan koko ja äidin lantion koko. Itse ehkä mieluummin sen sektion kumminkin valitsen, jos ei käänny. Lääkäri kyllä kertoi esimerkkejä että vauvoja on kääntynyt ihan itsekseen vielä synnärillä. Nykyään kuulemma ultrataankin ennen leikkaukseen menoa, kun vauvoja on tullut sektion avulla maailmaan vaikka ovat oikein päin kääntyneenä.



Mutta tulipa vauva sitten miten tahansa maailmaan, tärkeintä että se on vauvalle turvallista. Meidän vauva oli pitkään ihan oikein päin, mutta nyt on viihtynyt melkein saman mokoman väärin päin. Joten sitähän ei tiedä miten päin hän maailmaan ulos haluaa : )