Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Milloin pinsettiote on myöhässä?

30.07.2007 |

Poika 10,5 kk ei oikein tunnu hallitsevan tuota pinsettiotetta, vaan sihtaa esim. leivänmuruja ohi ja sitten turhautuu ja kahmaisee koko kädellä ne suuhunsa. Pitäisikö tuon taidon olla jo hallussa? Onko muita hienomotorisia " harjoitteita" , joita voisi kokeilla?



Poika on varsin vilkas ja vauhdikas, kävelee jo. Muutenkin kaikki motoriset kehitysaskeleet tulleet aika lailla etupainotteisesti.

Mietinkin, että olisiko niin, ettei oikein jaksa keskittyä pieneen pipertelyyn kun kaikki vauhdikas niin kiinnostaa?



Kiitos, jos jollain kokemuksia!

t. kuonokas

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
30.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän neuvolalääkäri sanoi, että 9kk on vaatimus pinsettiotteelle mutta en usko että se nyt niin tarkkaa on jos kerran lapsesi on kehittynyt muuten hienosti. Vinkki: Pujota lankaan/ohueen naruun helmi ja katso kuinka ottaa helmestä kiinni.

Vierailija
2/2 |
30.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyypä kokeilla tuota helmijuttua ja jos asia edelleen askarruttaa, niin kysyä sitten neuvolasta. Onneksi meillä on käynti pikapuoliin tuloillaan.



Jos muilla vielä kokemuksia, niin mieluusti kuulisin.



t. kuonokas

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla