***SYYS04 Ystävien Torsti!***
Kommentit (11)
Onpas lyhyt pino. Lyhyt taitaa tulla munkin viestistä.Just sain syyspojan unille,neiti varmaan kohta heräilee parvekkeella,on reilu 2 tuntia nukkunut.Pari kertaa olen jo tuttia käynyt laittamassa mutta on onneksi jatkanut unia.
Mua ahdistaa tää päivä.Mies menee suoraan töistä työpaikan juhliin joten koko ilta kahdestaan lasten kanssa.Olen tainnut vasta pari kertaa aikaisemmin olla lasten kanssa kahdestaan koko illan.Ongelmia tulee jos en saa neitiä nukkumaan pieniä unia siinä klo 7 paikkeilla.Ilman unia tulee hirvittävä huuto loppuillaksi ja nukahtaminen neidillä on tosi vaikeaa. Jos joudun koko illan toista kantamaan niin pojan nukkumaan laittaminen on aika hankalaa...Saa nähdä miten käy.
Mies otti huomisen töistä vapaaksi ja kysyin voisinko käydä kampaajalla.Kehtasikin sanoa että voisitko ottaa neidin mukaan. En todellakaan aio ottaa, jos onkin hereillä ja pitäis pitää sylissä niin eihän siitä mitään tule. Nyt on kuitenkin kampaajaaika varattu ja mies saa olla lasten kanssa kotona.Eihän siinä mene kuin matkojen kanssa pari tuntia kun vaan leikataan.
Kiva nimi Tiiviin pojalla.Meillä on sama nimi pojalla kolmentena nimenä:)
Mulla taas jokapäiväinen vieras,päänsärky,ilmoittelee tulostaan:( Olis pakko kai käydä hierojalla,niin kipeä niska kun nukun huonossa asennossa kun vauva nukkuu vieressä. Pojalle sain varattua maanantaiksi lääkäriajan sen hoipertelun takia.
Lillille paranemista.Toivottavasti sairastelukierre pian katkeaa.
Helli
Ee vai siskon mies? niillä aina tästä asiasta kinaa. Kerrankin kun soittelin siskolle huuteli Ee vieressä " Mitä Torstille kuuluu?" . Olemme tullet siskon kanssa tulokseen että molemmat taitavat olla aika Torsteja ja sitten ne aina " torsteilee" .
Helli meillä aina sam juttu " joo mee vaan, mutta ota pienempi mukaan..." joo ihan iisisiti sitä voi käydä vauvan kanssa kampaajalla ja sit ne miehet ei pääse ees vessaan jos niitten täytyy lapsia vahtia...vuodatusta...
Seurakunta maksaa uuninluukun, ehdin jo soitella vakuutusyhtiöönkin. (isomummu asuu seurakunnan vuokraasunnossa eli ko. uuni on seurakunnan) hyvä ylimääräistä rahan menoa emme juuri nyt kaipaa.
Meinattiin lähteä mun porukoitten luokse kohta.
Mari ja miehet
Nyt täällä ei ole juuri ketään:) Yhtään Helliä ja Maria väheksymättä:)
Olen selaillut löysänä päivänä puutarhasivuja ja tekis mieli tilata netistä vaikka mitä. Voih, mistä lisää tilaa kukille:)
T: Ynis
HErätin tänään typyn puol10,alkaa rytmi taas lipsua pikkusen ;-) Meni nukkumaan 22.30...Nyt pitäs mennä herättää päikeiltä et ois ilta vähä aiksempi!
Ulkoiltii tänää.Hienosti typy pysy pihalla,eikä pyytäny kiikutaa ja keräs lelut laatikkoo.Ja sisälle läks ku sanoin!
Kotona meinas tulla ongelma ku on nyt kattonu videoita aika paljo ja neiti meinas et ei ruokaa,ei unia vaan vähä muumia!Selvittii ilman suurta raivoa..
MARI huhuu:Bongasin sut tuolta turvaistun keskustelusta.Katoin sitä linkkiä minkä olit laittanu.Meillä siis nyt harkinnassa auton osto,typyllä on istuin mihin ainaki poika mahtu 4vuotiaaks asti.Mutta sit on vaa istuinkoroke millä poika ollu satunnaiset matkat mut jos auto hommataa ni sellain turvavyöistuin ois parempi..Eli asiaan...siinä esittelyssä sanotaan et menee isommalle lapselle eli osaatko arvioida oisko se hyvä ostaa melkein 7vuotilaalle.Onko miten tilava tms.???
Ainki kilorajat riittää,ei ole pojalla pahemmin massaa..
Mies tulee kohta,tuo jotain syömistä tullessaan...Ei jaksa kokkailla hirveesti!
jatu
En oikein osaa vastata, mutta Eehän on melko isokokoinen ja paljon säätövaraa on vielä käyttämättä. itse kävin istumassa ja omakin takapuoli siihen melkein mahtui.
Pikaisesti omaa napaa. Töistä olen tullut ja nyt kotihommat kaatuu päälle. Keittiö oli kuin pommin jäljiltä, sen sain just raivattua. Nyt odottaa enää imurointi, pyykinpesu, vessojen kuuraus, kaupassa käynti, akvaarion pikasiivous sekä koirien ulkoiluttaminen. Ja kaikki tämä sitten lasten hoidon ohessa... Anoppi tulee huomenna ja siksi on pakko tehdä kaikki tuo jo tänään.
Töissä, töistä ja töihin. Siinäpä tiivistettynä on minun elämä. Ja väsynyt, väsyneempi, puolikuollut on minun minäni....
Lillille paranemista! Tiiviin poju on saanut kauniin nimen (olisin myös eilen heti veikannut Samuelia!). Aialle jaksamista ja kokemuksen syvä ääni sanoo, että lyhkäisilläkin unipätkillä todistetusti selviää hengissä, vaikka se vaikeaa välillä onkin.... Jaksamista myös muihin vauvaperheisiin.
Ja sitten seuraa kaarimaljavuodatusta:
Ne kaksi hakemaani vakituista työpaikkaa menivät sitten taas ohitse. Ketuttaa ja tympii...kuusi vuotta sijaisena samassa paikassa, eikä vieläkään ole edes näköpiirissä, että vakinaistettaisiin. Laskin juuri äsken, että kahdeksan tai yhdeksän tyyppiä, jotka ovat tulleet minun jälkeeni, ovat jo saaneet vakipaikan. Ohi menneet ovat. Joten ainakaan meillä ei arvosteta minun työpanosta....Työsoppareita on jo yli kaksikymmentä, aina vaan pätkäisty poikki sopivasti, että lomat ovat palaneet ja sitten äitiyslomista on rangaistu tai siltä minusta ainakin tuntuu. En tiedä, miten kauan tällaista jaksaa.
No joo. T oppi ajamaan polkupyörällä, siis sellaisella oikealla lasten pyörällä, jossa on apurattaat. Ja vauhti tasaisella on jo kovaa! Neitillä on puhjennut monen monta hammasta, ja uhmaa sekä omaa tahtoa löytyy. Mahtava parivaljakko! Vauhtia ja vaarallisia tilanteita riittää!!!
Mutta nyt menen. Voikaa hyvin!
Mimmu ja lapset x3
Näin se on. Siis tänään voi ratketa tuo lätkän sm-kulta. No joo, eipä se muakaan paljon kiinnosta mutta olishan se kiva jos se tulis tänne se kulta eikä Jokereille;)
Onni on pikku potilaana. Illalla eilen vaikutti kun nukahti vihdoin kello 22 jälkeen, että on tukkoinen. Tänä aamuna heräs jo 7 aikaan ja nukkui vain tunteroisen päikyt. Olis ehkä nukkunut pidempään mutta kun itsekäs äiti oli kylässä etten voinut sitten siirtää sänkyyn. Aamulla muka lähdettiin MLL:n kerhoon mutta jo bussissa Onni sanoi että pupun kanssa tahtoo nukkumaan. Käytiin sitten vain syömässä eväät kerhossa ja takas kotiin. Sitten pääsi poloinen nukkumaan. Hillitön räkänokka on tuo ja lämpöä (vai kuumetta?) oli 38. Oli tosi kipeän oloinen. No, väsymyskin tietysti kertautuu kuumeessa ja olihan tuo pitkään hereillä, kun nyt vein sänkyyn. Itse tahtoi nukkumaan. Kolmen aikaan olis halunnut ulos pyöräileen ja olin ihan kahden vaiheilla, että josko mentäis kun oli " vain vähän lämpöä" . Mutta onneksi ei menty. Mikähän tauti lie. Toivottavasti ei kovin pahasti nyt tuosta sairastu.
Tuo kevätaurinko on sitten armoton. Ihan ällöttävän pölyiseltä taas näytti äsken ja sitten luutusin parketin (olkkari, keittiö ja eteinen) mattojen välistä. Ja melkoisen mustaa vettä tuli. Mutta se auringon armottomuus... pölyä ja roskaa näkyy silti lattialla. Kai sitä pitäs taas ottaa oikein suursiivous ohjelmaan. Tulevana viikonloppuna ei ehdi eikä seuraavanakaan.
Isä nimittäin eilen päätti, että " juhliikin" sitten 60v synttäreitään. Ne on oikeasti maanantaina mutta juhlii sunnuntaina. Tai siis haluaa tarjota kahvit vain sisaruksilleen. Toivon, ettei sana kanna kauemmas ja juhlat paisu... Olin joka tapauksessa päättänyt tehdä kakun ja ostaa sille digikameran lahjaksi yhdessä veljen perheen ja äidin kanssa. Ostettiin muutama joulu sitten APS-kamera, josta on luukku rikki ja uutta ns. tavis kameraa ei kande ostaa, joten digiaikaan siirtyypi isä. Jo niillä boxi onkin kun äiti sen halus. Isä vähän vastustaa kaikkea uutta. Sillä kun ei vieläkään ole mitään pankkikorttiin viittaavaakaan lompakossaan. Ajokorttikin on paperimallia:) Maksaa aina käteisellä! Ei siis ole edes automaattikorttia.
Mä olin päättänyt myös tehdä kakun, johon hommaan semmosen päällysteen, jossa olis isän Harrikan kuva. Meni vähän myöhälle että muistin asian mutta onneksi se leipomo, joka niitä tekee, lupas tehdä sen lauantaiksi valmiiksi. Valokuvasta siis tekevät semmosen jonku... No, ainoa jännitysmomentti on mun täti, isän sisko siis, joka leipoo kakut. Miten se suhtautuu kun hänen luomuksiinsa tuodaan sellainen päällinen:) Mutta tästä asiasta en tingi.
Vallan omanapaista taas. Olen ollut vähän vähemmällä kirjoittelulla. Ekaa kertaa mullekin siis käyny niin, että jos pino on hiljainen, en minäkään saa kirjoitettua mitään.
Aialle pitää kyllä toivottaa paranemista. Kuulostaapa tosi kurjalle tuo synnytyksestä jäänyt jälkivaiva. Aivan kuin ei muutenkin olis synnytyksen jälkeen raihnainen olo - no ainakin ekan jälkeen oli mulla;)
Nyt telkun ääreen. Onpa tullut taas nalkutettua miehelle. Ärsyttää taas koko kapistus.
T-P
Tuolla yksi päikkärit väliin jättänyt tyyppi huutaa ja riekkuu hammasharjan vieressä. Ei siis jaksa enää keskittyä hammasharjaukseen. Piti mennä nukkumaan 19.30... tässä sitä nyt ollaan. Elämme kuin hidastetussa elokuvassa... suustakin alkaa kohta tulla samanlaista mongerrusta... mmmöömmööömmöömmöögg.
Niin, oli asiaakin:
TP, mullakin on paperiajokortti. Vähän se on revennyt yhdestä kulmasta ja kuvakaan ei ole kuin 20 vuotta vanha (mutta toki ihan näköinen... siihen vaan kuvittelee mustat silmänaluset ja leegion ryppyjä eikä huomio sitä irokeesiä). Ihan hyvä kortti vielä :)
Tässäpä tärkeimmät :)
Hyvää yötä,
metusalem + hepulityypit
Väsyneesti raahaudun pinoon...plop...
Alkuviikon keskustelut luettu. Aih, kuulosti kivuliaalta, Aia, pikaista paranemista!
Kivaa, että Mersulla pippellilisko :)
TYttö keskimmäinen, ekaluokkalainen oli tänään värjäillyt hiuksiaan mustalla liidulla (" laittanut raitoja" ). Myös silmänsä ympärille oli mustaa " kajaloinut" . Huomasimme siinä, että toinen silmä oli hiukan musta (siis joku lyönyt, päättelimme). Tyttöä tiukasti haastateltuamme kertoi hän, että luokkakaveri oli lyönyt (kertomus tuntui jo heti hiukan epäilyttävältä). Kun sitten kerroin soittavani luokkakaverin äidille tunnusti tyttö, että itse hän oli pikkuveljensä kanssa leikkiessään silmänsä lyönyt pöydän kulmaan (näytteli vielä tapahtuman) ja sitten meikkaillut silmäänsä. Valehteli kuulemma aluksi siksi, ettei halunnut joutua pulaan silmiensä piirtelemisestä...hmmmm... Tyttö tuntui aivan miniteiniltä, hui,,,
Pelasimme Monopolia tänään, esikoinen, mies ja minä. Poika (9v.) oli innoissaan pelistä, mutta hävisi ensimmäisenä. Yhdessä vaiheessa oli jo häviämäisillään, mutta oli niin pettynyt tilanteesta, että väkisinkin sai kyyneleet silmiinsä. Poika oli ylihellyyttävä ja molemmat miehen kanssa aloimme syytämään pojalle leikkirahaa " lainaksi" ;) Lopulta poika hävisi, mutta tilanne jäi pitkäksi aikaa mieleeni. Aivan muistuivat mieleen ajat, kun esikoinen oli vielä pikkuveljensä ikäinen, toisella ja kolmannella ikävuodellaan, iloinen veitikka, mutta herkkä *tunnelmoi*
Antsa syyspoika on kärsinyt flunssasta. Onneksi sai tänään olla isänsä kanssa kotona. Eilen illalla kertoi minulle etä " koovassa kipiiä" ja toivo vielä " puhajja!" Tänään ei enää ollut korvaansa vikonut, eikä ole lämpöäkään nostanut.
Väsyttää, väsyttää, väsyttää.
Kauniita unia kaikille!
SM
Piiitkästä aikaa taas...
Eka ajattelin et luen pääsiäisen jutut ja tän viikon mut sit ajattelin et kirjottaminen sit kuitenki jää.
Eli kirjottelen nyt.
Pääsiäisenä oltiin mökillä miehen vanhempien ja sisarusten (+lasten) kanssa. Meillähän on (onneksi) asuntovaunu siinä mökin pihassa, saa olla omassakin rauhassa. Mukavaa oli. Lähdettiin sinne siis vasta lauantaina iltapäivällä kun olin tullu töistä. Takas tultiin maanantaina iltapäivällä.
Just kotimatkalla sain tietää että Mummo on mennyt taas huonommaksi. On siis sairaalassa Mikkelissä. Lähdin sitten 1,5 tuntia kotiintulon jälkeen takaisin tienpäälle, yksin Mikkeliin. Olin illalla sairaalassa pari tuntia, yövyin hotellissa ja olin koko tiistai-päivän sairaalassa. Kovasti piristyi kun menin, jaksoi jopa jutella. Enimmäkseen kuitenki vaan istuin siinä vieressä, kädestä kiinni pitäen.
Tilanne on tosi kurja. Muuta ei ole tehtävissä kuin kipulääkettä antaa tarpeen mukaan :( Mummo on jo 88-vuotias ja hän on kärsinyt paljon jo vuosia/vuosikymmeniä reuman ja muiden pitkäaikaissairauksien vuoksi. Mutta nyt häntä ahdistaa, keuhkoihin kertyy limaa tms, ei siis saa henkeä välillä :(
Nyt onneksi mun sedät, eli hänen poikansa ovat siellä ainakin tämän viikon. Voi olla että ensi viikolla reissu mulla sitten taas. En tosiaan haluaisi että hän joutuisi olemaan siellä yksin.
No, huomaatte varmaan että tuo täyttää ajatukset.
Lauantaina pitäis päästä laivalle kattoo sitä Dingoa, vihdoinkin.
Saas nähdä. Mulla oli tänään jotain ihme vatsa-vaivaa, ja kauhulla mietin että olen saanut sairaalasta tartunnan (kuulin tänään et Mummon vieruskaverilla on vatsatauti...) Ruoka on kuitenki maistunu ihan hyvin ja olo on ihan yes. Mut ihan vetenä tulee :(
Sellasia.
Jatu, pistän tekstaria.
Nyt jos nukkuun menis.
Kerppu
Täällä keskiviikko:
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=10034774&p=1&tmode=1&smod…
Kivaa, kun on taas vähän aktiivisempaa pinoissa. Lisää, lisää! :)
Minä tein tänään sen mitä olen monta kertaa meinannut. Ajoin bussilla ajatuksissani pysäkin ohi:) Onneksi seuraava ei ole paljoa sen kauempana toimistolta.
Hamstrasin eilen kukkasiemeniä kaupasta. Minneköhän luulen istuttavani ne. Olohuoneessa kasvaa jo edelliset kylvökset. Ainakin auringonkukat on lähteneet hienosti kasvamaan, jee:) Hilu, haluatko liittyä puutarhapiiriin s-postissa? Entä muita innokkaita lisää?
Pitäis vissiin alotella töitäkin... jostain kumman syystä se ei nyt innostais:)
T: Ynis