Ticketin Uffo-haalarista vetskareista vesi sisään?
Tytöllä oli tänään eka kertaa uusi Uffo-haalari päällä. Sitten siinä kivasti juuri ulkoilun päätteeksi pulahti syvään vesilätäkköön kontalleen. Vaatteita riisuessa huomasin, että sukkahousut oli märät reiden kohdalta. Ihan ihme paikka mistä oli mennyt vesi sisään! Ei nimittäin ihme kyllä ollut hörpännyt vettä kumppareiden sisälle. Mutta mistä sit ois tullut tuohon kohtaan vesi. En keksi muuta kuin että vetoketjusta, ehkä taskun vetoketjusta. Tossa Uffossa kun on aika karkeatekoiset nuo vetoketjut, niin niistä kai voi mennä aika helpostikin vesi sisään, kun päällä ei ole edes kovin kummoiset tuulilistat eikä sisäpuolellakaan sellaista pienempää tuulilistaa/vetoketjun suojaa. Minkälaisia kokemuksia muilla? Onko tullut vesi sisään vetskarista muilla?
Ja samaan syssyyn toinenkin kysymys... Uffon tuulilistan alareuna on ommeltu muutamalla pistolla kiinni, siten että se vetoketju ei pääse menemään alas asti auki. Oletteko ratkoneet sen auki, vai antaneet olla kiinni? Nyt vasta käytännössä olen huomannut, miten hankala se on, ja epäilyttää koko kiinnityssysteemin kestävyyskin. Eikö se kangas repeä käytössä, kun siinä ei ole teippausta takana vahvistuksena ja siihen tulee kuitenkin aina rasitusta puettaessa ja riisuttaessa? Kaikissa muun merkkisissä haalareissa on se alareuna nepparilla tai tarralla, niin tämmöinen ratkaisu on minusta aika ihmeellinen.
Ihanan näköinen haalari tuo meidän kukka-Uffo on ja paljon on saatu kehuja miten on nätti. Mutta harmittaa kyllä kun tämmöisiä suunnitteluvirheitä paljastuu käytössä ja on kuitenkin tosi kallis haalari.....
Kommentit (5)
ostamaan Uffon yhdeksi ulkoiluasuksi tälle keväälle ja veikkaan että se jää myös meidän viimeiseksi Uffoksi. Haalari on nyt ollut parisen viikkoa käytössä ja vaikka en kestävyydestä vielä osaa mitään sanoa, niin muuten on löytynyt liikaa pikkuvikoja minun makuuni.
*jalkalenksut oli ommeltu sisävuoren ohueen kankaaseen, jossa alkoi näkyä repeilyn merkkejä jo parin ekan ulkoilukerran jälkeen ja niinpä ompelin itse napit kiinni siihen paksumpaan kankaaseen
*jalkalenksut on tosi kovaa ja täysin joustamatonta kumia eli hankalat pukea. (Tämän tosin voi itse helposti vaihtaa reikäkuminauhaan, mutta pitäisihän haalarin olla kätevä käyttää ilman että siihen joutuu itse tekemään korjailuja...)
*kangas tuntuu imevän itseensä kaikenlaista magneetin tavoin - kuivalla hiekkalaatikolla leikkimisen jälkeen koko haalari on aivan samean harmaana hiekkapölystä. Mitään varsinaisia tahroja haalariin ei vielä ole jämähtänyt ja tuo hiekkapölykin lähtee kyllä pois huuhtelemalla. Mutta ei meillä ainakaan aikaisemmat ulkoiluasut ole menneet tuollaiseen kuntoon kuivalla pihalla leikkiessä, ei edes se viime syksyinen likaimuriksi ennustettu Reiman oranssi haalari (joka muuten säilyi meillä uutta vastaavassa kunnossa seuraavalle käyttäjälle).
Mitää kauhean isoa vikaa en ole siis haalarista vielä löytänyt, mutta en siihen ole myöskään tyytyväinen - siitäkään huolimatta että kangas vaikuttaa kestävälle ja lapsi näyttää siinä syötävän suloiselle. :)
Minä päädyin kans siihen että tulee tämä olemaan meillä viimeinen Uffo. Niin kallis haalari ja useita hankalia pikkuvikoja. Kaulus on yllättävän kova (kovan vetskarin takia) ja painaa herkästi lapsen kaulaa. Ja minäkin huomasin sen, että jalkalenksut huonosti vuorikankaassa kiinni. Pakko siirtää ne napit itse siihen vahvempaan kankaaseen. Muissa haalareissa muuten on se lahkeen sisäpuolikin lyhyen matkaa kosteussuojakangasta. Ei sitten kastu heti lahkeet sisältäkään, jos astuu syvään lätäkköön. Uffossa ei olekaan, vaan on ihan tavallinen vuorikangas heti lahkeensuusta alkaen. Ihan yliarvostettu ja ylihinnoiteltu haalari kaikkiin näihini pikkuvikoihinsa nähden!
Kaikki nämähän minä olisin toki voinut havaita jo liikkeessä pukua ostaessa, joten ihan vaan itseäni saan syyttää jos/kun tulee huonoja ostoksia tehtyä. Eihän nämä ole kuin ihan pikkujuttuja, mutta anyway, aika paljon kaikkee mitä vois tehdä paremminkin. Kaikissa muissa haalareissa nää em. jutut on aina olleet ok, niin en osannut aavistaa että ois niin paljon mennyt metsään tässä :) Oppia ikä kaikki... :)
Ihastuin siihen kovasti ja tuli hankittua se (onneksi nettikaupasta alennuksella) ja tosi kivannäköinen puku on, mutta meilläkin se vetskari painaa kaulaan ikävän jäljen, samoin vetoketju on jotenkin tosi lyhyt ja pukeminen on aikas hankalaa. Muuten olen kyllä ollut tyytyväinen haalariin, minä en ole huomannut että keräisi pölyä/likaa jotenkin enemmän kuin esim. Pop.in puku. vaikka päivittäin kontataan asfaltilla ja möyritään hiekkiksellä.
on meilläkin, punaisena. Neiti on 1v 2kk ja hyvin on tämän kuukauden päivät meitä palvellut. Kangas on mielestäni tosi kestävän tuntuista, ehkä kuitenkin enemmän pölyä keräävää kuin esimerkiksi Reimatec-housut (harmi ettei ollut kivaa haalaria heillä, kun kangas housuissa on kivaa). Jalkalenkit vaihdoin minäkin sinne ylemmäs, koska vuorikangas tursui aina ulos. Olen pari kertaa "pessyt" haalarin Fairyllä ja pesusienellä - lähtipä pyöränrasvakin pois. Muuten hiekkapöly on lähtenyt ihan hanskalla pyyhkimällä ulkoa tultaessa. Vetskari tuntuu vähän "lyhyeltä", kun on talvella tottunut vauvahaalarin pitkiin vetskareihin. Ei kuitenkaan vaikeuta meidän pukemista.
Meillä tämä haalari on kunnon pihatouhuja varten. Tuntuu toimivalta myös fleecehaalarin kanssa viileillä keleillä alkukeväästä täällä etelässä. Olen antanut möyriä ja mennä ihan miten paljon vain. Jos olisi oikein kurainen ja sateinen sää, laittaisin kurikset, niin ei tarvii huuhdella ulkona kuin kurikset ja saappaat. Uskon, että kestää tällä yhdellä käyttäjällä ja ehkä tästä jää mahdolliselle toisellekin vielä jotain. PÄiväkotikäyttöön haalari pääsee syksyllä ja sittenhän sen näkee, kuinka todella kestää kun muut pukemassa ja ei joka kerta pölyjä putsaile. Mutta siellä varmaan vetävät kurikset päälle aina märällä...
Niin ja piti sanomani vielä, että mulle riittää, jos puku kestää ensi talveen asti. Mutta aina parempi, jos tästä olisi mahdolliselle "sitten joskus" kakkoselle kakkospuvuksi.
Meillä uitiin baggie reflexeillä ja vettä tuli sisään taskuista ja pitkästä vetskarista. Ei onneks paljoa siihen nähden, että poika makasi 15cm syvässä lätäkössä.
Othelloissa taitaa olla toi vetskarin tuulilista samalla tavalla? Talven käytön jälkeen edelleen ompeleet kunnossa, eli kestänee se ihan hyvin.
Mites muuten puhdistuu tuo tän vuotinen uffo? Onko likaimuri vai lähteekö helposti puhtaaksi? Alennusmyynnit mielessä mulla;)