Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia North Ice kalvopuvusta...

25.07.2007 |

Onko kellään kokemuksia kyseisestä puvusta?? Tuolla luki että se olisi ympäri vuotiseen käyttöön kun mukaan tulee fleecesetti...



Mutta siis kuinka kestää vettä? onko verrattavissa esim. Reimateciin? Erätukussä olisi myynnissä kyseinen puku..

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on miehen kanssa molemmilla sellaiset ja tyytyväisiä on oltu. Viimeksi tänään pyöräilin sateessa kalvopuku päällä. =)

Vierailija
2/5 |
28.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äitini on ostanut niitä pukuja. Ensimmäisessä pesussa mennyt vedenpitävyys jo kahdesta puvusta. Aina saa uuden kuitenkin tilalle kun valittaa.

Viimeisimmän (kolmannen) äiti antoi minulle kun sillä meni kyseisen kans jo hermot. Kunnon sateessa takista tulee vesi sisään ranteiden sisäpuolelta ja kastelee pitkähihaisen paidan hihat. Housuissa tulee kosteus läpi reisistä kun esim pyöräilee. Ei siis minusta ole laadukas puku.

Jos haluat yli yhden kauden kestävän asun, en suosittele kyseistä merkkiä. Hyvin mainostavat, halvat hinnat, hyvät kylkiäiset ja kestääkin semmoisessa käytössä, jossa se puku ei likaannu tai joudu kulutukselle alttiiksi usein. Ei kuitenkaan tehty " käyttöön" mielestäni.



Aikasemmin olen ollut työssä, jossa sai kuulla mielipiteitä kaiken sorttisista kuoripuvuista ja suurin osa Erätukun pukua kokeilleet haukkuivat sen.

Itse en sitä lähtis suosittelemaan jos haetaan kestävää kuorivaatetta. Ennemmin käyttää ale-rekit hyväksi ja etsii sopuhintaan parempaa merkkiä. Ei tarvi sitten harmitella ostoksiaan niin suurella mahdollisuudella.



Itse menen kuorivaatteilla läpi talven ja hyvin pärjää aina sinne -25 asteeseen asti. Siitä kylmemmässä tarvii jotain ekstraa käsivarsiin ja olkapäihin. Kylläkin vahvemmilla kuoriasuilla kuin mitä se North ice on. Sehän tuntuu ihan " tuulitakin" kankaalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
28.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

että nyt on aika hyvin alennuksessa " oikeitakin" ulkoiluvaatteita retkeilyvarustekaupoissa. Netissäkin löytyy esim. ulkoilukauppa.com ja partioaitta.fi.

Vierailija
4/5 |
30.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liikun koirapiireissä, joissa tuo puku on suunnilleen joka toisella ahkerassa käytössä enkä ole koskaan kuullut kenenkään valittaneen. Meillä se on sekä miehellä että minulla ollut muistaakseni kolmisen vuotta melkein päivittäisessä ulkoilukäytössä. Omaa pukua olen pessyt ehkä viitisen kertaa ja vielä se hyvin kesti hiekkalaatikolla rankkasateessa. Ja pinnan voi suihkuttaa uudelleen vedenpitäväksi.



Minusta ihan hyvä puku tuon hintaiseksi.

Vierailija
5/5 |
30.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse perin joskus muutama vuosi sitten äidiltäni uuden kalvopuvun, joka oli tuolta erätukusta liian pienenä ostettu. Koot on reiluja ja hyvin on meillä kestänyt. Itse ostin itselleni ja miehelleni sekä lapselleni uudet puvut viime viikolla. Aikjuisten puvut oli 59e ja tuo lasten oma, jossa mukana tuli hattu ja fleece sekä 2-os puku oli 69e.. Vanhempani ovat jo monta vuotta jahti ja northice puvuissa kulkeneet ja aina ovat olleet tyytyväisiä. Itse olen käyttänyt reimateciä ja mckingley kalvopukuja ja minusta tuo erätukun nortice ei ole niille yhtään hävennyt. Ainoa miinus joka puvussa on, on se, että joka toinen kulkee samanlaisessa..