Avent sterilisointilaite
Ostin tällaisen Aventin sterilisointilaitteen, joka laitetaan mikroon, sinne mahtuu 6 pulloa korkkeineen.
Ihmettelen vain sitä, että kun ohjeissa sanotaan, että pullot pysyvät steriileinä, jos ei kantta avaa. Mutta pullot ja tutit ovat märkiä, eivät kuivu ollenkaan, ovatko ne silti steriilejä?
Luulisi, että kosteana ei pysy steriilinä...
Tiina + kohta 2kk tyttö
Kommentit (5)
Taisi olla neljä tuntia tms. Itse ostin ko. laitteen jostain alekorista, ja kyllä sitä olen käyttänyt vaikkei vauvat ole pullosta syöneetkään. Esimerkiksi rintapumpun (Avent) silikoniosat sameutuvat äkkiä ellei osia keitä tai steriloi juuri tuossa laitteessa. Keittämistä inhoan, koska niitä pikkuisia osia on inhottava noukkia kattilasta, ja jonnekin mutkaan jää aina tulikuumaa vettä jne. Siihen verrattuna tuo sterilointilaite on ollut ihan kätevä.
En muuten ole mitenkään ylihysteerinen pöpöjen suhteen, mutta kun pumppaan pakastettavaksi maitoa, tykkään tehdä sen niin puhtaasti kuin mahdollista. Maitoa kuitenkin säilytän hetken jääkaapissa ennen pakastamista, ja sieltä pakastimesta sitä sitten sulatellaan ja lämmitellään, jolloin bakteeritkin pääsevät lisääntymään.
Sinun käyttösi laitteelle on ihan asiallinen ja hyvä ;)
Tuli sellainen olo että jotenkin puolustelet laitteen käyttöä... Tottakai pumpattava ja pakastettava maito on käsiteltävä mahdollisimman puhtaasti (steriiliähän se ei ole kun ihokosketusta ei voi välttää) koska ne pöpöt herkästi lisääntyvät nimenomaan maidossa haitallisiin pitoisuuksiin asti varsinkin jos säilytetään lämpimässä.
Sen sijaan puhtaassa vedessä pöpöjen on huomattavasti hankalampaa lisääntyä koska niille ei ole ravinteita juurikaan tarjolla ja kuivalla pinnalla ne eivät lisäänny lainkaan koska tarvitsevat kosteutta lisääntyäkseen. Yksittäinen tai muutama pöpöhän ei ole koskaan ongelma vaan ongelma syntyy vasta jos ne pöpöt ehtivät lisääntyä haitallisiin pitoisuuksiin - ja siihen tarvitaan sitä aikaa, lämpöä ja elatusainetta (jollaisena maito on hyvä).
Aika hassua muuten jos kuuden pullon sterilointilaite säilyttää pullot steriileinä 4 tuntia. Ne loput pullothan menevät epästeriileiksi kun se ensimmäinen pullo otetaan laitteesta (vai onko siinä oma suljettava lokero joka pullolle?) ja 4 tuntia kuulostaa aika lyhyeltä ajalta... No, eihän sillä asialla tietysti ole oikeasti mitään väliä mutta välillä tuntuu että kaikella sitä kuluttajaa höynäytetäänkin.
...vaan kaikki on siellä samassa.
Kyllä ne märäksi jää, vaikka ei kantta avaakkaan. Sinne lisätään 200ml vettä ja sitten mikroon 2min + 2min jäähdytysaika. Kansi pitää kuitenkin avata, koska se vesi pitää kaataa sieltä joka käytön jälkeen pois.
Tuo vaan on ihmeellistä, että miksi pullot ovat kuitenkin useankin tunnin jälkeen ihan märkiä.
Pitäisi varmaankin sitten ottaa pullot sieltä kuitenkin mikron jälkeen pois, että kuivuisivat.
Meillä ei ole kunnallista vettä vaan oma kaivo, jossa on hyvä vesi, mutta olen silti vielä, ennen tuon laitteen hankkimista keittänyt pullot ja tutit.
Saattaa olla hukkaostos, mutta onpahan sitten siisti säilytysrasia pulloille.
t. Tiina + kohta 2kk tyttö
Aventin " oikea" perus sterilisointilaite. Ja kuten pulloja keittäessä kattilassa ne jäävät luonnollisesti märiksi. Nostan pullotelineen puhtaan talouspaperin päälle kuivamaan yön yli. Toisinaan käännän pullot pystyasentoon talouspaperinpäälle jolloin vedet tuntuu haihtuvan niistä paremmin. Steriloimisellahan on tarkoitus viimeistellä pullojen jne. puhdistus kiehauttamalla eikä suinkaan pitää pulloja steriilinä...:))) Meillä tuli laitteen mukana pihdit joiden avulla voi laittaa kätevästi tuttipullojen tutit koskematta niihin, vaikka itse pesekin aina kädet.
Täällä britanniassa on vähän kovempi bakteerikanta kuin Suomessa (kun ei ole kovia pakkasia niitä tuhoomassa ja ilmankosteus kolminkertainen) ja varmaan siksi ainakin paikall. suomalainen ystäväni sanoi steriloineensa pullot niin kauan kuin pulloja on käytetty. Kaikilla paikallisilla on sterilointilaite ja Avent on varmaankin yleisin käytössä oleva merkki. Mutta tosta mikrossa käytettävästä en ole kuullut paljon hyvää. Tyttäremme on 8kk ja steriloimme ainoastaan maitopullot. Muut tarvikkeet pestään koneessa. Olemme tulossa ensi kuussa Suomeen lomalle ja E.V.V.K. siellä alkaa niitä kattilassa keittelee mutta eipä kait ole muita vaihtoehtoja kun sitten on kyseessä taas ihan eri bakteerikanta johon tyttö ei ole tottunut. Ja mennään vielä mökille jossa kaivovesi.
Ensinnäkään Suomessahan ei ole mitään tarvetta keitellä tai steriloida pulloja vaan pesu puhtaalla vedellä ja astianpesuaineella sekä KUIVATUS riittävät oikein hyvin täysiaikaiselle terveelle vauvalle jos vesijohtovetenne on kunnallista kraanavettä tai tulee tutkitusta ja hyväksi todetusta kaivosta.
Eri asia tietysti voi olla jos vauva on sairas tai pikkukeskonen, asutte ulkomailla tai teillä on huonolaatuinen vesi.
Toisekseen epäilen hieman laitteen toimintaa. En ole tutustunut kotisterilointilaitteisiin mutta kummalliselta kuulostaa että pullo jäisi märäksi. Onko pullo kiinni steriloinnin aikana vai ovatko osat erillään? Millä tavalla tarvikkeiden steriilinä pysymisestä huolehditaan steriloinnin jälkeen?
Asiahan on nimittäin niin että steriili tavara muuttuu epästeriiliksi jos siihen koskee paljain käsin tai jos se on useamman tunnin avoimena huoneilmassa. Huoneilmahan tietenkin sisältää aina bakteereita. Ainut keino pitää steriloitu tavara steriilinä on pakata se steriilisti tiiviiseen steriiliin pakkaukseen jonne pöpöt eivät pääse.
Sinänsähän tämä on täyttä saivartelua, koska steriliteetillä ei vauvanhoidossa ole mitään merkitystä. Vauva saa AINA ympäristöstään bakteereita, ilman niitä ei voi elää! Itse asiassa monien nykyisin yleistyvien tautien (allergiat, diabetes, jotkut tulehdustaudit) epäillään nimenomaan johtuvan liiallisesta hygieniasta ja liian puhtaasta elinympäristöstä tai ainakin hygienian olevan myötävaikuttava tekijä niiden synnyssä.
Kuitenkin se että pullot jäävät märiksi kuulostaa huolestuttavalta koska bakteerit elävät nimenomaan kosteassa. Jos märkään pulloon menee hankala pöpö ja se saa lisääntyä siellä riittävän kauan niin se voi olla teoriassa vaarallista. Tärkein asia pullojen pesussa on nimenomaan se kuivaaminen, koska kuivalla ja puhtaalla pinnalla pöpöt eivät pysty lisääntymään.