Remun takista
tekeekö sillä mitään sateella?
Elikkäst kauanko pitää vettä ennen kuin kastuu läpi?
Siinähän ei ole saumoja teipattu ja meilä karvas kokemus Remun haalarista sateella - lapsi kastui yläosataan täyisin sisävaateitaan myöden.
Tämän jälkeen ol,en vältellyt Remun vk-vatteita.
Näin vain nätin Remun takin ja aloin miettimään kestääkö päiväkodin ulkoiluhetken ajan (n.1,5h) kastumatta läpi....
Kommentit (3)
Huoh,....
Täytyypi sitten varmaan unohtaa se asu.
Sääli ois ollu niin nätti meidän neidille.
En kuitenkaan halua ostaa kosteussuojattua asua ja sit vielä ohjeistaa päiväkodin henkilökuntaa et nyt kun tytöllä on tänään tää asu niin laittakaa vielä sadetakki päälle,jos sataa. Ja sit toisena päivänä ku on reimatec asu niin älkää laittako sadevaatteita. Just joo, ei tule mitään.
Kiva kun vahvistit epäilykseni. Niin palon vain on noita Remun kannattajia...
T:AP
Meillä yhden takin verran kokemusta. Tunnin tihkusateessa kastui selästä paita ihan märäksi useamman kerran. En kyllä enää hanki ulkoilutakiksi, koska meillä ei erikseen sadetakkia hankita. Paljon Remua tosiaan kehutaan ja housuista pidän minäkin, niitä varmaan jatkossakin hankin, mutta takkia en.
Meillä oli viime kevään, kesän ja syksyn Remun haalari ja kaksiosainen ja ei sillä ylä osalla oikeasti tee yhtään mitään, jos vähänkin sataa. Ei siis kannata päitäkotiin ulkoilutakiksi ostaa tai sitten pitää ostaa myös sadetakki erikseen. Nättejähän ne on mutta kun ei ole saumat teipattu, niin riitti meillekin viime kauden kokemus.