-+- ARKI TAAS SYYSPOPPOO -+-
Kommentit (19)
Kurja kellojen siirto. Myöhäinen rytmi entistä myöhempi..illalla lasten unet venyi, Mini nukahti vasta joskus 22.30 ja nyt molemmat sitten nukkuu vielä. Neakin liian pitkään, tulee taas pitkä ilta..ja kodinhoitaja tulee puoli 9. Ei kyl ehitä aamutoimista selviytyä siiheksi..
Oon taustaillut, enkä saanut aikaiseksi kirjottaa. Ihanaa, et kevät tulee. Eilen oltii koko perhe ulkona ja Mini viihtyi ok!! Toivoa siis on! Paitsi on iltanukutukset on jo ihan kamalia, kun se painaa!!! Ja ne pväunet ei kai muutu ikinä. :-(
Ankkis, paljon voimia ja Lillille tervehtymistä!
Tiivii, ei oo rintareppua, pitäs kai hankkia ja kokeilla.
Keittiö kutsuu siivoojaansa..palaan joskus taas.
Enkeli1 ja Nea+Mini
Yhä täällä.Nla lääkäriin lähdössä.ei ole lähetetyt supparit löytäneet oikeaan osoitteeseen.Ehkäpä ne on kaikki mennyt Aialle,toivottavasi sielä tapahtuu=o)
Jos sitten seuraavaksi minä vuorossa.
Itsepäinen ja kovapäinen syysherra koettelee hermoja jopa siinä määrin että itkuksi meni äidillä ilta.
Kun en saa poikaa nukkumaan ilman tappelua ja riehumista.Sitten yht`äkkiä kuukahtaa.Yhtä aikaa surullista ja huvittavaa.Miten voi kesken rähjäämisen durasell-pupun patteri tyhjetä.Mutta niin on nukahtamiset hakusessa ja luonnollisesti vaikuttaa levottomuutena yössä...
Ehkä tämä tästä,joskus.
Mutta ihana ilma.Kevättä olen odottanut kuin kuuta nousevaa ja se on nt ovella.Mahtavaa!!!
Voimia kaikkien viikkoon!
Leanna viisikon ja masussa viihtyvän rimpulin 40+3(40+6)kera.
Herättiin kun puhelin soi kello 8.30! Äiti soitti ja ihmetteli, kun vielä nukuttiin. No, entistä aikaa kello oli 7.30, että ihan normi aika siis herätä. Vasta klo 22 Onni nukahti.
Karkkiasiaa. On pitänytkin kysellä, kuinka muut syyslapsoset, syövätkö karkkia? Onni on nyt sitten saanut sitä hyvää kans. Pappa oli ostanut Poron pipanoita Napapiirillä käytyään ja pakkohan oli antaa maistaa. Lakukarkkeja oli ne. Ja lauantaina sitten kaverin lasten synttäreillä sai muutaman karkin myös. Eli melkein 2,5-vuotiaaksi pärjättiin ilman:) Olis pärjätty vieläkin mutta itse kun syön, ei enää onnistunut se, että Onni vaan syöttää äidille eikä itse maistais. Halu oli niin kova, joten menköön nyt. Toki ei tuu saamaan usein tuota herkkua edelleenkään, enkä todellakaan kerro vanhemmilleni asiasta sen kummemmin. Isä kun tahtoo sitten syöttää joka välissä karkkia - tekee niin toiselle lapsenlapselleen.
Leannalle supistuksia kovasti. Johan ne viikot on äkkiä menny ku - ainakin näin sivullisella:)
Pöh, oli loppunut sitten Elämä käsissä -sarjakin! Perjantaina jäi kesken, katsookohan kukaan sitä...? Jäi niin jännään paikkaan kun kesken ohjelman perjantaina lähdin kylään.
Nyt pakko alkaa toimia. Mummulaan lähdössä.
T-P
Ei ne sentään näin pitkään ole ikkunassa olleet, vaan ovat pyykkikorin pohjalla odotelleet aurinkoista ja lämmintä päivää, että saisi ulkona kuivata. Täällä sisällä kun ei monelle verholle oikein löydy kuivaustilaa.
Lilli voi jo paremmin, kiitos teidän paranemistoivotustenne. Lämpöä on enää vähän päälle 37. Yskä tosin on vielä aikamoinen, ja voihan tuo lämpökin vielä illaksi nousta. Ja ruoka ei maistu ihan tavalliseen tapaan. Mutta ihan virkeänä tyttönen on jo jaksanut pelata muumimuistipeliä äidin kanssa, ja nyt kuuluu lukevan aamun lehteä ;-)
Mies tuli illalla myöhään kotiin, kun lapset olivat jo nukkumassa. Luulen että v---tukseni suurin syy oli huoli siitä, että jos Lillillä onkin (taas) keuhkokuume ja joudun hänen kanssaan sairaalaan, niin joudun " hylkäämään" joko hänet (ujon, aran tyttösen) sinne yksin tai vaihtoehtoisesti " hylkäämään" pojat keskenään kotiin. Minusta miehen olisi kuulunut olla huolissaan lasten voinnista ja edes tarjoutua tulemaan kotiin, että olisin voinut sanoa että eiköhän me pärjätä... No yhtä kaikki, ei jouduttu sairaalaan, joten kaikki hyvin.
Karkista: Lilli syö karkkia siinä missä veljetkin. Lauantaisin ja erityistilanteissa, kuten synttäreillä tms. On ollut mahdotonta pitää neiti tietämättömänä karkeista kun veljet kuitenkin saavat. Hatunnosto teille jotka ovat näinkin pitkään onnistuneet pitämään lapsenne ilman karkkia.
Leannalle supistuksia, miten olisi pitkä ja reipas kävelylenkki ihanassa auringonpaisteessa keväästä nauttien. Vaikkei synnytys lähtisikään käyntiin niin olisi silti mukavaa.
Lupasin Milolle, että ensi viikonloppuna mentäisiin metsään etsimään sinivuokkoja. Toivottavasti Milo nyt ei sairastu, hän yskii kyllä aika kovasti hänkin. Laitoin kuitenkin kouluun tänään, mutta hän ei mene iltapäiväkerhoon vaan tulee suoraan kotiin koulusta.
Hipsu, pyöritkö kampuksella lähiviikkoina? Minulla on tällä viikolla aika monta iltaa (jos Lillin sairastamiselta pääsen sinne...) ja sitten vielä huhtikuun puolenvälin jälkeen aika monta iltaa yliopistolla. Ehdittäiskö näkemään jossain välissä?
Eteläsuomalaiset mammat hei, Pukeutumisesta kysyisin. Mitä syyslapsosilla on päällään kun he menevät ulos tai tarhaan? Me kun ollaan kohta viikko oltu sisällä niin ei hajuakaan itsellä... Pojat ovat jo olleet jonkin aikaa kevättakeilla ja viikonloppuna annoin kesälippikset, mutta Lilli on sellainen vilukissa etten oikein tiedä... Onko kellään enää talvihaalaria käytössä? Ehkä voisin laittaa keväthaalarin ja villapuvun alle? Entä mitä päähän? Pipo on liikaa, mutta onko korvaläpällinen lippis vielä liian vähän?
Aurinkoista päivää kaikille!
Puss och kram,
Ankkis ja [color=red]♥Lilli♥
Ankkis, minäkin pohdin tuota pukeutumisasiaa. Varsinkin kun aamut ovat vielä aikas viileitä, meillä oli kasilta aamulla nollassa mittari ja iltapäiväksi sitten taas luvattu +14. Heh, että ei ihan helpoksi tee tätä pohdintaa nämä lämpötilavaihtelut.
Tänä aamuna tyttö kyllä meni päiväkotiin niin että hänellä oli talvihaalari kun todellakin aamulla oli kylmä. Pakkasin hänelle kuitenkin mukaan keväthaalarit + villahaalarin. Saavat päiväkodissa sitten pohtia tilanteen mukaan mitä laittaa päälle. Päässä tytöllä oli aamulla puuvillainen kypärälakki + puuvillainen korvaläpällinen pipo. Iltapäivällä riittänee pelkästään tuoa puuvillainen (ohuehko) pipo. Pakkasin vielä lenkkikengät varmuuden vuoksi mukaan. Kumisaappaat taitavat kyllä lähes pääsääntöisesti olla ulkoilussa käytössä päiväkodissa.
Täytyy katsoa miten kylmä/hikinen tyttö nyt sitten iltapäivällä on ja missä vetimissä. Huomenna sitten taas kokemuksen mukaan astetta viisaampi.
Meilläkin tyttö on sellainen vilukissa että mieluummin enemmän kuin vähemmän. Huulet ovat siniset kovin helposti.
Vaikeaa tämä alkukevätpukeminen tosiaan.
Alli
Ihana keväinen olo. Tekee hyvää väsyneelle ololle. Meillä on yöt taas horror-luokkaa. Altistukset, uhmailut ja sään mukanaan tuomat pahenevat ihottumat vaivaavat pientä tyttöä.
Ensi viikonloppuna painelemme Pohjanmaalle. Jännittää, kun näkee missä kunnossa siellä oikeasti ollaan. Ristiriitaista tietoa, mutta ei tilanne ole kuitenkaan mitä vakavin.
Ankkis: Olet paljon ajatuksissani. Toivottavasti Lilli paranee ja muut pysyvät terveinä. Paljon voimia sinulle tässä yhtäkkisessä ja vaikeassa tilanteessa. Sinulla on oikeus kaikkiin tunteisiisi. Pidä itsestäsikin huolta, yksin ei tarvitse kaiken läpi puskea. Haleja!
Enkeli: Mukavaa, jos ulkoilu välillä sujuu ilman suuria huutoja. Paljon voimia ja jaksua! Toivottavasti pääsiäisen jälkeen pääsisin joku arkipäivä kylään. Haleja!
Jokos Aia on mennyt? Supistuksia, jos olet vielä kotona.
Leannalle suppareita ja jaksua!
Lilalle voimia!
Karkit: Nöösä ei ole vielä karkkia saanut. Johtuu noista allergioista. Kun ei ole sisaruksia, on helppo pitää tietämättömänä. Nöösän herkkua on valion vaniljajäätelö ja rusinat.
Pukeutuminen: Keväthaalarin kaivoin viikonloppuna. Kylminä aamuina väliin lisää vaatetta. Ohuempi pipo päässä, kylmällä paksumpi vaihtoehto. Nöösä tarkenee, mutta onkin aika lämminverinen tyttö.
Nyt alkaa pätkiä. Olen tainnut salaa saada niitä Aypan lääkkeitä¿ Hulvattomia nuo ohjeet ja varoitukset lääkkeissä sun muissa. :)
Ihanaa muuten, että täällä on aktiivisia, jotka pitää pinoa tiukasti pystyssä ja antaa luettavaa. Kiitos!
Smuiskista vaan! =)
-Mimmuli, joka odottaa näpit syyhyteen puutarhan perustamiseen pääsyä
Aloitin eilen pihan raivauksen, pikkupihassamme ei ole tehty mitään 4 vuoteen !!! niin voitte kuvitella että pienessäkin pihassa riittää hommaa. Kaikki jäi eilen niin kesken kun voimat loppui, että päätin lintsata tänään kurssilta ja jatkaa hommia. Toim huom. nyt olen kahvitauolla :)
Pensaita olen lyhentänyt raivopäänä, tikkailla heiluen, jalat täristen. Niiden korkeus on arviolta 5 m, puolet pätkäsen pois, niin jää vielä mukavasti näköestettä.
Typy häärää mukana apulaisena ja kiipeilee tikkaille heti kun silmä välttää. Täytyy vähän opiskella mitä kukkia voisi istuttaa, piha on aika varjoinen ja nurmikkoa täytyy paikkailla.
Viherpeukalointi on kyllä kivaa ja saa totisesti hyötyliikuntaa samalla.
Toinen homma tälle päivälle on hakemuksen laitto AMK:n, yhteishaku alkoi tänään.
Tässä nämä omanapaiset ja multaiset kuulumiset.
Hilu
Loma tuli ja meni taas. Oli kivaa ja vähemmän kivaa. Vähemmän kiva meinaa kovasti varjostaa kivaa, vaikka sitä oli oikeasti ehkä vähemmän. Alkajaisiksi koira oli " melkein raadeltu" ennen, kun oltiin edes perillä. Anoppi tosin soitti vasta muutama tunti sen jälkeen. Kaksi isoa koiraa hyökännyt ihan suoraan kimppuun eikä omistaja meinannut saada niitä ollenkaan kuriin. Tuloksena selässä lihakseen saakka ulottuvia haavoja ja vielä lisää pienempiä. Kolme kait tikattu kiinni. Eilen tultiin, mutta appivanhemmat jätti koiran tuomatta kotiin, kun eivät muistaneet miehen olevan vielä lomalla. Koira on ihan kunnossa ja niiden hullujen koirien omistaja kyllä on hoitanut homman tosi kiitettävästi. Oli kuskannut appiukon ja koiran eläinlääkäriin ja varannut itse ajankin. Luonnollisesti on myös maksanut kaiken ja käynyt vielä anopin kanssa hoitamassa koiraa (suihkuttelemassa haavoja).
Joo, pari muutakin asiaa kävi tympimään, mutta saatiin laskea auringonpaisteessa ja nauttia terasseistakin! :) Reidet huusi jo eilen aamulla armoa, mutta pakko oli pari tuntia päästä laskemaan ennen kotimatkaa.
Viime yönä en saanut unta, joten tää päivä on ollut aika syvältä. Ottaa entistä enemmän päähän kaikki asiat ja meinaa tosiaan jäädä noi hyvät asiat unholaan.
Pinoja olen lueskellut työnteon lomassa. Mieleen jäi erityisesti pienet potilaat, jaksua ja paranemista! Leannalle nyyttireissua jo vähitellen! :)
T: Ynis
on kevät!!
ja mull alkoi ikkunanpesu..
nyt jatkamaa
tulin vaan kattomaan miten kavereilla menee :)
ramika
ja sitä tarvii.TUntuu tuo lyhyempi yö hurjasti,päätäkin särkee!
Poika nukahti illalla hyvin ja aamulla nousi kun herätin 8jälkee mut oli väsyny.
Typy taasen nukahti joskus klo23 ja heräs ite 20yli8!!!!!Olin ihan ihmeissäni!Päikeille kyllä nukahti nopeesti-täytyy kohta herättää ni eiköhän se rytmi ole sitten korjaantunu?!
Oltiin jumpassa mut oli aurinko houkutellu kaikki ulos-perhepuistossa ei ollu ketään!Typy ei tahtonu yksin jumpata,mutta halus jäädä sinne-iso huone täynnä leluja ja vaiv hänelle :-) No,onneks tuli yks äiti 3lapsen kanssa ja sitten typyki tuli jumppailemaan.
Tuo vaatetus on tosiaan vaikeeta..viel vaikeempaa pk lapselle kun aamulla on niin kylmä.Pojalla vaan välikausihaalari,villatakki varalta repussa mut tuskin tarvi edes ap:llä.
Typyllä oli aamun tarhamatkalla toppahaalari,kun istuu ja eipä tarvi ku yhet sisähousut ja paita alle.Ulkona kevät housut ja takki,lenkkarit jalassa.Nuo hatut on ongelma ku meil ei oikein ole ku sellasii aika lämpösiä malleja..JA asutaa aika lähellä merta ni tuuli on kylmä ja aina tuntuu tuulevan.
Muistan ku asuttii paloheinäs ni siel oli paljo lämpösempi ku täällä.Meri kestää lämmetä ja se tuuli on pitkään tosi kylmä!!!Oonki miehelle puhunu et jos vantaalle muutettas...ei oltas ihan rannassa.Ja aso kämppiäki oon katellu..halvempaa olis...No,tää on tällästä keväistä oman pihan kaipuuta....
Tänää yh ilta.Puuhaa olis jos lapset sallii.Ostin ikeasta yhen Billy hyllyn makkarii ja tarkotus olis pelastaa lipastojen laaitkoita ratkeemasta eli siirtää tavaraa sinne hyllyyn.EIlen mies sen kasas ja nyt alkaa makkari olla ok!Uudet verhot,matot,päiväpeitto piristi kummasti ja nyt saatii muutenki vähä uusiks :-)
Kiva et Lilli voi paremmin!Ja Ankkikselle nuo kaikki tunteet on kyllä sallittuja.TEillä on raskas aika ja huoli omista lapsista on niiiiin kovin suuri.Voimia!
Voi yniksen koira parkaa :-( Toipumista!
LEannalle suppareita!!!!
Onko Aia menny?
Nyt pakko herättää neitonen....
jatu
oltiin sitten niillä miehen mummon 90v. päivillä, vaikka mun ei edes pitäny aluks lähteä... Ida vaan ei halunnu lähteä ilman äitiä, joten lähdettiin sit kaikki. Olipa tuskallinen reissu, automatkat meni ihan ok, mut miehen äitin kanssa mulla menee hermot!!!! Koko ajan se on et annas se poika tänne, minä menen esittelemään sitä ym. ymmärtäähän sen, mut en jaksais. Sit oli sitä mieltä et siel juhlissa meidän pitää tulla istumaan kans salin puolelle vaik sanoin et Aaro menee kohta nukkumaan. No väkisin otti pojan ja 3min meni, Aaro alko huutaa, ja sit vein sen eteiseen nukkumaan. Ei kannata kuunnella lapsen äitiä, kun sehän ei tiedä koska sen vauva nukkuu!!! Sit ku Aaro heräs ja oli syöny ni taas miehen äiti tuli et annas tänne se lapsi nyt, Aaro tunki sit sormet kurkkuunsa ja oksensi kaaressa kaikki maidot :) siitäs sai :D No mut nyt ollaan kotona, ja pyykkiä on järjettömästi!
Aarolla oli tänään 3kk neuvola, tällä kertaa oli meidän oma th paikalla. Kovasti kehu Aaroa, ku poika naureskeli ääneen koko ajan, ja oli muutenkin tosi iloinen. Pituutta oli 64cm ja painoa 6,9kg et aikamoinen jässikkä :) Ida on ollu ton kokonen 5kk ikäisenä.
Pinot lukaisin hätäsesti, ainakin Lillille paranemista ja Ankkiksen perheelle muutenkin voimia!
Onnea Hipsulle jatkosta!
Hui, Yniksen koira-raukkaa, onneks oli fiksu omistaja näillä kahjoilla koirilla.
Pukeutuminen: Idalla oli aamulla puistossa vk-haalari ja villahaalari siel alla, vk-kintaat, kypärälakki ja ohut pipo, jalassa vielä talvigoret. Ihan oli lämmin tyttö, et nyt iltapäivällä voinkin laittaa ulos vähemmän vaatetta. Ehkä korvaan villahaalarin villatakilla... ja kypärälakin voi jättää pois...
Odottelen tässä miehen siskoa lapsensa kanssa kylään, ei niiden kyl ihan vielä tarttis tulla ku Ida nukkuu nyt. Kohtalaisesti ollaan sopeuduttu tähän kesäaikaankin, Aaro vaan tahtoo aamuisin nukkua yli yhdeksään ja Ida taas herää ennen kahdeksaa, et aamut venyy ja venyy...
No mut nyt vaihtaa vaatteita pikaseen.
Petra, Ida ja Aaro
Tomera, ei niin fiksu omistaja. Ei kuulemma ollut eka kera, että purevat! Nyt oli sanonut, että pitää saada kuonokoppa. Että silleen. Entä jos ois hyökännyt vaikka lapsen kimppuun:(
T: Ynis ja kovia kokenut koiruus:(
ja vielä yh-viikko - tosin aamulla olin aika helpottunut, kun sain vietyä Typyn hoitoon. Neito on ollut kamalan kiukkuinen koko viikonlopun, koska a) isi on poissa ja b) maito on tykkänään kiellettyjen listalla.
Viime viikolla ollaan valvottu joka yö muutama tunti, vaihdeltu lakanoita ja pesty maitopukluja ja algeeriripuleita. Näin se raja maidon sietämiselle löytyi, mutta Typy osoittaa kovasti mieltään kun ei iltamaitoaan saa. Pitäisi varmaan asiantuntijan puoleen kääntyä, jotta saisi apua ja neuvoa näissä ravintoasioissa...
Pukeutuminen: tänään oli kevätpuku, eilen vielä ulkoiltiin talviasussa, mutta eilinen ulkoilu olikin tuskailua. Puistossa oli vielä lähes samanikäinen tyttö, joka omi kaikki puiston lelut. Olin kyllä ihan tyytyväinen, kun Typy ei aina antanut periksi, vaan piti puoliaan, mutta ihan kauniisti. Jossain vaiheessa kyllä lapioivat hiekkaa melkein toistensa päälle.
Leannan nyyttiä odotellaan. Jokohan Aia tosiaan on venyttelyjä seuraamassa? Mikäs on Anjalla tilanne?
Ankkikselle edelleen voimia! Hienosti selvisit viikonlopusta ja melkoinen ketutusmäärä sallittakoon tuossa tilanteessa.
Ruokaa pelastamaan uunista,
Keilin
voi Ynis koiruliparkaa! Onneksi on kuitenkin purijakoirien omistaja kantamassa vastuuta. Ei kuitenkaan kiva tilanne :-(
ei suppareita, ei mitään nyyh
aia 41+3
LiLi: http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=9911061&p=&mpage=1&tmode=…
Eka täysi 12-tuntinen tyttöjen kanssa ilman miestä. Pikkuinen oli, jos mahdollista, vielä tavallistakin tyytyväisempi ja nukkui kolmet kolmen tunnin päiväunet. Isommalla alkaa tauti parantua ja mustis nostaa päätään aika tavalla. En ole ennen Vennalla sellaista raivaria nähnyt, mitä tänään illansuussa keittiönpöydän ääressä olin rauhoittelemassa. Halattiin sitten lujasti ja nyyhkyttävä raivotar lopulta rauhoittui.
Vähän neuvoton ja riittämätön olo, nämä kai ovat tuttuja tunteita toisen lapsen saaneille? Extrapitkää pinnaa tässä kai lähinnä tarvitaan ja ymmärrystä isosiskon tunnemyllerrykseen. Huonoa omaatuntoa aiheuttaa se, että isompi tuntuu niin monta kertaa päivässä niin rasittavalta, kun ennen vauvaa ei tuntunut.
Ynis, kurja kohtalo koirallanne :( Toivottavasti se omistaja nyt pääsee pitemmälle kuin vain miettimisasteelle siinä kuonokopassa!
Nukkumisesta ja muistista: Vauva herää 2 h välein aika tasaisesti. Tänään ilahduin kun löysin kahvinkeittimestä tuoretta kahvia. Jonka olin ITSE 5 min aikaisemmin laittanut tippumaan :DDD
Nyt vaavi itkee.
- tea -
Jos aamulla väsytti ni nyt on väsy x100..
Ilta meni kyllä helposti.Tarhan jälkeen jäätiin ulos ja kun tyypn kanssa tultiin sisälle poika jäi ja tuli puol8 kotiin.Sitten poika söi ja söi ja söi..oikeesti perunaa ja lihapullia,viilin ja 3hapankorppua!!!Tais tuoda ulkoilu melkosen nälän ;-)) Ulos sai välillä banskun..Se kasvava lapsi!
Typy anto mun puuhailla ja nyt on osa tavaroista paikallaan.Tuli vaan ikävä muistutus siitä miten valokuvat on laittamatta...aika pitkälle teettämättäkin :-/ Se homma on PAKKO tehä ennen töihinmenoa...
KarkkiG:kyllä syö typykkä karkkia,karkkipäivä on ja muullonki saa jos muut syö.Poika oli 2½v ku maisto ekankerran ja senki vahingossa kylässä.Mutta se toinen lapsi on erijuttu...
Nyt mulle iltapalaa...
jatu
Pikku-Myyn unenlahjoja täällä hämmästelen. Haluaisin tilata samanlaisen itsellenikin...:) Miten semmoisia tehdään?
Ankkikselle paljon voimia ja jaksamista tosi tiukkaan elämäntilanteeseen!
Vaate-G: Välikausipuku ehdottomasti ja ilman villapukua. Tänään iltapäivällä hain tosi hikisen pojan, jolla oli vk-puvun alla yksi paksumpi pusero, jota siis ei auringossa tod. tarvita. Mutta Pönksy on siis aina ollut tosi kuumakalle.
Karkki-G: On saanut maistella jo pitkään namusia. Ei syö koskaan paljoa kerralla. Tyypillinen kauppapäivän herkku on lakupötkö, tai ässämiksejä (mieluisimpia karkkeja) saa alle 10. Kuklaata (siis suklaata) saa kerrallaan yhden palasen vain, kun siinä on maitoa, joka ei siis vielä oikein sovi. Maha on muutenkin vielä herkkä, eikä poika osaa vaatia makeita enempää. Tyytyy, kun sanotaan, että loppu.
Minulla työkuvioluistelut nytkähtivät yhden piruetin eteenpäin, kun minulle ilmoitettiin tuolta Tean kulmilta, että olisin tervetullut töihin. Ei virka, mutta paikka, joka muutetaan vuoden päästä viraksi. Olen oikein tyytyväinen kouluun, sijaintiin, oppilasainekseen jne. Parissa muussa haastattelussa kävin, mutteivat paikat tuntuneet omilta, enkä edes siis usko niihin pääseväni.
Pönksy on aivan ihanassa iässä. Vakiokeskustelunaiheita on neljä: PISSAKAKKAHYI (koiran kakkojen paheksuminen, mitä enempi sitä parempi), KIKKIPIPPELI (tai vaihtoehtoisesti sen puuttuminen), RAKA (rakastaminen, halaillaan ja mietitään ketkä ovat ihania) ja RUKO (rukoileminen, meillä luetaan iltarukousta nyt monta kertaa päivässä ja muistetaan läheisten ihmisten lisäksi kaikkia ajoneuvoja). Kaikki ateriat syödään romantikonalun toivomuksesta kynttilänvalojen loistaessa. Uusi keväinen harrastus pikkumiehellä on parvekkeen luutuaminen, jota voisi tehdä vaikka joka päivä.
Nyt vielä toviksi " lukemaan läksyjä" . Auringon valoa ja kevään iloa kaikille tasapuolisesti!
ja siksi täällä kupeksin.Olen saanut nukkumaanmenon lähemmäksi puoltayötä kun yhtä mut nyt alkaa uusi taisto...
Typy parka vaille11 istu sängyssään ihan hiljaa :-( Nukahti kun kävin vielä laulamassa vähän.(niin nukkuu mielummin kun kuuntelee mun laulua ;-D )
Heh,hee...Ärsyttää kun aamu ei anna armoa...
Öitä siskot!
jatu