Pikaista apua tarvitaan tiehyttukokseen...
Huomasin päivällä, että puoli rintaa on tukossa ja kivikova. Olen yrittänyt imettää ahkerasti, saunonut ja lpysänyt, lotrannut kuumassa suihkussa, imettänyt ja lypsänyt yhtä aikaa, lämpöpakkausta olen pitänyt ja mikään ei auta. Rinta on jo tosi kipeä, kauhulla vaan odotan että kuume nousee. Kaikki neuvot ovat tarpeen pikaisesti!
Kiitos teille jo etukäteen.
Kommentit (8)
hei. mulla nousi kuume yli39 melkein samantien kun huomasin et tissi oli kovettunut ja kipeä..eli rintatulehdushan se oli. yritin kyllä vuorokauden saunomalla ja kuumassa suihkussa 90 asteen kulmassa hieroin ja lypsin tissiä kohti lattiaa niin että maanvetovoima auttoi vähän..sain auki jonkun verran mut lopulta piti syödä 10 päivän kefalax kuuri, josta vauva sai myös masukipuja =(
myös mikrossa lämmitettävä kaurapussi auttoi jonkun verran. tietty sanotaan et imetys ja samalla rinnan " lypsäminen" vauvan suuhun kipeästä paikasta auttaisi tehokkaimmin. meidän tyttö on vaan vähän heikompi rintalapsi..
Onnea yritykseen ettet joutuisi lääkekuurille!
Moi!
Itselläni ollut juuri samanlaisia ongelmia. Taukoja (pitkiä) ei passaa pitää hoidossa, yritä tyhjentää niin tyhjäksi kuin saat, itse ensin laitan lämpöpussin, sitten hieron joka puolelta ja lypsän joka puolelta. Ja erittäin halpa ja hyvä kikka on laittaa kaalinlehti rinnan päälle. Ensin rei' iät sen haarukalla joka puolelta että sen vaikuttava aina pääsee valumaan ja pidät rinnan päälla, voit välttää antibioottikuurin.
Toivottavasti auttaa
Jos on niin se pitäis saada pois, niin helpottaa. Mulla oli kesällä, eikä auttanut imetys ennen kuin sain paakun hinkattua pyyhkeen kulmalla suihkun jälkeen pois.
kolmatta päivää tiehyttukos, ei vielä ole ilmeisesti tulehtunut, kerta ei ole kuumetta ja muutenkin olo paranemaan päin, viikonloppuna olin ihan puolikuntoinen.
Tuolta Imetystukilistan kotisivulta saa tosiaan erittäin hyviä vinkkejä, itselläni kaalinlehdet toimivat eilen niin hyvin, että lypsettäessä toinenkin rinta herui aivan käsittämättömästi (imetystä yli 5kk takana ja yleensä en pumpulle juuri heru).
Ja Buranaa kannattaa tosiaan heittää huiviin, se ehkäisee tulehdusta ja hierominen onnistuu paremmin, kun ei satu niin mahdottomasti.
En todellakaan tiedä mihin vaikutus perustuu, mutta tämä konsti on todella toiminut sekä itselläni, että tutuilla äideillä hieromisen ja kuumalla vedellä suihkuttelun lisänä. Sain vinkin neuvolasta:
Osta purkki (tai pari, riippuen rintojen koosta :) maitorahkaa, levitä PAKSU kerros molemmille rinnoille, laita päälle harsoliina tai muu pyyhe kääreeksi, etteivät rinnat saa vetoa. Odottele puoli tuntia-tunti, mene kuumaan suihkuun ja hiero maitorahka pois.
Toivottavasti joku keino tepsii sinullekin, on ihan hirveä vaiva tuo tiehyttukos!
Paljon sain hyviä vinkkejä. Jotain niistä olinkin jo kokeillut, mutta parhaan avun sain kun soitin sairaalaan ja sanoivat, että jos vauva ei ala imemään niin eikun mies hommiin!! Meillä se tosiaan tepsi hetkessä. Samalla vain hieroi rintaa niin johan lähti tukot pois. Huh, että olin jo ihan paineessa, kun rinta vaan paisui ja paisui eikä pisaraakaan tullut ja vauva sai raivarin kun näkikään tissin. Nyt olo jo normaali taasen.
Kiitokset vielä kerran!! :)
Tuisku ja poitsu 2kk ja risat
Minä olen saanut tukoksen auki hieromalla rintaa tukoksen kohdalta rintaan päin imettäessä. Nimimerkillä itkin ja imetin...