SYYSKUISET maanantaita
Heippa!
Todella pitkästä aikaa kirjoitan. Uutta pinoa en löytänyt. Ensiksi pitää kysellä oletteko saaneet multa postia? Mun maili laittaa aina takasin enkä tiedä meneekö ne perille?
Meillä on sairastettu. Oinv viime viikon lomalla siis tosiasiassa eka iski viikonloppuna 39 kuume ja ma menin lääkäriin ja angiina sieltä läytyi, ab kuuri loppui eilen. Lomani pitäisi siirtyä to menen iltaan ja alan tappeleen oh kanssa siitä , se vaan sanoi ei ole sijaista mutta tuohan on kyllä ihan lakisääteinen juttu. Mun 6 pv loman kuuluis siirtyä, koska kävin ma lääkärissä ja loma alkoi ti.
No tänne ei muuta ihmeellistä kuulu. Keskiviikkona ajateltiin mennä Lapinniemeen, ksoak viime viikolla se jäi angiinan takia.
Nykyään tuntuu että aikaa pinoululle ei juuri jää. Työ ja perhe vie ajan. Mihin ne pvät katoaa. Hyvä puoli on että saan jatkaa nyt ainakin 08 toukokuun loppuun osittaista hoitovapaata eli teen 78% työajasta.
no nyt täytyy mennä, koitan ilmoitella istestäni useammin ettete mua vallan unohda.
t. manteli ja poika 2v 7kk
Kommentit (18)
Yhä koossa.
Vyöhyketerapiaan lähdössä.
Pojat vien ystävälle.
Kuratamineet pitäis jotenkin onnistua pujottamaan pojille niskaan,kääk!
L+5+rv 39+3(39+6)
Vain pikaisesti muistutan olemassa olostani... Töitä ja töitä vuorotta, ensin kotona ja sitten työmaalla. Nukkuminen, mitä se on? Väsymyksen tunnistankin jo, ikuinen ystävä.
Nyt yritän siivota, kun seuraavat puolitoista viikkoa on töitä (12 päivää putkeen yhdellä ykkösvapaalla), ettei sitten jaksa. Tosin ei taitais olla kyllä aikaakaan, kun kaikki vuorot ovat 8-10 tuntia.
Lastenhuoneesta kuuluu Fröbelin palikoita - HuugiGuugi ainakin sadannen kerran :)
Mimmu ja lapset x3
Ps. sori oma (.)
Hieman oli minulla ja lapsilla univelkaa vissiin, herättiin kaikki tossa 11 aikaan. Nyt on hieman hölmö olo kun kello on jo niin paljon. Mies lähti töihin jo 5.30.
Vanhempieni yllätyssynttärit sujuivat mahtavasti ja olivat aivan yllättyneitä ja otettuja. Veetilläkin oli tosi hauskaa siellä pikkuserkkunsa kanssa (on Veetiä vuoden vanhempi). Leikkivät onnessaan. Oikeastaan ensimmäinen kerta kuin Veeti jonkun lapsen kanssa leikkii kunnolla ja jakaa leluja yms. No Venlan kanssahan leikkii mutta se on hieman eriasia.
Venla on ollut kipeänä. Torstaina alkoi kuume ja lauantaina kuume oli jopa 39,5 astetta. Käytettiin lastenklinikallakin mutta mitään ei löytynyt. Eilennä iholle nousi pienen pieniä näppyjä. Olisiko ollut vauvarokko.
Digiboxi hankittiin viikonloppuna. Tuntuu etten edes osaa sitä käyttää. Mies halusi tallentavan. Mä en niistä ymmärrä yhtään mitään.
Huomenna on taas päiväkotiin tutustuminen.
Nyt tuli vaan omaa napaa. Pitää mennä ruokkimaan lapsukaiset.
Öttis, Veeti ja Venla
Pikkarainen herää kohta...
Isoveikka nukkuu, melkoisen raivarin väsyttämänä. hermostui ulkona kun kuormaauton renkaisiin takertui nuoskalunta ja jumittuivat, nälkäkin taisi olla. 1/2 h raivos eteisen lattialla, kieri ja pyöri ja potki ja äänikäheenä huusi. Huh....lopulta sylistä sain syötettyä vähän muussia ja jauhelihaa ja nukahti melkein jo syödessä. (enneks pieni nukkui vielä vaunuissa tän episodin) Omat hermot kesti, jotenkin mä kestän tuollaisen kunnon raivarin, kun näkee että lapsi on itsekkin eksyksissä, paremmin (tämänlaatuisia ei tule edes kovin usein) kun sen muun venkoilun ja uhman, esim.kun pitäis lähtee ulos ja toinen ei pue ja juoksee karkuun. miten toimitte silloin. helppo ois sano että pue vaan vaatteet päälle, mtta se ei pahimmoillaan tahdo onnistua, kun tuo poju kiemurtelee ja potkii. pari kertaaoon nostanut pojan puolipukeissa ulkoterassille ja kiskonut siellä haalarit ja muut vermeet päälle.
joo, nyt pikkarainen heräs, jatkan myöhemmin...
tiivii
Pieni tainnutettu uudelleen tissillä.
Manteli, kiva kun tulit kertomaan kuulumisia!
Ramika, on sulla melkoinen " ongelma" kun joudut valitsemaan minne mennä töihin : ) onnea!
Piti kertomani vielä että pikkaraisella on alkanut olla vatsavaivoja iltaisin, täytyy kanniskella....ja viimeyönäkin kiikuteltiin kiikkustuolissa tovi.
Mies kävi hakeen apteekista eilen cuplatonia ja relatippoja, mutta en oikein usko noiden tehoon ainakaan cuplatonin. relatippoja pikku-V sai puolenvuoden ajan, mutta empä tiiä oliko noistakaan apuja.
Tulkaahan kirjuuttelemaan kuulumisia!
Onpa hurja keli ulkona! Mies oli Vennan kanssa pari tuntia tuolla kaupoilla pyörimässä, olivat myös harjoitelleet jotain sivuhyppelyitä (?!) kävelykadulla :) Vähän eri puuhat isin kanssa kuin äidin, vaikka itsekin tykkään enemmän noista liikunnallisista puuhista kuin mistään " oikeista leikeistä" . Ilmoittaudun siis huonojen leikkijien kerhoon. Legot vielä menee, muuta en oikein jaksakaan.
Aavis, oisko sulla ideoita pääsiäisaskarteluun 2-vuotiaan kanssa? Oiskohan Tiimarissa tai Sinooperissa tai vastaavissa jotain kivoja juttuja, onko kukaan nähnyt? Jotain sellaista, mitä näin pieni osaisi oikeasti itse tehdä. Munia Venna kuulemma aikoo maalata, siitä on tainnut olla mummon kanssa puhetta.
Pikkumyy harrastaa edelleen nukkumista. Nyt 3½h koisinut tuolla sängyssään. Venna ei oo koskaan!!! nukkunut tuollaisia pätkiä. Yökin meni kahdella syötöllä hienosti. Ehkä tämä on alun huumaa, mutta toistaiseksi ei oo kamalan rankkaa ollut. Parin viikon iässä se totuus kai vastaa alkaa paljastua, tässä vaiheessa vietetään vielä kohtuelämää.
Nyt Venna haluaa että meen lukemaan. Mikäpäs siinä.
- tea (joka äänesti vaaleissa sitä jota mieskin, ei omia mielipiteitä ;) )
Aluksi paljon paljon onnea Tea ja perhe!
Meillä on nyt ristiäiset ohi.Neidistä tuli Iina Anna Eliina.Tilaisuus meni ihan kivasti,mitä nyt syyspoika ja samanikäinen serkkunsa vähän höpöttivät tilaisuuden aikana.Hienosti isoveli kuivasi neidin pään kasteen jälkeen:).Neiti tapitti koko kastetilaisuuden kummitätiä silmiin päästämättä yhtäkään äännähdystä.Kahvitilaisuudessa riittikin sitten menoa ja meininkiä,kaikkiaan taisi olla 8 lasta.
Kommentoidaan vaikka nyt sitten vaaleja Tiiviin pyynnöstä.Mua jotenkin kiehtoo aina nuo vaalilähetykset.Nyt alkoi jo vähän ärsyttää eräiden voitonriemu.Oma ehdokaskin pääsi uutena läpi,äänestin samaa naishenkilöä jo kunnallisvaaleissa ja hyvin on tainnut kunnanvaltuustossa asiat hoitaa.Muuten en kovin aktiivisesti politiikkaa seuraa,jos olisi enemmän aikaa olisin kyllä kiinnostuneempi.
Onko Tiivii teillä ollut jo ristiäiset? Meillä on käytössä Rela-tipat,en tiedä onko niistä apua ollut.Selkeästi enemmän meilläkin neiti itkee kuin ihan pienenä.Usein itku taitaa johtua väsymyksestä,olen huomannut että max tunnin jaksaa olla hereillä kun taas väsyttää ja itkettää.
Nyt pakko mennä raivaamaan asuntoa kun molemmat nukkuu.Huomaa heti kun on yhden päivän tekemättä kotihommia
Helli
ja siltä tuntuu!Illalla olin toooosi väsyny mut silti yli tunnin pyörin sängyssä enneku uni tuli,sit kello oliki yli1.Heräilin ja heräilin ja pyörin ja pyörin..
Aamulla lähettii poikaa viemää ja katoin miten typy koikkelehtii rappusia alas,vauhti pitää olla hirmunen.No takas tullessa kaatu ja iski suun siihen rapun reunaa.Huuto oli kamala ja verta tuli niinku nyt huulesta tulee...
Ei menny hampaat läpi ja eikä hampaat heilu,täytyy viel tutkia tarkemmin kunhan antaa.Joku siellä huulen sisäpuolella vähä repsottaa ja komea on turvotus,mut eiköhän tuo siitä!Pukukin tuli pesussa puhtaaks vaik vähä epäilin..Neidin vaalenpunanen haalari oli aikahurjan näkönen :-/
Ei ehitty jumppaa tuon aamuisen takia,kaupassa sitten käytiin.Ihan hyvä ni ei tarvi tarhalle kierrellä extra reittejä-on niin ihana tuo ilma!!! :-(
Mullaki hermo kestää paremmin sellasen " kunnonraivarin" ku jatkuvaa uhmakiukkua ja kyllä minä sitten typyn vaa koppaan matkaan ja teen mitä ollaan tekemässä esim.pukeminen jos ei muuten luonnistu.Nyt onkin sellanen rauhallinen vaihe menossa et ei hirmusti tarvi vääntää :-)
Täytys kaffet keitellä,yh-ilta edessä joten voimia tarvii..
jatu
Meillä on melko hektistä.
Oli pakko tulla Tealle antamaan askarteluvinkki. Tämä on semmoinen, jonka osanen tässäkin selittää. Eli piirrä kartongille iso tipu ja leikkaa se. Sitten leikkele tai yhdessä leikkaatte esim. keltaisesta ja oranssista silkkipaperista neliöitä, jotka lapsi ruttuaa ns. palloiksi. Nämä sitten liimataan kartonkitipuun ja vaikka pari höyhentä pyrstöön.
Nöösän suosikki askartelu, koska Nöösä tykkää rutata ja miilata eli liimata.
Paljon jaksua kaikille ja Leannalle voimia viime metreihin.
Smuik!
-Mimmuli
Ja ankea sellainen. Väsyttää niin vietävästi. Illalla Onniakin väsytti ja vietiin vähän aikaisemmin sänkyyn, ehkä n. 20min normaalista poiketen. Vielä se puoli 10 jälkeen huuteli sängyssään, ettei halua nukkumaan. Mies onneksi jaksoi mennä sen tykö ja vähän juttelivat sitten vielä jostain ja nukahti varmaan sitten heti kl 22. Mutta sitten itse nukuin huonosti, heräsin monesti ja kolmelta heräs Onni itkeen, piti laittaa valot. Sitten mulla karkas uni, miehellä kaiketi kans ja viideltä Onni itki taas. Tuon 2h mä taisin valvoa kokonaan. Mies kävi hieman hermot riekaileina sitten hakeen pojan meidän väliin ja siinä se nukkui sitten yli 8. Mutta mikähän sillä taas oli sitten... Onneksi oli sovittua menoa tälle päivälle, muuten olisin guallu. Käytiin serkkuni tykönä katsomassa jo 5kk ikään ehtinyttä poikaa.
Kun vaan nyt lähtis käyntiin tämä viikko kunnolla. On tämäkin elämää, aina sitä vaan odottaa sitä viikonloppua. Niinhän se monesti on, että se matka on se mielenkiintoisin eikä se itse kohde;)
Manteli, kyllä sulta ainakin mulle on tullut sähköpostia! Kiva kun poikkesit tälläkin puolen.
Mä menen nyt lepäileen ja odottaan, että Onni pian herää tunnin uniltaan ja saan kantaa sen sänkyyn jatkamaan unia.
T-P aika nihkeän negatiivisena
Kiva kun mut muistettiin, täällä on myös väsynyt mamma. Mikäköhän siinä on että poika on alkanut huutamaan äitiä joka ainoa aamu klo 5, huutaa äiti peitto , pitää käydä peittelemässä ja jatkaa unia, kello on minuutilleen tuon klo. 5 ja siinähän katkeaa oma uni. aamuvuoroissa tuo on lystiä kun olisi saanut nukkua 5.40 asti!
Sit ONKO TUO VALOSUUS VAIKUTTANUT AAMUIHIN? meillä pimentävä verho joka kyllä päästää valon läpi. tänäänkin poika tuli 6.50 väliin. argh ja itse en ehdi nukkuun ennen klo 23 sit vielä tuo uni katkeaa aamuyöstä. Poika on nyt oppinut tulemaan itse pois petistä ei enää huutele äitiä vaan tulee aamulla ja pväunien jlk itse pois. kyllä äitiys on lystiä
t. väsynyt manteli
Manteli: valoisuus näkyy rytmeissä meillä, syyslapsonen herää 6-7 aikaan, tosin nukkkuu nyt sitten päiväunet ja illalla menee nukkuun 21 maissa. tää aikanen rytmi sopii mulle, vaikka toki olisi kiva aamusta nukkua pidempään, mutta mulle tärkeempää on et illalla menee ajoissa nukkuun ja päivällä on hengähdystauko.
Helli: meillä on ristiäiset 9.4 pääsiäispäivänä. Nimeä täytyy vielä makustella.En iiä aiheuttaako " suihkutissi" vatsavääntöä. (lueskelin tuolta helmisten pinosta), mutta makuultaimetys ei oikein onnistu kun on tuo isompi usein pyörimässä samalla jne...
pikkarainen hermostuu, jäipä taas lyhyeen....
Eiliset täällä
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=9856021&p=2&mpage=3&tmode…
Mulla oli koulutuspäivä tänään ja oli vähän tylsää ja pitkäveteistä. Olisivat voineet puristaa saman asian puoleen päivään helposti. Tai jättää väliin ja selittää uudet jutut lyhyesti sähköpostissa. Mutta saipa hyvää ruokaa. Ois niin kiva, jos meillä töissäkin ois kunnon ruokala. Ei tarvis eväitä syödä tai ravintolaruokaa aina. Tuolla asiakasyrityksessä näyttäis olevan tosi hyvä ruokala.
Eikö kukaan ois nähnyt Sokoksen kantistarjous Remua? Pitänee mennä jollain lounastauolla itse kattomaan millaiset ne housut on, jos ostais esikoiselle sen puvun.
Pieni katsoo yksin Pikku kakkosta, joten menen seuraksi...
T: Ynis
Saahan täällä pitää vauvapalstaa, saahan? Neidolla huomenna viikko ikää ja nyt alkaa pikkuhiljaa muistua mieleen, että minkälaista tämä onkaan. Toinen tissi joko suihkuttaa tai ei heru kunnolla, en saa tolkkua kumpi on ongelma - joka tapauksessa Pikkumyy ei suostu siitä oikein imemään. Irrottelee otetta ja kiukkuaa. Yöllä ei ongelmia, viittaisikohan se tuohon suihkuamisen suuntaan? Iltaa kohden on myös vaikeampaa ja vaikeampaa saada nukahtamaan. Mummo täällä sitkeästi kävi tänäänkin opettamassa tutinsyöntiä, huonolla menestyksellä tosin. Toivoisin, että hyväksyisi syönnin päälle tutinkin nukahtamisavuksi. Nyt siirrän heti tissiltä sänkyyn, kun on vielä kevyessä unessa. Vennan kohdalla " piti" odottaa umpisikeään uneen, ja se oli aikaavievää puuhaa.
Helli, kaunis nimi tytöllänne! Kiva tuo Anna tuossa välissä. Mekin mietittiin Iina-nimeä, Santtu-kirjoissa kun Santun paras kaveri on Iina ja siitä ihastuin siihen nimeen. Mutta nimi tulee olemaan toinen, on jo päätetty mutta pidetään salassa kaikilta, myös Vennalta, ristiäisiin saakka.
Tulee Ynis mieleen tuosta KoKo-mainoksesta :)
Vennalle nousi iltapäivällä korkea kuume. Nyt nenä vuotaa vetisenä ja näytti, että on leuka kipeenä - siis kurkku. Voi pientä. Suostui syömään " kukkajogurtin" (Danonen vanilja) ja Kinder-munan, pääasia että jotain meni alas. Ja Pronaxenia sanoi herkuksi, suihkutti itse suuhun lääkeruiskusta. Nyt neitonen nukkuu olkkarin matolla, sillä uudella pehmeällä. Voi kunpa Pikkumyy ei saisi tuota nuhaa, on vielä niin hirmuisen pieni.
Lähetys sairastuvasta päättyy tähän.
Mää en jaksa taaskaan juuri määkiä, mutta uusille tisseille tiedoksi
http://www.imetystukilista.net/faq/faq.php
Ja tuolta suihkutissi-kohta. Meilla silloin muinoin auttoi koko päivän samasta rinnasta imettäminen (yöllä vaihto).
Ystävällisin Terweisin,
Suihkari vm. 2004
Muutenkin suosittelen länpöisesti lukemaan/tutustumaan noihin sivuihin sekä jopa liittymään imetystukilistan sähköpostilistalle (itse olen siellä vieläkin, vaikka joo... imetetä ei enää kun loppui maito), jos on jotain henkilökohtaista kysyttävää. Paljon apua ja tietoa pienellä vaivalla - mahtavat sivut!
Mua potkitaan kaikki päivät - sisältä toinen ja ulkoa toinen. On tämä niin ihanata.
Nyt olemme menossa nukkumaan, joten
NUIKKI KAKKUMAAN, tai " kaikki kakkimaan" kuten Hellu kailottaa!
Unia,
m:) + Hellu-väsy ja Lisko rv 20
Onnea Hellin tyttärelle kauniista nimestä!!
Itse tulin vain ilmoittautumaan, että katoan viikoksi pois netin ulottuvilta. Lähdemme Nasun kanssa äitini luo, koska Miehekkäällä on lähes viikon työkeikka muualla Suomessa, emmekä jaksa jäädä tänne pyörittelemään peukaloitamme. Mahtaa äitini hämmästellä, kuinka Nasu on muuttunut sitten viime näkemän. Yleensähän lasten hiukset kasvavat, mutta meilläpä vallitseekin ihan omat biologijat. Täytyy kait vaan sanoa äiteelle, että Nasulla on niin hurjasti testosteronia, että ei enää tukkakaan päässä pysy. Plaah.
Voikaa hyvin ja kirjoitelkaa ahkerasti, jotta saan ensi maanantaina paljon paluulukemista. :)
Hilma just totesi että " ei täällä ole mitöää robotteja,ne on stokkalla"
Miten se voi muistaa oltiin joulukuun alussa stokkallla viimeksi!!
Pieni on vielä vähä kipeä.Yskää ja nuhaa.
Toiv meihin muihin ei tartu!
Siis lähinnä Hilmaan.
Ainiin oon kirjoittanut mun työhaku kuviota??
Hain neljään paikaan (miks niin monee??)
No pääsin kaikkiin :)
Nyt pitäis päättää mihin menee!!!
Nyt puuroa ja ulos
Kaamea määrä lunta
Mä en muuten ihan ymmärtä tota vaalitulosta
ei tule olee helppoa tavisduunarilla!!
Harmi kun kaikki ei voi olla poravareita :)
Ramika