millaiset aurinkolasit vauvalle?
siinä kyssäri jo oliki. eli millaset olis hyvät 3kk vauvalle tai toi 3kk tulee kuun vaihteessa. vai tarviiko sellasia?
Kommentit (9)
Hei,
Jos vauvalle haluaa aurinkolasit, kannattaa ostaa kunnolla UV-säteilyltä suojaavat optikkoliikkeestä. Huonoista laseista on ilmeisesti vain haittaa.
Tälläkin palstalla on ollut esillä kaksi merkkiä: Julbo ja Babybanz. Banzeissa nenäkappale tosi kapea ja painavat helposti vauvan kasvoja. Suosittelenkin Julboja, jotka pehmeämmät. 3-kuisella saattavat kyllä aisat pötkötellessä osua pään takaa alustaan, mutta pystyssä ollessa pysynevät hyvin. Meillä on kyllä tullut Julboja käytettyä tähän mennessä vähän, koska vauva ulkona yleensä suojassa auringolta vaunuissa. Julboja saa ainakin Tähtioptikko-liikkeistä, hinta n. 35e.
@iti07
arskalasit. Jollei mitään tuollaista säteilysuojaa ole, ovat lasit epäilemättä haitalliset. Tumma lasi nimittäin avaa silmän mustuaista suuremmaksi ja haitalliset säteet saavat vain enemmän tuhopinta-alaa. Koskee myös meitä aikuisia tämä UVA/UVB suojan tärkeys.
on käytössä BabyBanzit (ollut jo kuukauden) ja hyvin suostuu niitä päässään pitämään. Laseissa on pehmeä nauha pään ympäri, joten pysyvätkin hyvin. Paketissa oli mukana myös pidempi nauha, joten ovat pitkäikäiset lasit, suosituksena aina 3 v. asti. Ostin lasit netin kautta ja hinta oli n. 18 euroa.
Tosin näin pienet vauvat eivät ihan hirveästi vielä arskoja tarvitse, koska meillä ainakin kuljetaan paljon vaunuilla, ja sinne aurinko ei pääse kasvoihin paistamaan. Autossa vauvelilla usein lasit päässä.
olen kysellyt asiaa lasten-ja nuortensairaalan/silmäklinikan silmälääkäriltä ja samaa sanoi kuin tuossa joku sanoi edellä. Halpislasit on ihan ok jos on tarpeelliset suojat. Itse hän käytti omilla lapsillaan CM:stä ostettuja moomin arskoja.
esikko ja kakkonen n 2kk iässä ja tämä kolmonen joka on nyt 5kk on käyttänyt jo reilun kk:n ajan arskoja. Ovat siristelleet rattaissa ollessankin niin opahasti silmiään että katsoin parhaaksi ostaa lasit heti.
tilasin nyt tytsyllemme jazot,netistä? onko kenelläkään sellasia? niissä on sellane säädettävä remmi. Tilasin netistä kun kävin oman kaupungin silmälasiliikkees niin oli vain sellasia tavallisia sangallisia laseja ja aattelin kyl et tollane mis menee nauha ympäri on parempi, ku pysyy ym.
kai ne on hyvät???
alla oleva teksti on niitten netti sivulta:
" JazO Shades aurinkolasit suojaavat lapsen silmät 100% UVA ja UVB säteiltä. Linssit on valmistettu rikkoutumattomasta polycarbonaatista. Panta on kestävää neopreenia, joka kiinnittyy tarroilla ja on käytössä turvallinen"
sadeye&moona pian 3kk
jazot käytössä? olis kiva kuulla kokemuksisa niistä? mutta jos kellään ei sellasiii ole niin kohta huomaan ite sitten onko hyvät
Ne on tosi samanlaiset ku baby banzit.
Hyvin tyttö suostuu pitämään (nyt 1v, lasit ollu käytössä ihan pienestä pitäen) mutta tosiaan jos menee yhtään liian kireälle niin tulee painauma nenän päälle mistä joku jo mainitsikin, mutta kun laittaa sopivalle korkeudelle lasit ja sopivan löysälle remmin niin ei tule painaumia.
Meillä lasit on melkein päivittäisessä käytössä (jos vaan aurinko paistaa ;) ) niin autossa, liinassa kuin rattaissakin ja olen kyllä tyytyväinen :)
...on ihan muistaakseni VapaaValinnasta ostetut arskat (makso muistaakseni n.6¿),hyvin pysyvät päässä ja poika jopa antaa niitten olla ihan hyvinkin. Pojalla ikää nyt 7kk ja lasit olleet käytössä jo reilu 3 kuukautta=)!