Keskosten vakuutuksista
Saako keskosena syntyneelle sairasvakuutusta / henkilövakuutusta mistään. Justiin sain postista hylkäyspaperit yhdestä paikasta ja vetosivat keskosuuteen. Tiedättekö lisää?
Kommentit (14)
Meillä otin vauvalle vakuutuksen ennen syntymää ja se on kattanut suurimman osan lääkekuluista ja sairaalakuluista jne. Joitain valmisteita mitä he eivät ole luokitelleen lääkkeeksi ei ole korvattu.
Kuluja on ollut kyllä hyvin vähän siihen nähden kuinka pieni vauvamme oli syntyessään, olemme olleet onnekkaita nuorimmaisemme suhteen.
Me saatiin vakuutukset kun ehdittiin hakea ennen poikien syntymää (syntyivät 24+1) ja siihen mennessä kaikki oli ok. Nyt tein ekalta vuodelta korvaushakemukset ja kovin paljon ei jäädä plussalle kun huomioi vakuutusmaksut ja omavastuut. Mutta nyt meillä onkin ollu melkein " avoimet ovet" lastenpolille ja lastenosastolle kun pojat on vielä ollu pieniä. Jatkossa näin ei varmasti enää ole ja siinä vaiheessa uskon vakuutusten olevan kullanarvoisia, koska paikkakunnan tilanteen tietäen on pakko turvautua yksityisiin jos tulee korvatulehduskierteitä tms.
Syntymän jälkeen emme varmasti olisi vakuutuksia saaneet ainakaan järjellisillä ehdoilla, niin paljon ongelmia pojilla oli.
ennen syntymää (yli 40 v). Vauva syntyi rv 27+1. Oli sairaalahoidossa noin 2 kk eli kotiutui kuukausi ennen laskettua aikaa. Nyt on terve 2,5 v. En olisi hyötynyt vakuutuksesta yhtään tähän päivään mennessä, koska on oltu tosi terveitä kotiutumisen jälkeen. Yleinen terveydenhuolto on ollut omalla kohdallamme riittävä ja todella toimiva. Jos tulee paljon keskosuudesta johtuvia ongelmia ja sairauksia niin tilanne varmasti toinen... Nyt meillä on vain tapaturmavakuutus ja sama myös 8 v ja 12 v sisaruksilla!
Otin juuri eilen vakuutuksen pojalle. Ainoa ehto oli, että vakuutus ei korvaa keskosuuteen liittyviä tutkimuksia ja tietenkin se, että poika on todettu terveeksi. Hän syntyi pienenä keskosena viikolla 29. Vakuutusyhtiö on Pohjantähti.
ulos luettiin keskosuuden tutkimus ja hoito sekä sydänasiat todettujen syädnongelmien vuoksi. meillä suht iso keskonen.
taitaa politiikat vaihdella yhtiöiden kesken.
Saimme vakuutukset kuin ihmeen kaupalla, vaikka olin jo sisällä sairaalassa ennen tuplien syntymää ja vaikeuksia oli jo roppakaupalla. Rajauksia ei ole korvattavuuden suhteen, mutta esim. 1. käynti uudesta asiasta on lähinnä omalla vastuulla ja saa jotain euron takaisin.
Meillä tämä vakuutus on ollut EHDOTON! Ei olisi ollut varaa hommata lääkkeitäkään niin paljoa. Lisäksi toinen on leikattu 3 kertaa ja niin ollen ollut kolme kertaa sairaalassa, joista kerran useamman viikonkin. Tämä on mahdollistanut myös erikoislääkäreiden käytön. Kahdesta asiasta olemme sairaalan seurannassa, mutta maksavat ne lääkkeet sieltäkin paljon. Viikko sittenkin meni lääkäriin ja lääkkeisiin 150e ja nyt asia kesken ja torstaina uudestaan lääkäriin ja lisätutkimuksiin, joten meillä tosiaan on kannattanut.
Suosittelen vakuutusta. Koskaan ei tiedä, kuka tarvitsee ja kuinka paljon lääkkeitä tai erikoislääkäreitä. Meillä julkinen ei ainakaan mikään hyvä vaihtoehdo eikä keskosuudesta paljoa tietoa saati erikoislääkäriosaamista.
IF:ltä tuli hylkäävä päätös keskosuudesta johtuen. Kakkonen syntyi rv 34+1 ja ei todellakaan ollut mitään erikoisempaa voinnissa. Mutta heillä on rajat että eivät anna ennnen rv 36 syntyneille ja/tai alle 2,5kg painoisille =(
Lähivakuutukselta vakuutus otettiin , siellä eivät korvaa keskosuudesta johtuvia asioita ( joita nyt ei meillä taida edes olla).
esikoisella on myös vakuutus, mutta ei olla kertaakaan tarvittu =)
Vakuutusyhtiönä IF. Hakemus hylättiin keskosuuden vuoksi, 2-vuotiaana voi hakea vakuutusta uudelleen. Tämän vielä jotenkin ymmärsin, mutta sitä en, että eivät aluksi myöntäneet vapaa-ajan tapaturmavakuutuksiakaan! Mies suutahti ja soitti vakuutusyhtiöön, uhkasi ottaa kaikki meidän muut vakuutukset (tapaturma, koti, matka, henki) pois jos emme edes tuota saa. Saatiin sitten tuo edes.
ja mietinkin kun ykkönen syntyi pikkukeskosena rv26+5 että jos raskaudun niin kannattaako ottaa heti vakuutus? Mulle povattu raskausmyrkytys jo valmiiksi, ja näin ollen ei kuulemma hirveän suurille viikoille päästä!
Ykköselle ei vakuutusta otettu, ja kalliiksihan tuo on käynyt, joten kannattaisiko kakkoselle ottaa? Ja mikä yhtiö toimii/antaa jos jo valmiiksi sanottu ettei loppuraskauteen ainakaan päästä?
Meillä Tapiolassa vakuutus ja vaadittiin lastenlääkärin lausunto siitä että 2 kk iässä ei pysyvää vammaa keskosuudesta ole jäänyt. Meillä poika ei ollut pikkukeskonen, syntyi vkolla 36. Täydet vakuutukset ilman ehtoja saatiin siis vaikka hengityskoneessa oli alkuun ja seurantaa jatkettiin pitkään.
meillä otettiin vakuutus vasta syntymän jälkeen, isona keskosena syntynyt tyttö sai vakuutuksen vasta lääkärin tarkastuksen jälkeen. Pojalle sama homma, vaikka ei ollut keskonen. Siis molemmille vasta syntymän jälkeen! Vakuutusyhtiö oli silloin Pohjola, mutta kun vaihdettiin Pohjantähteen, niin eivät suostuneet ottamaan esikoisemme vakuutusta itselleen, koska lapsi oli ns. iso keskonen ja 1-vuotiaana korvatulehduskierteessä! Nyt kun ajattelen, niin pattiin ottaa tuo päätös! Meillä on kuitenkin kaikki muut vakuutukset Pohjantähdessä; talon kotivakuutus, toisen lapsen sairausvakuutus, vakuutukset 2 autosta ja yhdestä moottoripyörästä. Olisi pitänyt painostaa vähän...
Meidän vakuutusyhtiö aikanaan epäsi pikkukeskosten vakuutukset. Uudelleen olisi voinut hakea 2 v iässä, mutta ei tullut haettua.
Meidän kohdalla julkinen terveydenhuolto on toiminut loistavasti, eikä mitään kalliita lääkkeitä ole tarvittu. Ylimääräisiä rokotuksia ovat kaikki lapset saaneet, mutta niitä vakuutus ei edes korvaisi, kuten ei puhe-, toiminta- ym. terapioitakaan, jos sellaisia tarvittaisiin. Vakuutus on aika kalliskin, joten jos julkinen toimii, saa vakuutuksen hinnalla jo aika monet lääkkeet. Esim. meillä yhdellä lapsella on vakuutus, ja voiteista on saatu suurinpiirtein yhtä paljon takaisin parina vuonna kuin on vakuutuksella hintaa.
Hyvä kuulla tämäkin puoli asiasta.
Sen minkä yhdessä asiassa häviää, sen toisessa voittaa -periaate
voi päteä siis näissäkin tapauksissa :)
Kattipatti:
Meidän vakuutus korvaa ainakin puheterapiat. Toimintaterapiasta en tiedä.
Ja mitä tuohon julkiseen terveydenhuoltoon tulee, niin vakuutus korvaa senkin menot. Ja niistäkin tulee äkkiä iso lasku, jos vähänkään sairastaa. Viikko sairaalassa on suunnilleen vakuutuksen vuosimaksun verran ja muutamasta poliklinikkakäynnistä tulee äkkiä saman verran.
Eli vakuutus voi olla hyvinkin tarpeen, vaikka julkinen terveydenhuolto toimisi loistavasti (mitä se tosin ei tee...) eikä käyttäisi yksityisiä lääkäripalveluilta (me käytämme aina kun vain mahdollista, mutta valitettavasti sairaalahoitoa ei voi saada muualta kuin julkiselta puolelta, joten juuri silloin, kun hätä on suurin, on pakko hakeutua huonoimman mahdollisen hoidon pariin...)