Mitä mieltä lapsivakuutuksista?
Te joilla on ollut lapsivakuutus; onko siitä ollut hyötyä? Erityisesti Vantaalla asuvat: Minua mietityttää millainen on tilanne lääkäriin pääsemisen suhteen julkisella puolella. Kannattaako käyttää yksityistä ja ottaa lapsivakuutus?
Kommentit (21)
Hei,
meilläkin on molemmille lapsille otettu vakuutukset. 1-2 vuotiaana oli tarpeen kun molemmat sairastivat korvatulehduksia. 3-vuotiaana lopetin toiselta, koska omavastuut olivat niin isot.
Nyt harkitsen toiseltakin lopettamista. Koska maksut ovat 200 vuodessa (eli 400 kahdelta!) niin sillä rahalla maksaa jo aika paljon sairaalamaksuja. Lisäksi olemme aktivoituneet julkisen sektorin käytössä ja se sujuu itse asiassa ihan hyvin pienemmissä asioissa.
Nyt laitan 200 euroa vuodessa sivuun eri tilille (lasten sairaanhoitotili) ja katson, miten tässä käy pitkällä aikavälillä.
Mutta summasummarum 1-2 vuotta kannattaa vakuutuksesta maksaa ja sitten irtisanoa jos lapsi on perusterve. Tapaturmavakuutuksen saa sitten erikseen ja se on edullinen.
Meillä on vakuutukset kaikilla lapsilla ja pois en anna. Julkiselle en lähde lapsen kanssa arvailemaan mikä on ja jos on tai voiskohan olla jne.... sadat eurot ei riitä mitä meillä saa vuodessa takaisin vakuutuksesta! Ja jos lapselta joutuu leikkaamaan tms. jotain niin pääsee nopeasti hoitoon.
Tyylinsä kullakin ja riippuu lapsesta.
Meillä maksetaan kyllä jatkossa Tapiolaan kiltisti 3 lapsivakuutusta.
Ilmis
että ottaisinko. Ekalla vakuutus olisi kannattanut, korvakierteen vuoksi meni lääkärikäynteihin ja lääkkeisiin reilusti yli vakuutusmaksun verran parin ekan vuoden aikana. Toisella ei olisi kannattanut ja hän on diabetesgeenin vuoksi mukana tutkimuksessa, jossa pääsee arkisin tutkimuslääkärille käymään samana päivänä, joten sen vuoksi jätin hänelle vakuutuksen ottamatta. Tälle pari viikkoiselle olen miettinyt, että pitäisikö varulta ottaa vakuutus pariksi vuodeksi ja katsoa miten menee. Toivottavasti ei tule korvakierrettä eikä muutakaan.
Kahdella isommalla meillä on vain tapaturmavakuutus.
Hänellä on lapsivakuutus, jonka otimme hänelle jo ennen syntymään.
Vakuutukselle ei ole ollut mitään käyttöä. Hän on sairastellut tosi vähän, ei ole edes yhtään korvatulehdusta...
Kertaakaan emme ole tuota vakuustusta " tarvinneet " . Julkisella puolelle olemme pari kertaa käyttäneet ja sinne on päässyt tosi nopeasti.
Mutta kun sitä kristallipalloa ei ole, niin eihän sitä voi etukäteen tietää, että tarviiko vakuutusta vai ei, emmekä uskaltaneet silloin aikoinaan olla ottamattakaan.
Nyt kyllä harkitsemme, että lopettaisimme tuon lapsivakuutuksen ja ottaisimme sen sijaan hänelle tapaturmavakuutuksen. Oiskohan siinä järkeä?
Me asutaan Vantaalla, ja täällä julkinen terveydenhuolto on sen verran surkea, että ehdottomasti lapsella oltava vakuutus. Esikoisellamme on ja tulevalle vaavillekin otamme. Esikoisella ei ensimmäiseen kahteen vuoteen kauheasti tarvittu vakuutusta, mutta sitten alkoi päiväkoti ja korvatulehdukset, joten vakuutus on ollut tarpeen. En ole meidän vakuutussummaa pitänyt isona (tosin en osaa sanoa kuinka paljon se on, kun maksettava summa sisältää perheen muutkin vakuutukset).
Itse en lapsen kanssa lähtisi terveyskeskuksiin jonottelemaan. Ollaan läydetty Helsingin puolelta hyvä lääkärikeskus, jossa todella hyvät lastenlääkärit ja heti ollaan päästy lääkäriin kun on ollut tarvetta (ko. paikka päiväystää 24h).
Ja onhan meillä koirallekin vakuutus, miksei siis lapsilla.
Pakko kommentoida, kun täällä on muut kirjoittaneet pelkkiä ylistyksiä ja tyyliin että vakuutus on ihan pakollinen ja must -ilman ei pärjää.
Meillä ei sitä pojalla ole, asumme Espoossa, jossa kuulemma ei pääse lääkärille (?). Poika on superterve yksilö, vaikka onkin päiväkodissa. Ikää viikon päästä 2 v.
Ne muutamat kerrat, jotka ollaan lääkäriä tarvittu, on hoidettu julkisella puolella mallikkaasti. Eilen kävin hänen kanssaan terveyskeskuksessa hakemassa silmätippareseptin. Soitin aamulla klo 9, pääsin samantien läpi ja sain ajan klo 14. Käynnin hinta 0 euroa.
Päivystyksessä ollaan Jorvin sairaalassa käyty kerran ilta-aikaan, silloin päästiin jonon ohi, homma keuhkokuvauksineen ja labroineen ohi 2 tunnissa. Hinta jälleen 0 euroa.
Vakuutuksen hinta olisi meiltä ollut tähän mennessä varmaan noin 600 euroa plus omavastuut, joten aikamoinen rahanmeno olisi ollut ottaa vakuutus.
Mutta sitä kristallipalloa kun ei valitettevasti ole kenelläkään.
Juu on meilläkin koiralla vakuutus. Ihan siitä syystä, että koiran käynti päivystyksessä on maksanut meille joka kerran 200 euroa (kynsiongelmia) ja tavallinenkin eläinlääkärissä käynti on helposti 80 euroa. Lasta jos käyttää lääkärissä, hinta on yleensä 46 euroa eli aikamoinen ero...
Joten en pidä näitä kahta vakuutusta toisiinsa verrattavina.
Hinta ja laatu tietty vaihtelee....me oltu tyytyväisiä Tapiolan ennen syntymää otettuun vakuutukseen.....Me ei olla oltu paljonkaan julkisella kun täällä keskisuuressa kasvukeskuskaupungissa ihanasti toimiva yksityispuoli päivystyksineen myös la ja su.
Ja olemme saaneet likipitäen aina samalle lastenlääkärille joka hoitaa pojan allergiaa muutkin asiat hoitoon niin mukava olla samalla tutulla lääkärillä.....ja samalla tsekataan allergia asiaakin/kuulumisia siltä puolelta kun käydään, eli tulee rahalle vastinetta.
Meillä vanhemmalla on ollut perusjuttua korvaa ja silmätulehdusta yms. Kaikki korvattu Lactophilusjauhotkin tuli pienempänä muistaakseni antibiootin päälle, että ei mee vatsa sekasin.....Nyt ei korvattu Remowaxin korvaavaa " vaihtolääkettä" joka oli kyllä edullinen. Muuten mennyt kaikki pojan atoopikko, allergikko rasvat etc. läpi täysillä. Ja omavastuu menee jo ekalla käynnillä, 47 tai 48 e / v. Eli kun menee privaatille ja saa jonkinmoisen kuurin hinta n. 50 egee ja sitten siitä jo muutama ege palautuu ja loppu sitten meneekin vakuutuksen piikkiin.....
Ja hintakaan ei tolle vakuutukselle oo markkinoitten kallein, kuluttajatesti joku oli joskus jossain lehdes vai netis? Oli hyvin kilpailukykyisen hinnalla.
Kaveriperheessä siedätellään juuri koivu-heinät yms. allergikkoa ja se rumpa menee 3 vuoden verran, ne piikit ekaan jaksoon, allergialääkkeet (mahdollisten reaktioiden varalle) kotiin ja mukana pidettävä adrenaliinikynä oli rapiat 600 egee yhdellä apteekkikerralla ja sitten vielä ne piikit käydään pistättämässä niin siitä menee maksut ja ne piikit on usein haettava muutaman viikon satsi ja sitten paussi jne. jatkuvasti.
Ja ne kaikki sai takas.......
Tietty saattaa olla sellaisiakin, jotka ei lääkäriä kaipaa, tautia ei vaan toisille niin kovin tule.
Mutta on lapsiperheessä paljon rahanreikiä muutenkin. eli hyvä varakeino jos sairastaa niin ei tartte sen kans takuta jos kovinkin kuluja tulee....
Siinäpä se =) Eli esikoinen erittäin laaja-alaisesti allerginen ja kävimme hänen kanssaan lasten allergialääkärillä ekat kaksi vuotta varmaan 15 kertaa. Ihanaa oli, kun sai mennä aina samalle lääkärille, lähes haluamanaan ajankohtana jne. Kakkosella ja kolmosella ( kaksoset siis) otettiin jo ihan senkin takia, että keskosuusriski on kaksosilla isompi ja siitä aiheutuvat ongelmat. Toinen on tarvinnut vakuutustaan, toinen ei.
MUTTA sanoisin, että lapsivakuutus on hyvä näissä normaaleissa lastenvaivoissa, kuten esim. korvatulehdus. Voi mennä aina suoraan korvalääkärille ja yleensäkin erikoislääkäreille. Jos sitten oikeasti sattuu jotakin ( kuten meillä tapaturma yhdellä, astamkohtaus toisella) niin kyllä voin vaan kehua kunnallista toimintaa. Terveysasemalle päästiin heti ja jatkohoitoon, yksityiseltä käskettiin katsella. Tämä siis Vantaalla =) Eli minä liputan kyllä kunnallisen hoidon puolesta näissä vakavammissa asioissa, joskaan en nyt kuitenkaan luopuisi vakuutuksestamme. Sehän sitten korvaa lääkkeetkin ja esim. atoopikon perusrasvat ja kunnallisen sairaalamaksut. Molemmat hyviä!
Omalla kohdallamme vakuutus on osoittautunut ERITTÄIN tärkeäksi. Ilman kristallipalloa on tietysti vaikea sanoa mitä sairauksia tulevalle lapselle ilmaantuu (tai ilmantuuko mitään). Mutta jos tulee allergioita ja korvatulehduksia, kuten meillä - ilman vakuutusta ei oikeastaan pärjää. Yritimme neuvolan ja terveyskeskuksen avuilla jonkin aikaa, mutta turha lasta on rääkätä. Nopean avun saimme yksityiseltä kun neuvola oli jo kuukausia jahkaillut ja ihmetellyt. Ja me sentään asumme pienessä kunnassa, missä yleensä pääsee nopeasti terveyskeskukseen ym.
Sen verran aktiivisesti olen vakuutusta mainostanut. Olen ollut aina ennen sitä mieltä, että kyllä yhteiskunta hoitaa. Ja meidän superterveilä isoilla lapsilla ei ole ollut vakuutuksia.
onneksi sen kuitenkin tälle nuorimmaiselle otin. Poika sairastaa vaikka mitä ja jo pelkästään lastenklinikan vuorokausimaksut ja poliklinikkamaksut sekä lääkkeet ovat olleet vuodessa monta sataa. Lisänä vielä yksityislääkäreiden palkkiot, niin sain viime vuonnakin 2000¿ vakuutuksesta takaisin.
Eli suosittelen ja onhan se mahdollista irtisanoa jos tuntuu turhalta.
Lapsi 4,5v ja tähän menessä 4 eri diagnoosia, joista 3 on tullut viimeisen puolen vuoden aikana. Lääkärissä on siis jouduttu ravaamaan! Kukaan ei voi tietää etukäteen mihin ja milloin lapsi mahdollisesti sairastuu tai ei sairastu. En itsekään olisi voinut kuvitella mitä kaikkea tuleman pitää kun lapsi terveenä syntyi. Maksaisin kyllä mieluusti vakuutusmaksuja vaikka turhaankin siitä ilosta jos lapsi olisi täysin terve.
Yksityislääkäreiden etuna on ehdottomasti se, että voi varata ajan suoraan tarvitsemalleen erikoislääkärille. Ei tarvitse ensin kinuta aika terveyskeskukseen yleislääkärille, joka mahdollisesti kirjoittaa lähetteen erikoislääkärille, jota joutuu yleensä odottamaan usean viikonkin ainakin Helsingissä (tietysti tapauksen vakavuudesta riippuen). Lisäksi yksityislääkärille voi varata ajan silloin kuin itselle sopii. Iltaisinkin aikoja on hyvin tarjolla.
Toki asiat hoituvat varmasti terveyskeskuksenkin kautta, mutta luultavasti hitaammin ja lapsen terveyden ollessa kyseessä on odottavan aika todella pitkä...
Me olemme onneksi joutuneet vähän käyttämään noita vakuutuksia, mutta emme luopuisi niistä jo ihan siitäkin syystä, että täällä on tosi huono lääkäritilanne terveyskeskuksessa... Ajan saa hyvässä tapauksessa muutaman viikon päähän tai kiireellisessa tapauksessa ehkä pääsee päivystykseen (sinnekään eivät välttämättä ota mm. korvakipuista lasta, ellei vaadi päästä).
Esikoisen kohdalla olemme ajoittain käyttäneet vakuutusta, kakkosen kohdalle emme vielä juuri lainkaan. Jostain syystä nuorimmaisemme on sairastunut reissussa ja silloinhan kulut voi laittaa matkavakuutuksen piikkiin, eikä ole omavastuuta...
Julkinen puoli toimii surkeasti ja hitaasti. Ongelmia vähätellään neuvolassa ja saat odottaa lähetettä eteenpäin, sitten jonotat lääkärille ja lopulta pääset ehkä kiireiselle erikoislääkärille kuukausien kuluttua ja lääkärit vaihtuu koko ajan. Puhumattakaan kuka haluaisi viedä lapsensa päivystykseen julkiselle? Jos sinulla tai miehelläsi on allergiaa, vaikka kuinka vähäistä, suosittelen vakuutusta. Oma allerginen lapseni on saanut hyvän ja nopean avun yksityiseltä. Olemme voineet valita parhaan mahdollisen lääkärin ja hoito on ollut asianmukaista ja lapsen parasta on ajateltu koko ajan. Julkisella puolella esim.allergiasioita hoidetaan surkeasti. Myös terveydenhoitajat ovat olleet huonosti tavoitettavissa, kun tarvinnut ohjeita kovaan kurkkukipuun. Kyllä on vakuutus hintansa hankkinut jo ensimmäisinä viikkoina...
Poika on ollut vauvasta asti allerginen, nyt myös astmaatikko. Siitepölyallergiat menivät siihen malliin, että nyt kokeillaan siedätyshoitoa. Yksityisellä olemme käyneet alusta asti, koska julkiselle oli monen kuukauden jonot ja lapsen iho oli siinä kunnossa, että veri tihkui läpi. Olemme käyneet samalla lääkärillä koko ajan, hän tietää pojan historian eikä joka käynnillä tarvitse aloittaa koko tarinaa alusta. Meillä varmaan kaikki vakuutuksesta haetut korvaukset liittyvät allergiaan, muuten poika on ollut uskomattoman terve.
meillä tuntuu olevan turha tuo vakuutus. lääkärissä käyty myös yksityisellä (tosin julkiselle päästy yhtä kertaa lukuun ottamatta joka kerta muutaman tunnin sisällä muistaakseni). joka yksityisellä käynti tuntuu jäävän omavastuun alapuolelle kelakorvausten jälkeen, eli joka tapauksessa tulee siellä käynti kalliimmaksi. tietty jos joskus tulisi jotain vakavampaa, olisi hienoa kun saisi yksityiseen sairaalaankin jos tarvetta tulisi ja myös omavastuu osuus ylittyisi helpommin.
nyt toiselle otetaan silti vakuutus, koska jos lapsi onkin esim. vammainen, korvetulehduskierteinen tms. tuo vakuutus kannattaa. tai jos synnytyksessä tapahtuu jotain tai tai tai. mutta tosiaan perusterveen lapsen kanssa tuntunut turhalta maksulta maksaa vakuutusta.
moni puhui että vakuutus korvaa sitä ja tätä allergikkolapsella (jollainen ihanuus meille on siunattu (nyt 1-vuotias)) niin kiinnostaa että mitä olette saaneet korvattua vakuutuksella? meillä siis myös tapiolan perus lapsivakuutus, mutta en ole hakenut mistään rasvoista tms. mitään korvauksia, sillä ne jäävät aina kertaostona alle omavastuun. ja korvikemaidostahan kela korvaa suoraan sen jonkun 75% vai mitä se nyt olikaan, jolloin ei loppusummaksi jää yhdellä kertaa kuin alle omavastuun oleva summa. kiinnostaa vaan saako näitä pikkusummia, joita siis kyllä tulee usein (muttei osteta kerralla kauheita satseja) niin korvattua vielä tuolla vakuutuksella?
itse pidän vakuutusta hyvänä turvana, vaikkei sitä tosiaan vielä ole tarvittu ja vaikkakin se on aivan älytön rahanreikä opiskelijaperheessä. jotenkin en vaan uskalla olla ilman sitä.
emme ole kertaakaan käyttäneet yksityistä lääkäriä, sillä olemme saaneet aivan todella hienoa kohtelua yleisellä. heti kun allergioita epäiltiin tehtiin lähete Tampereen keskuslastenneuvolaan, jossa käyntejä on kertynyt ensimmäisen vuoden aikana jo lähes kymmenen, jopa joskus mielestäni liiankin heppoisesti. myös ravitsemussuunnittelija on kuulunut palveluihin. yksi korvatulehdus on osunut kohdalle ja silloin oli tietenkin sunnuntai ja tuolloin olisi ollut viisasta käyttää yksityistä, sillä päivystyksessä jonotettiin 4 tuntia tuolloin itkuisen 8 kk lapsen kanssa. .
Tapiolallahan menee omavastuu aina kerran hakukertaa kohti. Eli voit vuoden keräillä kuitteja ja lääkärilaskuja ja maksaa niistä yhden omavastuun.
Perusrasvatkin korvataan, mutta vain reseptillä ostetut. Samoin särkylääkkeet. tästä syystä pyydänkin lääkäreiltä aina reseptin myös reseptivapaista lääkkeistä. maitoja ja vitamiinivalmisteita ei korvata.
Mutta myös keskussairaalan poliklinikkamaksut korvataan, eli kyllähän te vuodessa jo muutamalla poliklinikka käynnilla ja apteekissa asioinnilla menette yli omavastuun.
Siis kaikki reseptille ja kuitit talteen.
hyvä kun valaisit hieman asiaa, luulin tosiaan että omavastuu koskee jokaista kertaostoa/käyntiä. kannattaa siis aina udella muilta jos on itse perehtynyt asiaan huonosti;) kiitos.
Ekan lapsen kanssa on maksanut itsensä jo monta kertaa takaisin allergioiden ja korvakierteen takia.Ja lääkärille (yksityiselle) on päästy heti kun on tarvis. Meidän kaupungissa on kauhea tilanne terveyskeskuksessa, lääkäriin ei pääse ja palvelu on ihan toista luokkaa. Luotto mennyt terveyskeskuksiin, kun parit väärät diagnoosit annettu, joten liputan yksityisten ja erityisesti lapsivakuutuksen puolesta!!! Tulevalle lapselle otetaan myös vakuutus aivan varmasti!