Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huijarinettikauppa Kinderwelt-deluxe???

10.10.2006 |

Hei,



Tilasin vaunut tällaisesta nettikaupasta http://www.kinderwelt-deluxe.com/. Sain normaalisti sähköpostiini tilausvahvistuksen. Kesällä ennen tilaamista kyselin sähköpostitse toimitusaikaa (ja muitakin tietoja vaunuista) ja vastattiin, että 5-6 viikkoa (muihinkin kysymyksiin vastattiin asiallisesti). Kun tuo aika oli mennyt, tiedustelin sähköpostilla, mikä olisi arvioitu toimitusaika. Mitään vastausta ei tullut ja nyt kävin sivuilla toteamassa, että sivut eivät ole käytössä tällä hetkellä. Laitoin uuden kyselyn sähköpostitse, mutta auttaakohan..



Pahaa pelkään, että olen tullut huijatuksi, sillä vaunut olen jo toki maksanut.. Mutta ajattelin kysellä, että onko kellään kokemusta ko. nettikaupasta. Ovatko toimitukset tulleet perille? Voisiko vielä toivoa, että heillä on vaan ruuhkaa ja homma kestää hieman kauemmin. :-/



Olen ennenkin tilannut nettikaupasta ja homma on toiminut moitteettomasti. Nyt vaan valitsin halvimman kaupan ja taisin tehdä siinä virheen?



Onko kellään tietoa, onko minulla mitään mahdollisuuksia saada rahoja takaisin tms korvausta, jos nettipuoti vaan katoaa olemasta? Yhteystiedot on tallessa ja aion huomenna yrittää soittaa sinne, mutta voihan se puhelinkin olla mykkä.



Kyllä sapettaa! " #¤¤&¤#" ¤



Terveisin

tipi

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
13.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Toivottavasti olet jo saanut ratkaisun ongelmaasi, p...n makuhan tuollaisesta jää suuhun auttamatta:( Ja ko. firma saa huonoa mainetta, tosin ihan aiheellisestikin, jos syy on heissä.

Vierailija
2/8 |
15.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, ne .de-sivut toimivat muuten, mutta tilaamaan ei enää pääse. Saksalaiselta keskustelupalstalta löytyi kohtalotovereita (ainakin 15 jo!) ja heiltä onnekseni neuvoja, miten toimia. Rikosilmoitus pitäisi tehdä ja rahoja yritetään periä takaisin porukalla. Nuo sivut ovat siksi osittain alhaalla, kun näin monelle on käynyt näin, ettei vielä lisää porukkaa joudu samaan tilanteeseen. Varokaa siis tätä puotia ja ehkä kannattaa tämän Geschaeftsfuehrerin nimi (Adrian Kolodziej) painaa mieleen, ettei häneltä tilaa mitään mistään nettikaupasta.



Tuolla on nyt puhelin on tosiaan mykkänä, eikä sähköposteihin vastata. Onneksi löysin näitä kohtalotovereita, jotka auttavat. Lisäksi minulla on saksalainen vanha ystävä, joka lupasi tehdä kaikkensa auttaakseen.



Tästä lähtien tilaan Visalla tosiaan. Tuossa puodissa vaan annettiin alennus, jos maksaa tilisiirrolla ja minä tyhmänä arvelin säästäväni... Kerran kun olen saksalaisesta nettikaupasta (eri liike) tilannut ja saanut hyvää palvelua, jotenkin sokeasti luotin tähänkin. Kantapään kautta pitää nämäkin näköjään oppia. :-/



Voipi olla, ettei suomalainen kuluttajaneuvoja voi tehdä mitään. Mutta otanpa selvää siitäkin ensi viikolla.



Kiitos vastauksistanne.



tipi



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
15.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä että kerroit täällä kun niin moni tilaa kuitenkin Saksasta. Tietää vähän varoa.Mä en ole vielä tilannut kuin sieltä mikä lie Alibabas jota täälläkin kehuttiin mutta ikinä en saanut vaatteita enkä kyllä edes maksutietoja joten sillain en hävinnyt mitään.



Pidän kovasti peukkuja että saat vielä rahasi takaisin

Vierailija
4/8 |
10.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

takana olevan firman ja sen vastuuhenkilön, niin heiltä voit perätä rahojasi, edellyttäen että sinulla on virallinen tilausvahvistus. Hankalaa ja työlästä kyllä varmaan on.



ko. nettikaupasta minulla ei ole henkilökohtaista kokemusta.

Vierailija
5/8 |
10.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luottokunnalle. Muuten voipi olla hankalampi juttu. Tosi kurjaa! Toivottavasti selviää.

Vierailija
6/8 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.kinderwelt-deluxe.de



kokemusta ei ole mutta googlasin huvikseni ja nuo näyttää toimivan ja ainakin puhelinumero näyttää samalta



toivottavasti vaan vähän katkoksia yhteyksissä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

taitaa olla sama firma tuo .de-sivuilla oleva kuin .com-sivulla. Ehkä toivoa siis on. ;)



Maksoin pankkisiirrolla, kun se oli edullisempi tapa. Eli en voi edes Luottokunnalta periä rahoja.



No, pitää soittaa sinne ja katsoa, jos saisin selityksen viivytykselle. Siitä vaan on reilusti yli 2 kk, kun tilasin ja maksoin kärryt. Odottavan aika on vaan niin pitkä...



Kiitos vastanneille. :)



Tipi

Vierailija
8/8 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kävin katsomassa noita .de-päätteisiä sivuja, mutta ei sieltäkään pääse kovin pitkälle. Teknistä vikaa ilmoittaa ja pyytää ymmärrystä, että kestää hieman, että sivut ovat taas käytettävissä. No, ainakin tuolla yhteystiedot ovat saatavissa ja näyttää siltä, ettei puoti ole tyystin kadonnut.



Tympii vaan tämä odottelu, kun kärryille olisi jo tarvetta.. Nyt joutuu selviämään matkarattailla ja kantoliinalla tai -repulla kahden mukelon kanssa.



Tipi