Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paljonko n. 3kk ikäiset juovat pullosta?

09.10.2006 |

Toki jokaisella on omat yksilölliset määränsä, mutta olisi mukava kuulla, minkä verran tämän ikäiset yleensä syövät. (kuinka paljon/kuinka usein) Olen yrittänyt opettaa vauvaa myös pullolle, kun joulukuussa olisi tärkeät juhlat, joihin olisi ihanaa päästä " tuulettumaan" vähän pitemmän kaavan mukaan. Tyttö ei vaan oikein hirveästi välitä syödä maitoa pullosta :-/

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
09.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja juo noin 70-110ml kerrallaan

Vierailija
2/4 |
09.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että tyttö syö noin 2-3 tunnin välein. Kaksi kertaa päivässä annan tuttipulloa (maitoaltistuksen takia joudun antamaan, epäiltiin maitoallergiaa). Mutta onhan se mmutenkin kiva että tyttö oppi pullolle niin pääsee äitikin käymään yksin vaikka kampaajalla :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
09.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokonaan korvikemaidolla.(ikä 3kk+3vkoa) ennen yöunia menee 2dl maitoa, josta n.40ml maissivelliä. päiväunille menee 120-160ml maitoa. tänään tosin laitoin maissivelliä myös päiväuni maidon sekaan n.20-30ml.

Vierailija
4/4 |
09.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maitoa menee kerralla noin 120-170ml, yöllä menee ekalla syöttökerralla yleensä tuo 170ml ja päivällä useammin 120ml. Syöttöväli on noin kolme tuntia.



Tytteli-83