Vuosaaren päiväkoti..
Kommentit (7)
Ei se hirveän relevanttia tähän keskusteluun ole, mutta huvittaa vaan :)
on ihan ok, vanha talo ja tilat ei ole kovin kummoiset mutta en ole kuullut kenenkään valittavan niistä tärkeimmistä eli henkilökunnasta ja ilmapiiristä.
Kalkkilaiva on mukava päiväkoti, hyvät valoisat tilat ja henkilökunta enimmäkseen todella mukavaa ja pätevää. Jonkinlaisessa kuohumistilassa päiväkoti kuuluu olevan kun on menossa jonkinlainen yhdistyminen toisen päiväkodin kanssa.
Kyllä on kokemusta Kalkkilaivasta eikä niin positiivistä. Mihin ryhmään lapsesi menee?
kerran ollaan oltu siellä pihalla leikkimässä tälläviikolla, 31.7 alotetaan sitten virallisesti.
Silloin ei tainnut olla vakihenkilökuntaa kuin 1 paikalla.
Ainoa, mihin kiinnitin huomiota, niin oli, että aika " villisti" siellä saivat isommat lapset leikkiä...
Oma 2.5v oli liukumäessä ja n.5v tyttöjä 5 kpl töni poikaa kokoajan siinä, eikä kukaan puuttunut asiaan..
saramilla -: Minkälaisia kokemuksia sulla on? Onko lapsesi siellä nyt? Missä ryhmässä?
-kiitos-
Omani siirtyi juuri Kippareista isompiin eli Puosuihin. Hoitajat on ihania ja ammattitaitoisia ja heistä ei ole mitään pahaa sanottavaa missään ryhmässä. Olen ollut tyytymätön johtajan toimiin näissä henkilökunnan vaihdoksissa.
Nyt esim. syksyllä olisi aloittanut kaikista isompien ryhmässä Matruuseissa uudet hoitajat kesän jälkeen mutta onneksi osa vanhemmista vastusti asiaa ja siihen ryhmään jäi 1 lapsille tuttu hoitaja.
Kippareihin oman saamani viime tiedon mukaan jäisi vain yksi tuttu hoitaja ja se on kuitenkin pienten ryhmä. Tämähän ei vaikuta sinun lapseesi koska hänelle kaikki hoitajat on uusia joka tapauksessa. Käsitin myös että Kippareissa ei ole heti syksyllä lastentarhanopettajaa mikä on myös minusta huono asia.
Tämä toiminta vaikuttaa myös hoitajien motivaatioon ja lapsiin. Koko ajan puhutaan nykyään, kuinka tärkeää olisi että lapsella olisi sama aikuiskontakti koko hoidossa olo ajan mutta tämä ei toimi tässä päiväkodissa.
Johtajan puolustus näihin vaihdoksiin on ollut se, että näin näissä kahdessa päiväkodissa henkilökunta opettaa toisiaan..? Lapsista siis näköjään viis kun tuttu hoitaja siirretään toiseen taloon opettamaan oman talon asioita ja tilalle tulee vento vieras hoitaja. Miten tämä vaikuttaa hoitajien motivaatioon tehdä työtä sillä kaikki ei tähän vaihdokseen olleet suostuvaisia.
Toki lapset tottuu uuteen hoitajaan ei siinä mitään ja oli myös vanhempia jotka olivat oikein suostuvaisia tähän, mutta oli myös paljon meitä jotka emme tähän järjestelyyn olleet tyytyväisiä..Eli voi olla että tilanne on syksyllä toinen koska en tiedä kuinka pitkälle asia loppujen lopuksi meni kun lomat alkoi. Toivottavasti kaikki muuttui positiiviseen suuntaan.
Muuten voin lämpimästi suositella tätä päiväkotia nyt kun pihakin saatiin vähän paremmaksi uuden hiekan myötä. Ruoka on ollut hyvää sillä tässä on oma keittiö eikä se tule Amicasta niinkuin monessa muussa päiväkodissa. Ja niinkuin yllä mainitsin, hoitajat ovat mukavia ja lapseni on siellä viihtynyt. Toivottavasti nyt näitä vaihdoksia ei ruvettaisi vuosittain tekemään.
Vanhempaintoimikunta on myös saatu toimimaan joka on hyvä juttu. Varmaan törmäillään pihalla ja viimeistään silloin tullaan tutuksi kun lapsesi siirtyy Puosuihin:)
mutta siitä on jo liki 10 vuotta. Työntekijänä pidin paikasta paljon, vaikka se onkin iso päiväkoti. Ihanaa on luonnon läheisyys ja lasten kanssa oli helppo liikkua paikasta toiseen (liikenneyhteydet hyvät) ja ihan lähellä on kiva ostarin leikkipuisto vaihtelun vuoksi. Pienillä on myös oma piha, joka on hyvä turvallisuuden kannalta. Talo on vanha, mutta ihan toimiva ja toisaalta sieltä löytyy materiaalia paljon lasten käyttöön joita on vuosien varrella kerääntynyt.
En osaa sanoa mikä ilmapiiri vanhemmille välittyy, mutta työntekijänä pidin ilmapiiristä. Isossa päiväkodissa ei olla tekemisissä niin paljon toisten ryhmien kanssa,joten kaikkia työntekijöitä ei oppinut tuntemaan kovin hyvin niin lyhyessä ajassa. (muutama kuukausi). Voi olla että nyt on paljon työntekijöitä vaihtunut, suurimmasta osin pidin kaikista. Talosta löytyi myös innokkaita laadunkehittäjiä, erilaisissa koulutuksissa käytiin ja pyrkimys oli hyvään, laadukkaaseen lapsilähtöiseen päivähoitoon. Asiat ovat tietysti voineet muuttua ja toivottavasti on mentykkin parempaan. Osaan vain kertoa työntekijän näkökulman asiaan, mutta parhaimman kuvan saat kun menet ja pyydät saada tutustua päiväkotiin. Ottavat varmasti mielellään vastaan ja esittelevät taloa. Olen ollut muutamissa päiväkodeissa ympäri Helsinkiä ja juuri Meritähden päiväkoti oli se jossa viihdyin parhaiten. Vanhemman näkökulmaa en oikein osaa tähän tuoda,mutta uskoisin, että se on ihan hyvä päiväkoti. Ympäristö ainakin antaa mahdollisuuksia vaikka mihin, on eri asia miten ryhmän työntekijät osaavat / viitsivät/ jaksavat sitä hyödyntää.
Onko kokemuksia pk kalkkilaivasta?
Meillä aloitetaan siellä syksyllä...