Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vinkkejä Pärnuun reissuun? Kokemuksia yms.

05.07.2006 |

Esim. kannattaako ruoat ostaa jo Tallinnasta vai löytyykö Pärnusta hyvä (=iso) ruokakauppa? Kannattaako valuuttaa vaihtaa Suomessa?



Entä omalla autolla reissanneet: auton tankkaus - kai Virossa halvempaa? Entä onko viitoitukset Tallinnasta Pärnuuseen selkeät satamasta alkaen? Muita vinkkejä/kokemuksia Viron liikenteestä?



Entä onko kukaan ostanut silmälaseja Pärnusta? Ovatko laadukkaat/edulliset (hinta)? Entä silmälääkärin näöntarkastus - onnistuiko paikan päällä?



Entä onko kukaan taapero käynyt parturissa? Suosittele lapsiystävällistä kampaamoa!



Ja tietysti paikat, joissa ehdottomasti kannattaa käydä. Hyviä ruokapaikkoja?



Muuta?



Kiittäen vastauksista,

kuusi aikuista, kaksi 2-vuotiasta ja vauva

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Virossa kyllä käyty monta kertaa, Pärnussa kerran päivän verran ilman lapsia.



Mutta siis:

Tallinnan kartasta etsitte Pärnu Maanteen ja seuraatte sitä ulos kaupungista. En muista onko kylttejä. Bensa on halvempaa lahden takana. Rahan vaihdossa tuskin on merkittävää eroa, missä sen tekee. Laivaltakin yleensä saa. Käteistä kannattaa olla, luottokortit eivät käy joka paikassa. Me esim. harrastamme maatila- tms. yksityistä majoitusta, ja se pitää yleensä maksaa käteisellä.



Me meinaamme olla kahden pienen lapsen kanssa Pärnussa joitakin päiviä ja oikeastaan ainoa suunniteltu ohjelma on uimaranta. Sateen sattuessa kylpylä. Ei kai siellä paljon muuta voi - lasten kanssa - tehdä. Pärnu on kuitenkin isohko kaupunki ja jos teillä on auto, löydätte varmasti ihan hyvän ruokakaupan. Me ollaan oltu pienilläkin paikkakunnilla ja aina on aamu- ja iltapalatarpeet ostettu sieltä. Lämmin ruoka syöty ravintolassa. Vauvalle tietysti hyvä ottaa omat eväät jo Suomesta.

Vierailija
2/5 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei



Käydään useita kertoja kesässä Pärnun lähistöllä Latvian rajan tuntumassa, ja Pärnukin on tullut melkoisen tutuksi (käydään siellä usein päivittäin). Pärnusta saa ihan kaiken, älkää suotta ostako mitään Tallinnasta. Pärnu ei ole mikään takapajula, vaan ihan oikea ja viehättävä kaupunki.



Hyvä ruokakauppa on esimerkiksi pikkaisen Pärnun ulkopuolella Riikaan päin mentäessä Riia Maanteellä oleva suuri Rimi. Sieltä saa ihan kaikkea, samoja Nestlen purkkiruokia (jopa karjalanpaistia ; ) kuin kotimaasta. Myös korviketta saa, puuroja, vaippoja jne. Hinnat suunnilleen samat kuin täällä. Paikallisia merkkejä olen ostanut mm. hedelmäsoseita, ovat jonkin verran halvempia.



Silmälaseja en ole itse ostanut, mutta äitini on. Samat merkit kuin täällä ja hyvät ovat olleet. Hintaa en muista, mutta selvästi halvemmat.



Poika ei ole käynyt parturissa, mutta itse kävin viimeksi Rüütlilla (kävelykatu) olevassa parturissa. Hyvää työtä, leikkaus maksoi 10 euroa. Ja on varmaan sieltä kalleimmasta päästä sijaintinsa takia.



Pärnussa hyvä ilmainen parkkipaikka löytyy Port Arthur -nimisen kauppakeskuksen takaa. On ollut turvallinen ja siellä on yleensä tilaa. Tallinnassahan ei kannata esimerkiksi sataman kauppojen parkkipaikoille jättää autoa, koska niitä varastetaan sieltä aika lailla. Pärnussa on ainakin toistaiseksi ollut turvallista jättää auto, kun on hieman katsonut, minne jättää. Yöksi en kyllä kadulle autoa jätä edelleenkään.



Viro ei ole mikään gourmet-ruokamaa eli hyviä ruokapaikkoja emme ole onnistuneet sieltä koskaan löytämään. Ihan kelvollisia ovat kuitenkin useimmat pizzeriat, ja onpa Pärnussa ihan ok texmex-paikkakin.



Suomessa en ole koskaan krooneja vaihtanut, hyvän kurssin saa esimerkiksi ihan Pärnun keskustassa olevasta ühispankista. Laivojen kurssit ovat syvältä. Rahanvaihtopisteitä on paljonkin, esimerkiksi Rimissä on sellainen. Siellä käy Visa, samoin aika monissa muissa paikoissa, kampaamoissa jne.



Mukavaa matkaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, me mennään siis sinne aina autolla. Viitoitukset ovat nykyään kunnossa Tallinnasta lähtiessä ja tiekin on hyvässä kunnossa. Nopeusrajoituksia saa arpoa, kylissä se on 70 km/h ja niiden ulkopuolella joko 90 tai 110. Ei ole aina merkitty. Liikenne on ihan samanlaista kuin täälläkin, järjetön kaahaus alkaa vasta Latvian puolella ; )



Tankata kannattaa ehdottomasti vasta siellä. Yleensä edullisin on jostain syystä ollut Nesteen asema, ja tankkiin laitetaan siellä 95 euroa, ei tavallista 95:ta.



Green card tulee olla, ja kaikki auton paperit mukana.

Vierailija
4/5 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olimme Pärnussa pari viikoa sitten 1.7-vuotiaan poikamme kanssa.



Bensa on kait halvempaa, diesel ei niinkään. Ostakaa laivasta kartta, se maksoi 3 euroa ainakin Eckerö linellä.



Satamasta on opastus. Seuraatte vain Pärnu mnt -kylttejä. Tie on suora, mutta ainakin pari viikoa sitten matkalla oli tietyömaa. Aikaa matkaan menee 2 tuntia, vaikka matkaa on vain 130 km.



Ruokakauppoja löytyy, ja niissä on hyvä valikoima. Ostimme edellisen kirjoittajan mainitseman Rimi-keskuksen lamppukaupasta kaksi lamppua. JOs pitää moderneista lampuista, on kaupassa upeita lamppuja - halvalla!!!



Ja sitten se varoitus... Mihin hotelliin menette? Me olimme toisen yön Rannahotellissa, joka on hieman nuhruinen mutta siisti ja ennenkaikkea yöllä VIILEÄ.



Toiseksi yöksi vaihdoimme hotellia viime vuonna valmistuneeseen Terviis Paradiisiin. Nätti huone, MUTTA aurinko paistoi KOKO illan ja iltapäivän huoneeseen, eikä minkäänlaista tuuletusta ollut. Verhoista ei ollut apua. Huoneessa oli noin 40 - 50 astetta lämmintä. Lapsi ei nukkunut, itki ja oli tuskainen......... VARAUTUKAA siis kuumuuteen. Me olimme uupuneita ja vihaisia.

Vierailija
5/5 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

olimme viime kesänä puoli vuotiaan neitimme kanssa Pärnussa ja joka kesä siellä piipahdamme. Mitään emme osta Tallinnasta mukaan, koska hinta taso Tallinnassa on meidän mielestä hiukan korkeampi kuin Pärnussa, paitsi bensaa joka meidänkin mielestä on Nesteen asemilla halvempaa ja yksi sellainen löytyy heti kun olette kunnolla päässeet Tallinnan esikaupunki alueelle.



Tallinnan satamasta on kyllä hyvät opasteet kun lähdette kohti Pärnua, jos en nyt väärin muista tie mitä teidän pitää ajaa on E4 eli juuri niinkuin muutkin kirjoitti Pärnu mnt.



Rimi on Pärnussa hyvä kauppa ja teidän pitää lähteä keskustasta ajamaan Riia mnt ja ette voi sitä kauppakeskusta ohittaa näkemättä, on tien vasemmalla puolella.



Ruokapaikoista, tex mex paikka on hyvä, samoin pizzeria Stefanie siellä saa pitsoja ja vähän muunkinlaista ruokaa ja niillä on myös terassi. Siinä Port Arthurissa mistä joku kirjoitti on alakerrassa kanssa pieni ruokapaikka missä saa minun mielestä taivaallisia munakkaita jos sellaisesta pitää.



Ei muuta kuin hyvää matkaa, täytyy itsekkin ruveta suunnittelemaan reissua taas sinne.