kakkoshaalari?
Kertokaahan nyt kokemuksianne, viisaammat ja kokeneemmat.
Lapsemme on aloittamassa päiväkodissa talvella ja olen miettinyt, että pitäiskö olla joku kakkoshaalari? Siis jos ykköshaalarille tapahtuu joku vahinko (esim. oksennus autossa jota meillä harrastetaan) ja se ei ehdi aamuksi kuivua. Vai onko tämä nyt joku itsestäänselvyys, jota en urpona esikoisen äitinä ole ymmärtänyt ;-)))
Juu ja tämä ei ole provo..
Kommentit (5)
Meillä noita ulkovaatteita piisaa ihan liiankin kanssa,mutta joka tapauksessa ostaisin kaksi haalaria joita kumpaaakin voi pitää päiväkodissa.
Voihan olla että käy esim.jokin pisuvahinko ja haalari pitää pestä kesken viikon ja ei ehdi kuivua aamuksi.
Toisen haalarin ei tarvi olla mikään huipputuote (kuten ei ykköshaalarinkaan) pääasia että on sopiva ja pitää lapsen lämpimänä.
Päiväkodissa haalarit likaantuu ja kuluu ihan eri tavalla kuin kotioloissa.
Varsinkin jos lapsi on hoidossa (eli ulkoiltava on muiden kanssa joka päivä) ja vahinkoja sattuu välillä (oksennusta, pissaa tms). Tuon varahaalarin ei todellakaan tarvitse olla mikään uusi huipputuote, vaan käytetty ja kulunutkin kelpaa varalle ihan hyvin. Kunhan on lämmin, ehjä (tai paikattu!) ja suht oikean kokoinen. Esim. kirppiksiltä löytyy ihan käypiä haalareita tähän tarkoitukseen jos ei halua käyttää kovin montaa euroa ehkä koko talven naulakossa roikkuvaan turhaan vaatteeseen. (Sitähän voi sitten roikuttaa siellä päiväkodin naulakossa, niin ei vie tilaa kotona :) )
Tai varalle voi hankkia 2-osaisenkin asun, sille saattaisi olla käyttöä muutenkin.
Se voi olla joku kirpparilöytö tai muu ei kosteussuojattu (jotka yleensä on halvempia). Meillä kakkoshaalari on lähinnä sitä varten, että haalari vaatii yleensä siistimistä hoitopäivän jälkeen ja jos ollaan menossa kotona pihalle, niin on toinen haalari puhtaana. Kyläilyyn on sitten 2-osainen asu.
Yleensä ei kyllä kannata pestä haalaria kokonaan, itse olen pessyt 1-2 kertaa talven aikana. Suurimman osan saa pois kun pyyhkii kostealla ja antaa kuivua. Aamulla on varmasti kuiva. Sitten tietysti on pestävä, jos tulee oksennus haalarille tai esim. pissaa haalarin sisäpuolelle.
Päivähoidossa kuitenkin ulkoillaan, joten täytyyhän lapsella jotain olla päällä, vaikka joku haalari kuivumassa olisikin.
jolla ei mitään kokemusta, muuta kuin se, että meillä taapero aloitti jo päiväkodissa ja ostin sitten varuiksi toisenkin talvihaalarin. Pohdin samaa ja kun halvalla tuli vastaan, niin ostoskoriin päätyi. Välikausihaalareita meillä on kuitenkin vain yksi enkä kai toista osta... jotain muuta vaatetta (jonkinnäköstä housua ja takkia) on kaappeihin kertynyt, joten eiköhän ne riitä hätätapausta varten. Ehkä toi vk-haalari kuivuu kuitenkin nopeemmin kuin talvihaalari. Näin oon pähkäillyt...