Millaista lehmänmaitoa
Aion näillä näkymin imettää 1-vuotiaaksi asti poikaamme. Millaiseen lehmämaitoon olette siirtyneet imetyksen loputtua?
Neuvolasta annettiin ohje, että lapselle joka kasvaa hyvin, on suositeltavinta antaa rasvatonta maitoa. Näin aletaan jo pienestä asti ehkäistä diabetestä yms...jotain sellaista minulle kerrottiin. Suositellaan siis pehmeitä rasvoja. Tämä oli minulle uusi juttu että rasvatonta maitoa pitäis antaa.
Eli oletteko juottaneet rasvatonta maitoa?
Kommentit (12)
Meillä poika joi aluksi kevytmaitoa, koska kasvoi kauheata vauhtia +3-käyrällä ja oli kovasti hoikka pituuteensa nähden. Noin kolmevuotiaasta lähtien hän on juonut rasvatonta maitoa. Kyllähän se rasvaton maito on paras vaihtoehto sydänterveyden takia mutta muutoin lapsen ruoassa saa olla melko reilustikin rasvaa kasviöljyjen muodossa.
Meille neuvottiin juomaan kevytmaitoa. Itsekin olen sillä kannalla et se on sopivin, ku rasvaton maito maistuu ihan vedelle kevytmaitoon verrattuna. Sitä rasvaahan pystyy välttään muissa ruoka-aineissa. Mutta jokainen tietty tavallaan.
Meille suositeltiin neuvolassa rasvatonta maitoa ja sen lisäksi ruokalusikallinen kasviöljyä vuorokaudessa esim. puuron joukkoon.
Meillä siis juodaan ykköstä tai kevytmaitoa. Poika on hoikka, -1 käyrällä ja painokin -10%.
Ja sitten annettiin ohjeeksi lisätä ruokaöljyä ruokaan.
Luin englantilaisesta nettisivustosta sikäläisiä suosituksia ja siellä taas sanottiin ehdottoman selvästi, että " älä anna lapsellesi rasvattomia maitoja, vaan täysrasvaista maitoa, sillä lapsesi tarvitsee kaiken rasvan kasvaakseen" . Olen lisäksi kuullut, että Suomessakin on neuvoloita, joissa suositellaan rasvaista maitoa juotavaksi.
Itse olen alkanut antaa punaista maitoa, sillä jotenkin tuntuu siltä, että maidon käsittelyllä (rasvan poisto homogenoinnin ja pastöroinnin lisäksi) viedään maidosta tärkeitä ravintoaineita pois. Tietyt maidon rasvassa olevat rasvahapot ovat kuulemma sellaisia, että ne jopa edesauttavat laihtumista - siis tavallaan rasvainen maito onkin laihduttavampaa kuin vähärasvainen. Ehkei nyt ihan näin yksiselitteisesti, mutta mielenkiintoinen tieto...
Uusien tutkimusten myötä ei myöskään ole ihan itsestäänselvää, että maitorasvat sittenkään aiheuttaisivat sydäntauteja. Itse asiassa voi olla, että rasvan laadulla ei ole mitään tekemistä sydäntautien ja/tai kolesterolin kanssa.
Jos lapsi on liikkuvainen ja normaalipainoinen, miksei voisi antaa normaalia maitoa? Tai vaikka punaista? Eivät ole ihan yksiselitteisiä nämä(kään) asiat. Neuvolan suositus meillä kuitenkin oli siis rasvatonta maitoa+öljylisä.
Tavallinen maito ei sopinut niinkuin ei tuttelit/nannit yms. Luomumaidosta ei ole oirehtinut. Imetän vielä 2-3kertaa/vrk.
Siis on kesäkuinen -05. Eli aluillaan tuo maidon juonti vielä. Rasvatonta muutenkin perheessämme juodaan joten oli se sitten luomua tai tavallista myöhemmin niin kun on sitä rasvatonta kaapissa niin eiköhän tuo naperokin sitä vetele.
Aikoinaan kun joi kevytmaitoa ja siirtyi rasvattomaan niin tosiaan tuntui ihan mauttomalta litkulta, mutta pian siihen tottui ja maidon makukin löytyi. Nyt kun jos juo kevytmaitoa niin se tuntuu paksulta vähän kermamaiselta. :-)
siis kevyttä vai rasvatonta. Mutta kun itse juomme kumpikin rasvatonta on tullut sitten annettua sitä.. Ei oo tullu mitään, et kaipa se on hyvä. Meillä tytsy oli 1 v neuvolassa 9445g ja 75,5 cm et ihan hyvin kasvaa. Jos oltais itse juotu kevyt maitoa niin varmaan oltas alettu antamaan sitä.
Mehiz
Mutta minä annan mitä milloinkin sattuu olemaan kaupassa uusimmalla päivällä. Yleensä siis rasvatonta tai ykkösmaitoa.
Anoppini, joka on myös " neuvolatäti" , sanoi, ettei tuolla rasvalla tuossa maidossa ole niin kauheasti merkitystä, kun ei tuollainen 1-vuotias vielä juo sitä litratolkulla päivässä...
Ja ruokiinhan tuo rasva sitten täytyy lisätä, jos sitä ei maidosta tule, niin ainakin meillä neuvolassa neuvottiin.
Luomua siksi, että sitä voi meidän entinen maitoallergikkokin juoda, se on homogenoimatonta. Rasvaa ei ole pilkottu luonnottoman pieneksi, joten ei pääse " vahingoittamaan" pienen herkkää suolistoa.
Ja kevyttä siksi, että kyllä lapsi tarvitsee myös maitorasvaa. Olen myös lukenut tutkimustuloksista, joissa ei löydetty mitään yhteyttä maitorasvan ja sepelvaltimotaudin välillä, taisi olla jopa päinvastoin, että kohtuullinen maitorasvan käyttö suojasi tuollaisilta taudeilta (tosin tämä on nyt minun muistikuva, kevytmaitoa annettaisi ilman tuota tutkimustakin).
Olen myös lukenut että maidon kalsium imeytyy paremmin kun maidossa on mukana maidon omaa rasvaa.
Itsekin imetin esikoista 1-vuotiaaksi, kun oli maitoallergikko eikä tuttelit käyneet. Sitten siitä pikkuhiljaa aloin itse käyttää homogenoimattomia maitotuotteita ja sitten totutin lapsenkin niihin. Aloin lapsella luomujogurtista, luomupiimästä ja raejuustosta, kun ovat hapatettuja niin elimistön on helpompi niitä hyödyntää. Sitten kun huomaisn että ne sopivat, aloitettiin luomumaidon käyttö.
rasvaista maitoa, tai rasvatonta johon on lisätty öljyä. Poika 1v juo rasvatonta maitoa, mihin on lisätty kalsiumia. Itse järkeilin sen niin, että lapsi syö samaa ruokaa kuin me, jossa on öljyä, niin en lisää öljyä maitoon.
Mareila+Pojat 1v ja 5v
Normaalisti kasvavalle lapselle rasvaton maito on OK. Tietyt rasvahapot ovat välttämättömiä, mutta parempi saada ne kasviöljyistä.
Meillä aloitettiin kevytmaidolla, kun tyttö oli niin pikkuinen.