Äitiyspäivärahasta
Miten teillä muilla on mennyt nuo ärahat jos esikoinen on alle kolmevuotias kun kakkonen syntyy? Meillä esikoinen siis syntynyt 0305 ja kakkosen la on 1206, eli miten mun kuuluisi saada uudesta tulokkaasta äraha? Mulle nimittäin tuli päätös ja napsahdin sitten minimille vaikka olin varma, että saan saman rahan kuin ykkösestäkin. Kiitos vastaajille!
Kommentit (3)
Mulla esikoinen 05/04 ja kuopus 07/06 ja saman rahan sain. Itse kirjoitin siihen hakemukseen että haluan päätöksen edellisen äitiysloman tulojen mukaan. Eli mene Kelaan ' valittamaan' !
Kyllä mielestäni sun pitäisi saada sama päiväraha kuin edellisestä, jos ed. päiväraha on määräytynyt _työtulojen_ mukaan. Virheitä sattuu, joten Kelaan vain valitus menemään.
ennen laskettua aikaa. otapa yhteyttä kelaa.