Kokemuksia Britaxin First class -istuimesta?
Onko hyvä pienelle lapselle (meillä kohta 10 kk)? Viekö paljon tilaa takapenkillä, kun asentaa selkä menosuuntaan?
Voiko todellakin jo pieni olla kasvot menosuuntaan (9 kg lähtien), kuten valmistajan ohjeissa kerrotaan? Molempiin suuntiin kai asennus onnistuu kuitenkin.
Avainasiat ovat kuitenkin, että onko siinä mukava ottaa unet ja viekö riittävän pienen tilan?
Kommentit (9)
Mansikk@:
Onko hyvä pienelle lapselle (meillä kohta 10 kk)? Viekö paljon tilaa takapenkillä, kun asentaa selkä menosuuntaan?Voiko todellakin jo pieni olla kasvot menosuuntaan (9 kg lähtien), kuten valmistajan ohjeissa kerrotaan? Molempiin suuntiin kai asennus onnistuu kuitenkin.
Avainasiat ovat kuitenkin, että onko siinä mukava ottaa unet ja viekö riittävän pienen tilan?
Meillä ostettiin kyseinen istuin pojan ollessa 3kk. Siinä olevan pienentimen kanssa olisi mennyt aivan vastasyntyneestäkin, ja pikkukakkosella aiommekin sitä käyttää pienestä pitäen, kaukaloa meillä ei ole enää. Joten en usko 10kk kanssa tulevan mitään ongelmia.
Siitä lähtien siis on siinä istunut ja hyvin on menneet matkat. Paljon parempi asento kuin kaukalossa oli, ainakin meidän pojalla. Istuin on takapenkillä selkä menosuuntaan (ja kätevä irroittaa tarvittaessa) ja silti apukuskin paikalle jää tilaa isollekin miehelle (farmari Octavia). Kun käännetään kasvot menosuuntaan, tilaa jää etupenkille vielä paljon enemmän. Näin naisena arvostan kätevää ja nopeaa paikalleen asennusta, joka onnistuu jopa minulta... ;)
Meillä poika siinä ainakin viihtyy, ja kaltevuuttakin voi säätää jos haluaa. Kannattaa käydä tarvikeliikkeessä sovittamassa sitä omaan autoon. Voin kyllä lämpimästi suositella.
Eräs asia, jonka huomasimme kuumana kesänä: Jos otatte (minkä tahansa) istuimen tummalla kankaalla ja auto on auringonpaisteessa. Kannattaa peittää lakanalla tai peitolla istuin tyhjänä auringossa ollessa. kangas nimittäin lämpenee nopeasti ja saattaa tuntua ikävältä lapsen paljaalla iholla.
Meidän kaupungissamme lastentarvikeliikkeessä ei tuota istuinta ollut näytillä.
Olisitko jaksanut mitata teidän autosta, että paljonko tilaa vie leveimmästä kohdasta takapenkillä ja miltä korkeudelta tämä mitta on mitattu...
Olisin tosi kiitollinen!
Olisi mahdollisuus joko ajella Helsinkiin tuota katsomaan, mutta jos on meidän autoon ihan mahdoton, niin matka on ihan hukkareissu.
Meillä on VW Golf Variant, joka taitaa kokoluokassaan olla Oktaviaa pienempi? Vai onko nuo samankokoiset autot suunnilleen?
Mä voin nyt viikonlopun aikana käydä vaikka mitaamassa. Minkäikäinen Golf teillä on? Mies sanoo nimittäin että jos teillä on uudempi kuin 1998 vuosimallia oleva auto, se on saman kokoinen kuin Octavia. Octavia on nimittäin rakennettu Golfin pohjalle/rungolle.
Tosta istuimesta mä luulen, että se vie vähemmän tilaa kuin moni muu istuin. Siinä on nimittäin se " runko-osa" , joka nostaa sen tavallaan ylemmäs penkistä. Mutta mittailen tässä viikonlopun aikaan.
Kiva, jos jaksat mitata. Meillä on ollut Two way elite, joka on nyt esikoisen käytössä kasvot menosuuntaan...
Kun se oli asennettuna selkä menosuuntaan, niin matkustajan paikka edessä jäi niin ahtaaksi, että vain pienehkö nainen siihen mahtui. Joten tosi kiva, jos tuo istuin olisi mitoiltaan sopivampi. Ajattelin itsekin, että jalustasta voisi olla apua.
Ehtisitkö käydä ottamassa niitä mittoja?
Kun istuin on paikallaan, niin 75cm (" makuuasennossa" ) on etäisyys takaistuimen selkänojan yläreunasta etuistuimen selkänojan yläreunaan. Tuolin leveys (pehmusteineen leveimmästä kohdasta eli pään kohdalta) 43cm ja korkeus lattialla ollessa " makaavimmassa asennossa" 60cm. Siinä on viisi eri kaltevuusasentoa ja pikkuisenhan jää enemmän tilaa taka-ja etupenkin väliin kun asentoa nostaa, niinkuin teillä varmaan olisi, mutta ei merkittävästi. Että tässäpä näitä mittoja... :)
Vaikuttaa siltä, että istuin mahtuisi olemaan jopa makaavassa asennossa ja etupenkille jää silti riittävästi tilaa. :o) Kiitos oikein paljon mitoista!
Nyt tässä pähkäilen, että uskaltaisinko tilata suoraan ebaysta. Kun siellä se olisi yli puolet halvempi kuin Suomessa. Mikä kuosi teillä on? Onko kangas hyvän laatuinen? Tässä olisi ilmeisesti vähän sellainen pehmeä pinta (Biarriz oli kuosin nimi), joten mietin sitä, miten altis on kulumiselle. Yksi Britaxin tuoli meillä tosiaan on ja mennyt vähän kuluneeseen kuntoon.
Ja miten kiinnitys selkä menosuuntaan? Tuleeko vain auton omalla vyöllä vai kiinnitetäänkö se vielä ylimääräisillä remmeillä lattiaan?
Meillä on kuosina Dusk. Se näyttää ainakin esitteen mukaan erilaiselta materiaalilta kuin se Biarritz. Tämä Dusk ei ainakaan kovin helposti ime likaa ja nestettä, meilläkin poika on aika kova pulauttelemaan. Jotenkin maalaisjärjellä ajattelisin, että se pehmeämpi materiaali imee helpommin, mutta en sitten tiedä. Luulis että ne on tehty kuitenkin jonkin verran likaa hylkiviksi kaikki. Dusk on sellaista aika karkeaa kangasta, mukava sitä on pojan mielestä ainakin kynsillä rapsuttaa. :) Ja helppo on irrottaa pesuun jos tarvii.
Istuin on helppo kiinnittää. Se tulee auton omilla vöillä. Lannevyö pujotetaan penkin alta ja se toinen istuimen takaa. Eli samalla tavalla kuin turvakaukalo. Jopa minäkin osaan...;)
Illanjatkoja!
Eikö kellään kokemuksia? Onko joku edes nähnyt kaupassa?