Kiinteiden aloitus: Punaiset posket
Olen antanut vauvalleni tähän mennessä perunaa, porkkanaa, mangoa, persikkaa ja iltaisin 100 ml maissivelliä.
Tytöllä helottaa posket ihan punaisena, välillä ihon pintakin tuntuu rypyläiseltä. VOISIKO TÄMÄ OLLA ALLERGIAA vai vaan ihan normaalia? Se alkoi jo kun pienoinen oli maistellut pelkästään velliä ja perunaa.
Kommentit (6)
että pojan posket olivat ihan punaiset kun olin anatanut peruna -porkkanasosetta. mietin kanssa että olisiko allergiaa.
poskien punaisuus voi todellakin johtua ihon kuivuudesta, mutta myos valitettavasti allergioista. Meidan 9 kk poika on moniallerginen ja esim. perunaa olemme koittaneet pari kertaa ja joka kerran jalkeen iho reagoi. Meille allergialaakari sanoi, etta peruna on yksi hyvin allergisoiva ruoka-aine. Koita esim. kesakurpitsaa tai kukkakaalia, koska ne ovat yleensa hyvin siedettavia.
Voithan pitaa jostakin ruoka-aineesta taukoa, joka mielestasi nostaa poskien punaisuutta ja katsoa miten iho reagoi taman tauon aikana ts. haviaako punaisuus poskista
En todellakaan halua lietsoa, etta allergiaa se on, koska hyvinkin voi olla, etta ilman viileminen aiheuttaa kuivuutta ja punaisuutta iholla. Toisaalta kannattaa seurata tilannetta ja jos ei punaisuus havia niin voihan sita kayda laakarilla nayttamassa.
Tsemppia!
Maito, muna, soija ja kotimaisten viljojen allergisen aiti
Minulla kolma lasta j ekalla lapsistani tuli kans posket punaisiksi kun aloitin kiinteät. Sillä helotti posket punaisina ja lopuksi alkoivat vuotaa sellaista märkää. Hän oli allerginen porkkanalle tai ehkä karotiinille koska sillä sama juttu tuli myös ruusunmarja soseesta. Lopetin nämä ruuat ja muita allergioita ruuista ei tullut ja jo 1 vuotiaana voi syödä porkkanaa. Nyt poika pian 9 ja heinänuha on ainut allergia.
Meillä havaittu samaa punaposkisuutta muutaman päivän sisällä, vaikka tyttö on vielä täysin rintamaidolla (3kk). Itse laitin kylmenneiden ilmojen piikkiin, vaikka muistelisin, että esikoisellakin jossain vaiheessa posket punotti ja olikin sitten vähän atooppinen iho. Toivotaan, ettei ole mitään allergiaa!
poskien punotus kun aloitettiin perunalla ja sitten uusi punoitus kun aloitettiin hedelmä- ja marjasoseet ja vielä uusi poskien punoitus kun aloitettiin kaurapuuro, mutta punoitus häipyi muutamassa päivässä, kun oli altistusta ollut... Näin siis meillä. Posket punoittivat ja iho tuntui hieman karhealta (rasvasin öljyllä), mutta eivät siis menneet läpi!
Olga ja Mrs. Sunshine
Kirjoittelinkin juuri tuohon atopia-ketjuun.Tuli vaan mieleeni että jos teidänkin vauvalla on atooppista ihottumaa,mikä ei välttämättä johdu mistään ruuasta.Mutta jos posket on alkanut hiljattain punoitteleen ja tuntuu karhealta,niin kuullostaa vaan niin samalta kuin meidän tytöllä jolla on atopiaa. Ja nyt on sille otollinen aika,kun ilmat on viilennyt.Kesällä ihottumalta sai olla rauhassa.
Eihän tästä varma voi olla, mutta ei teillä välttämättä ole mitään ruoka-aineallergiaa.
t.Liinuksi+typy 9kk