Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä rintapumppua suosittelet?

27.12.2005 |

Meillä vauva syö päivisin vähemmän kuin öisin ja niinpä päätin hankkia rintapumpun, että päivällä voin pumpata yöannoksia, kun aina ei oma maito riitä. Mitä pumppua suosittelet?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
27.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omaa kokemusta sekä Aventista että Ainun käsikäyttöisestä sekä Ainun sähköpumpusta. Ainun käsikäyttöistä en viitsi paljoa edes kommentoida, sellainen rimanalitus. Pumpataan semmosella männällä edestakaisin vispaamalla, suppiloa ei saa istumaan tiiviisti kun on kovaa muovia ja koko pumppailu siten tehotonta, käsiä rasittavaa ja turhauttavaa. Ainun sähkökäyttöinen taas lypsää pelkästään nänniä nykimällä, on tehotonta ja isommalla teholla jopa kivuliasta. Moottori on äänekäs, yökäytössä pitää mennä keittiöön suljetun oven taakse ettei herätä koko taloa. Paras pumppu on ehdottomasti Avent Isis. Sillä pumpataan yhdellä kädellä vipua liikuttelemalla edestakaisin, suppilo istuu silikonitiivisteen ansiosta täydellisesti ja silikonitiivisteen kohokuviot hierovat rintaa laajalti nännin ympäriltä heruttaen maitoa tosi hyvin. Nopeaa, tehokasta, miellyttävää. On hintansa väärti, halvimmillaan noin 50 euroa kun taas sähköpumppu makso 69e ja sillä saa heittää vesilintua. Aventiin kannattaa ostaa ainakin pari omaa pulloa, niin lypsää suoraan pulloon, säilöä maidon jääkaappiin ja juottaa vauvalle yhdestä ja samasta astiasta. Pumpun mukana tulee pari pientä 125ml pulloa, isompia saa kaupasta.

Vierailija
2/2 |
27.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aluksi minulla oli kaverilta lainassa käsikäyttöinen mutta oli todella hankala. Reilun kuukauden sähläämisen jälkeen sitten hankin sähkökäyttöisen ja ainoaksi huonoksi puoleksi on havainnut tuon kovan äänen. Pumppu oli kätevä kun pojan imiessä todella kovalla teholla 1-3 kk iässä rinnat kipeytyivät, niin oli kivuttomampaa pumpata maito aina välillä ja syöttää pullosta. Olen myös pumpulla kerännyt maitoa etukäteen jos poika on ollut hoidossa.



77mm ja poika 5,5 kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla