Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

graco autobabyn vyöt...

18.12.2005 |

Pidemmälle automatkalle ollaan lähdössä ja katselin tuossa noiden vöiden säätöjä.. Tällä hetkellä meidän neiti on 2 kk ja talvivaatteissa vyöt ovat todella tiukat ja varmasti tukalat pitkällä matkalla. Pystyykö siis vöiden pituutta säätämään muutoin kuin valjaiden kohtaa siirtämällä alimmaisesta reiästä ylimmäiseen?



Yritin lueskella myös tuota gracon ohjeläpyskää, mutta enpä löytänyt vastausta.. Voiko siis olla, että vyöt ovat nyt maksimissaan? Jos näin on niin eihän tuonne mahdu talvivaatteissa millään... :(



Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
18.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis vauvan jalkovälistä tulee se hihna josta vetämällä vyöt kiristyvät. Siitä reiästä mistä hihna menee kaukalon sisälle löytyy sellainen osa josta joko nostamalla tai painamalla saat hihnoja pidemmäksi. Samalla siis vedä vöistä ja painat tai vedät tuota " nappulaa" . Ollaan jo myyty omamme pois, mutta yksi käyttöohje meiltä vielä löytyi. Siinä kuvassakin näkyy osat kiristyshihna ja valjaiden säätö nappula.



Toivottavasti onnistut :O)



Vierailija
2/6 |
18.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onkohan teillä jäänyt joku kohta säätöjutskissa huomaamatta tai sitten vauvanne on todella iso :) Meillä tyttö mahtui kaukaloon 9 kk saakka, joskin kyllä silloin toppapuvussa valjaat alkoivat tuntua lyhkäsiltä - kuten myös koko kaukalo pieneltä. Toivottavasti löydätte oikeat säädöt!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
19.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siirsin juuri hihnat ylempään rakoon. Kun irrotin selkäpuolella hihnat siitä metallisesta pidikkeestä, niin huomasin, että hihnassa on kaksi paikka mihin pujottaa se metallinen takaisin. Siten sai muutaman sentin lisäpituutta hihnaan. Vaikea selittää, mutta otapas se metallinen pois ja tutki hihnaa, niin huomaat mitä tarkoitan. Kerro löysitkö sitten!



Tähän gragoon olen ollut tyytyväinen juuri tuon telakan vuoksi, mutta luulenpa että vauvamme ei siinä kauaa istu. Nyt on reilu 4kk ja tuntuu jo aika pieneltä istuimelta. Vauvamme on varmaan sitten aika pitkä..



Vierailija
4/6 |
19.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vyöt on säädetty ylempään aukkoon ja takaa metallikiinnikkeestä myös pidemmälle. Tuntuu, että toppapuvun kanssa menee nyt, mutta ei enää kauaa. Toiveissa olisi, että mahtuisi puolivuotiaaksi, jotta saisi sitten istumaan turvaistuimeen, vaan saa nähdä miten käy. Muutoin ollaan tosi tyytyväisiä kaukaloon.

Vierailija
5/6 |
19.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kaikille jo vastanneille!



Meillä vyöt on jo säädetty sieltä takaa metallikehikosta siihen alempaan lenksuun, josta tosiaan muutama lisäsentti saatiin... Lenksut kulkevat myös jo ylemmästä istuinraosta, joten ilmeisesti kaikki säädöt on nyt jo käytössä.. (?)



Vaavimme siis mahtuu vielä vöihin, mutta että vielä esim. 7 kk:n päästä? *heh* Painoa neidillä tällä hetkellä hitusen alle 6 kg ja pituutta 59cm, joten kaiken järjen mukaan eikös tuon pitäisi mahtua istuimeen vielä oikein hyvin..



Onko teillä kaikilla se metallinen lenksupidike siellä muovisen " kannen" takana? Jos pidikkeen poistaisi sieltä niin silloin vöihin saisi taas pituutta jonkin verran lisää, mutta sitten tulisikin ongelmia jalustaan kiinnittämisen kanssa...



Grh... Johan meni hankalaksi tämän kanssa. .



*jää taas pähkäilemään*

Vierailija
6/6 |
19.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaavi jo tosin 7kk, mutta aika pieni ikäisekseen. Kun siirsimme vyöt ylempään pidikkeeseen osasin kyllä pidentää takaa sieltä metallipidikkeestä kuten monet tässäkin neuvoivat. Mutta oli pakko kaivaa oikein ohjekirja esille kun epäilytti, ja sieltä löytyi lisäohje; pitää poistaa pehmusteen alla oleva styroksinen " läpyskä" , jonka tarkoitus on aluksi pienentää istuinkulmaa. Eihän sen poistaminen paljoa tuo riittävyyttä vöihin, mutta hieman auttaa kuitenkin.