Keisarinleikatut! Milloin urheilemaan?
Heippa,
Eipä aihe ihan nyt vauvoihin liittynyt, mutten tiennyt miltä palstalta olisin asiaa kysynyt... Joten eiköhän täältä pitäisi löytyä keisarinleikattuja? Mietin, milloin olette aloittaneet urheilun ja millä tavalla? Musta sairaalasta sai tosi huonot ohjeet, joten olen hiukka pihalla, mitä voi tehdä ja mitä ei... Oon kyllä tehnyt vaunujen kanssa kävelylenkkejä ja kotona hiukka jumppaillut... Miten muut? Synnytyksestä aikaa jo parisen kk:ta ja polttelee urheilu... vatsalihasten osalta käsitin, että 2kk pitäisi odottaa... onkohan näin?
-Saga80
Kommentit (8)
jumppaohjaaja on sanonu, et omien tuntemusten mukaan voi urheilua harrastaa.
Mutta leikkauksesta aikaa on 7 viikkoa ja tänään olin jälkitarkastuksessa. Sain lääkäriltä luvan tehdä ihan kaikkea mikä ei tuota kipua. Sairaalasta sain ohjeet olla ravistamatta mattoja joulun aikaankaan vielä ja välttelemään 2 -vuotiaan nostelua jälkitarkastukseen asti, nyt saan aloittaa luvallisesti normaalin elämän=)
Mulla on sektiosta kulunut nyt 3 viikkoa ja juuri tänään kysyin neuvolassa, että koska saa kuntoilun aloittaa. Vaunulenkkejä olen tehnyt päivittäin jo heti kotiuduttuamme 3 vrk sektion jälkeen, mutta vatsalihakset himoavat jo jumppaa.
Terkka sanoi, että vatsalihaksia saa reippaammin alkaa tehdä vasta 6 kk leikkauksesta ja rauhallisia nostoja voi alkaa tekemään 3 kk leikkauksesta. Plääh. Parempi kuitenkin odottaa, sillä turhan aikaisin aloitettu vatsajumppa saattaa aiheuttaa kuulemma pysyviä vammoja leikkausalueelle ja nimenomaan vatsalihaksiin.
Noema ja Onni-poika 3 vk
Mä sain luvan liikuntaan jälkitarkastuksen jälkeen sillä ohjeistuksella, että kunhan ei pahaa tee, käytännössä 3 kk leikkauksen jälkeen uskalsin ensimmäiset juoksuaskeleet ottaa (ihan vaan testimielessä tosi lyhyt matka) ja tällä viikolla (4kk) olen aloittanut jumppaamisen kotioloissa ja alkanut metsästää niitä kadonneita vatsalihaksia. Mulla toi haava ilmoitti olemassaolostaan säännöllisesti kävellessä 2 kk leikkauksesta, joten olen antanut sen rauhassa parantua.
Heti kun kärsi aloin treenaa lantionpohjan lihaksia. Vaunuilla muutaman kilsan lenkkejä. Kun tyttö oli 2kk aloin ohjaa kuntojumppaa, joten kyllä tein aika pian kaikkea. Samoin aloin juosta tuohon aikaan. Eipähän nuo neuvolassa mitään sanoneet? Ainut ohje, ettei saa 4-6vkoon yli viittä kiloa nostaa. Muuta ohjeita ei tullut. Oma maalaisjärki mukaan ja tuntemukset. Hyvin voin nyt. Olen kiinteytynyt ja painoa 21 kiloa vähemmän kuin ennen synnytystä, niin 16 niitä tuli...
Kiitti kaikille vastanneille! Mietin vielä, onko täällä vielä sellaisia keisarinleikattuja, jotka olisivat aloittaneet kuntosalilla, bodypumpissa, jumpassa ja/tai spinningissä käynnin? Pyöräilystä kysyin terkan käydessä kotona, ja sanoi että voi heti aloittaa... mutta liukkailla en ole uskaltanut pyöräillä. No, kohtapa mullakin on se jälkitarkastus ja sieltä voi kysellä, mutta saa nähdä, saako sieltä millaisen vastauksen... millainen jälkitarkastus muuten keisarinleikatuilla on?
fysioterapeutilla, joka on erikoistunut lantionpohjalihastreenaukseen ja hänen mukaansa mitään pomppivaa liikuntaa, hölkkä, juoksu, jumppa, ei saa aloittaa, ennenkuin hormoonitoiminta on palannut entiselleen raskauden jälkeen, synnytystavasta riippumatta. Raskauden aikana lantionalueen tukikudokset löystyvät ja hormoonitoiminta on tärkeä osa tuen palaamisessa. Tämä on ihan maallikkoselostusta, joku varmaan osaa selostaa tuon tarkemmin, mutta siis tuo lantionpohjajumppa ei yksin auta vaan tarvitaan myös hormoonitoiminnan paluu :)
...n. 6-7 viikkoa keisarinleikkauksen jälkeen ohjaamaan body pumpia ja jumppaa. Luonnollisesti aloitin pienillä painoilla ja rauhallisesti. Pikkuhiljaa lisäsin painoja ja n. 3-4kk synnytyksen jälkeen tein melko lailla samoilla painoilla kuin aiemmin. Vatsalihaksia varoin rasittamasta liikaa ja varon vieläkin 6kk leikkauksen jälkeen.
Minun mielestäni voi varmasti aloittaa jumpankin ennen kuin hormonitoiminta on palautunut, koska eihän se palaudu normaaliksi ennen kuin lopettaa imetyksen!!!! (Olen myös fysioterapeutti ja olen käynyt lisäkoulutuksissa myös lantionpohjanlihasten harjoittamisesta, eli tiedän kyllä myös faktatietoa!)
Luonnollisesti asiaan vaikuttaa se kumpi sektio on tehty: pystyhaavan paraneminen vie enemmän aikaa. Mutta tärkein mittari on se miltä itsestä tuntuu ja se että aloittaa rauhallisesti ja myös se että millainen kunto on ollut ennen synnytystä/raskautta.