Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Gallup IVF/ICSI-hoitolaisille

14.10.2009 |

Montako munasolua saatiin talteen, moniko hedelmöittyi, entä jakaantui?



Meillä saatiin talteen 18 munista, joista 8 kypsää. Kypsille tehtiin mikroinjektio, joista 4 hedelmöittyi. Näistä 4:stä 3 lähti hyvin jakaantumaan.



Epäkypsät 10 munasolua laitettiin maljalle simppojen kanssa, mutta niistä ei hedelmöittynyt yhtään. Odotuksetkaan ei olleet korkealla, koska munikset olivat tosiaan epäkypsiä. Mutta kokeiltiin kuitenkin.



Siirto on huomenna, näillä näkymin pakkaseen menisi siis 2 alkiota. Toivottavasti alkiot pärjäilevät ja jakaantuvat hyvin tästä eteenkinpäin!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
17.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille tehtiin 1. IVF-hoito ja 18 munasolua saatiin kerättyä. Näistä 15 oli kypsää, 10 hedelomöittyi ja kaikki lähti jakautumaan. Yksi putosi pelistä vielä tässä vaiheessa, joten 1 siirrettiin ja 8 pakastettiin pareittain. Tästä ei kuitenkaan alkanut raskaus. 1. PASissa jouduttiin sulattamaan 4, joista kaksi siirrettiin. Tästä alkoi raskaus, mutta sykettä ei löytynyt enää rv 11+2. Tämän jälkeen 2. PAS kaksi sulatettiin ja siirrettiin, ei raskautta. Nyt sulatettiin 2 viimeistä alkiota ja yksi sulatetuista lähti jakautumaan ja siirrettiin. Nyt pp4. Jotenkin sellainen olo, että 2. IVF-hoito tehdään vielä tämän vuoden puolella.

Vierailija
2/2 |
18.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä saatiin yhdeksän munista, joista kuusi raakaa. Ivf tehtiin omaan kiertoon, joten gonal toimi liian nopeasti ja jarru piti laittaa jo viiden piikkipäivän jälkeen. Kolmesta hedelmöittyi yksi. Simpoissa ei yhtään a-liikkuvia. Tämä siirrettiin nelisoluisena. Testipäivänä hcg 295. Lapsettomuutta takana kahdeksan vuotta ja tämä eka plussa. Takana useita clomihoitopätkiä ja yksi inseminaatio. Mulla liian paksu limakalvo kohdussa, joka hysteroskopiassa ohennettiin juuri ennen onnistunutta hoitoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä yhdeksän