Luomuraskaus??
Tilanne on varmaan jo selvinny mutta kerrompa oman kokemuksen..
Mulle kävi aivan samoin pari vuotta sitten. Kuukautisten (hiukan normaalia niukempien) jälkeen lämpö jäi oudosti koholle. Kp18 testasin Aconilla(10) ihan selkeän haamun! Muutaman päivän päästä alkoi kuitenkin taas vuotaa ja ensiavussa todettiin että kohtu on tyhjä ja aivan normaalit kuukautiset vaan oli alkanu :(
Että mä en oikein luottais johonkin tiettyihin testeihin. Päätin myös sillon että seuraavaa testiä en tee ennenku kuukautiset ois selkeesti myöhässä. Ei ole sen koomin tarttenu testejä ostella..
Kommentit (2)
ja aamupissasta. Ainahan kaikki on mahdollista. En valitettavsti osaa vastata kysymyksiisi, mutta testaa ihmeessä!
Peukkuja!
Minulla todettiin v. 2005 pco, muistaakseni keskivaikea. Silloin yritimme raskautta yli vuoden, tuloksetta. Tosin EHKÄ kerran sain keskenmenon.
Erosin silloisesta miehestäni ja aloin taas syödä e-pillereitä kierron säännöllistämiseksi. Kesällä 2007 lopetin kuitenkin e-pillerit ja yllättäin menkat alkoi tulla itsellään, kierron pituus oli 54-62 päivää.
Nyt olen löytänyt uuden ihanan miehen, jolle en kuitenkaan ole kertonut vielä pco:sta. Aluksi käytimme kortsua, mutta kun se kerran vahingossa oli lähtenyt pois päältä, emme ole niitä enää käyttäneet. Ehkäisystä ei puhuttu mitään, enkä pitänyt sitä itsekään tarpeellisena koska olinhan yli vuoden yrittänyt lasta (myös clomien ja terojen kanssa) turhaan. Hankin kuitenkin ehkäisyrenkaan, ja käynnistin menkat terojen avulla jotta pääsin aloittamaan renkaan käytön.
ELI: Kp 48 aloin napsimaan teroluteja, ja Kp 59 alkoi menkat. Vuoto oli normaalia. Kuitenkin Kp 6 uutta kiertoa alkoi maha- ja selkäkipu. Kp 8 mittasin lämmön, joka on selkeästi koholla 37,2. Seuraavana päivänä sama lämpö ja eilen Kp 13 taas mittasin niin edelleen 37,2. Tämän lisäksi olen nukkunut melkein poikkeuksetta joka päivä päikkärit, enkä nuku niitä yleensä koskaan. Poskessa on kamala finni eikä tälläiselle kuivaihoiselle niitä yleensä tule. Lisäksi noin viikko sitten heräsin yöllä " levottomiin jalkoihin" , enkä saanut unta. JA yhtenä aamuna tupakka maistui pahalta, yleensä en saa aamua käyntiin ilman aamukahvia ja -tupakkaa.
Viime perjantaina Kp 17 tein Aconin 25 -raskaustestin, ja sain siihen 5 min. kuluttua erittäin haalean vaalean haamun! Olen tehnyt ennenkin paljon testejä, toisinaan tietää ettei niissä hyvällä tahdollakaan näe mitään, mutta tuo on siinä rajoilla onko se vain viivanpaikka vai tosiaan haamuplussa...
Nyt olen sekaisin, onko mahdollista että olisin tullut raskaaksi juuri ennen / samaan aikaan kun aloin käynnistelemään menkkoja teroluteilla? Voinko silti pysyä raskaana vaikka kunnon tyhjennysvuoto tulikin? Uudessa kierrossa olen käyttänyt nuvaringiä, aiheuttaako se oireita, vääristymää testiin?
Ajattelin tehdä uuden samanlaisen testin vappu-aattona, tietää sitten ottaako alkoholia vai ei! Viimekertainen testi ei ollut aamupissasta, nyt ajattelin tehdä siitä.