Viljo Veikko ---mielipiteet
siis viljo veikko pojalle.
mies haluaisi näin, itse vielä pyörittelen.
vanha nimi, miehen ukin nimi, läheinen hänelle oli, ja myös minulle kuin oma ukki.
mielipiteitä toki jakaa, mutta toisaalta hauska ja suun hymyyn vetävä, toisaalta että mikä, ihan tottako?
kertokaa mielipteenne nimestä, hyvät ja huonot
Kommentit (3)
Viljo Veikko on komea nimi! Tosin minusta siihen sopisi vielä joku kolmas mukaan, esim. nuo edellisen kirjoittajan ehdottamat Johannes tai Juhani.
ja kolmas nimi sopisi perään ihan totta.
eihän sitä tiedä 15 vuoden päästä vaikka ois trendi nimi tai sit ei. hankala miettiä nimeä.
toinen mikä nyt pyörii mielessä on Jonne tai Jaako kutsumanimeksi.
ne olisi ainakin nykypäiväisempiä, mutta viljo kun on niin pojan näköinen.
ja ihan totta eihän sillä väliä mitä muut sanoo, kaikkee tottuun, kuten tyttömme Aava oli aluksi että mikä ja nyt sitä kuulee jo leikki kentällä.
Olisiko kutsumanimi siis Viljo Veikko? Minulle ei sinällään ihan kolahda. Valitsisin kutsumanimeksi toisen, ehkä ennemmin Veikon. Voisiko nimeen tulla kolmas nimi, esim. Veikko Viljo Juhani. Entäs Veikko Viljami, olis vähän ukin nimi uudistettuna. Viljo Veikko Johannes? Jos siis kutsumanimeksi Viljo Veikko niin miettisin vielä vaihtoehtoja :)