Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Hyvä gyne pk-seudulla
11.05.2007 |
Tietääkö kukaan hyvää gyneä pk-seudulla? Olen pikku hiljaa alkanut miettiä ajan tilaamista, sillä kakkosta olemme yrittäneet elokuusta asti tuloksetta. Tosin yksi spontaani km meillä jo on 12/06, mutta mulla meni mun mielestä sen jälkeen kroppa jotenkin sekaisin, mikä varmaan nyt aiheuttaa, ettei tärppää. Onko mielestänne vielä liian aikaista mennä lääkäriin vai pitäisikö vaan vielä aikaa ja antaa itselle aikaa, sekä henkisesti että fyysisesti? Kierto on km jälkeen ollut ihan tasainen 28 pvää mutta tosi selkeät oviskivut ja kk- kivut sekä ihme yökkäilyä just ennen kk:n alkamista ja niiden alkupäivinä. Vuoto todella runsasta ekoina päivinä.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Vaikeahan näitä on suositella, kun makuja on yhtä monta kuin lääkäreitä. Menisin suoraan lapsettomuusklinikalle enkä " mille tahansa" gynekologille. En siis tällä halua loukata kenenkään ammattitaitoa, mutta tiedän kokemuksesta, että tavalliset gynet pyrkivät ohjaamaan tapaukset sitten eteenpäin erikoistuneille. Julkiselle puolellehan et pääse tutkimuksiin ennen kuin on kulunut vuosi keskenmenostasi eli vasta joulukuussa.
Voin suositella lämpimästi Felicitas-klinikkaa Helsingissä. Itsekin menin sinne alun perin hieman liian aikaisin (siis julkisen puolen näkemyksen mukaan) ja ihan mutu-tuntuman perusteella, mutta vastaanotto oli hyvä ja heti ryhdyttiin tutkimuksiin ja hoitoihin. Uskoisin, että siellä kaikki lääkärit ovat yhtä hyviä ja asiansa osaavia!