Missä vika, endo, hormonihäiriö vai joku muu?
Hei,
Kysyisin muiden kokemuksia ruskeasta tuhruvuodosta 10-12kp?
Synnytin vuosi sitten IVF-hoitojen avulla. Maaliskuussa alkoi ensimmäinen tuhruttelu johon sain terolutit. Terolutit auttoivat vain yhden kierron ajan. Tuhruttelen siis 10-12kp aikana 1-2 päivää (tosin nykyisessä kierrossa jo kolmatta päivää) ja uudelleen noin viikkoa ennen kuukautisia joka jatkuu kautautisten alkuun saakka.
Kuluneen vuoden ajan minut on ultrattu 12 kertaa, otettu kolme kertaa papa (luokkaa 1), tehty kerran kolposkopia, ja otettu kaksi kertaa kohdusta limakavonäytteet, jotka ok. Lisäksi yksi keittosuolaultra (polyyppi epäilyn takia).
Terolutteja olen siis syönyt, mutta niistä ei ollut apua.
Luomu raskaus elokuussa (ovuloin 24kp) joka päättyi kolme päivää toteamisen jälkeen. Lokakuussa hormonikorvaushoidolla PAS jolloin 14kp eli alkionsiirron yhteydessä huomattiin kohdunkaulakanavassa taas verensekaista limaa.
Olen tosi epätoivoinen kun mitään syytä ei löydy. Tarkoitus olisi yrittää uutta PASia ensi vuoden puolella, mutta pelottaa, että onko se turhaa vuotojeni takia. Kiertoni on noin 30vrk
Onko teillä muilla kokemuksia tai neuvoja epätoivoiselle ihmiselle? Pelottaa että onko jotakin pahasti vialla vaikka syytä ei löydy.
Sinttu