Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kärsimmekö refluksista?

09.10.2008 |

Tuolla joku kirjoittelikin refluksin oireista ja aloin heti miettimään meidän tilannetta. Osaisiko joku jonka lapsela on refluksi diagnosoitu kommentoida meidän pojan tilannetta. Onko aihetta epäillä refluksia vai ihan normaalia vauva elämää???



Eli...

- puklua tulee, joskus kaaressa puolikin metriä. Tisseistä maitoa tulee suihkulla joten olen ajatelut että ylimääräiset lentävät pois. Heti tissittelyn jälkeen tulee ihan selvää maitoa, joka tulee "paineella". Myöhemmin tulee valkoisia n. 2 euron kolikon kokoisia klönttejä valkoista mömmöä.

- Vaatteet yleensä ihan märkiä, vauvalla & äidillä

- Puklurätit haisee ihan aikuisen oksennukselle eli aivan kauhealle. Vatsahappoa??

- AIna välillä poika nielee puklunsa, eli ei tule ulos asti, useimmiten tästä seuraa hikka

- Jos nukkuu sängyssään, niin herää päikkäreiltä 30 min kuluttua puklaukseensa / huutoon, harvoin nukahtaa uudelleen. Rattaissa (meillä käytössä jo ratasosa) saattaa nukkua 1-2 h päikkäreitä. Eli pystyasennossa nukkuu paremmin???

- Nukkuu yön todella huonosti, herää 2 h välein, ottaa ottaa hörpyn tissimaitoa (joskus enemmän, joskus vähemmän) ja nukahtaa uudelleen.

- Alkanut "köhimään", ihan kuin olisi "kuiva kurkku"

- Kasvu normaali (5kk, 7,5 kg, 66cm)



Vauva nyt 5 kk ja kiinteät aloitettu 1 kk sitten, pulauttelee ehkä vähemmän kiinteitä mutta yöt edelleen samanlaisia.



Osaako joku sanoa pitäisikö huolestua / viedä tutkimuksiin vai onko tämä ihan normaali ongelma? Onko normaalia että vauvan puklirätit haisee oksennukselle/vatsahapoille?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
10.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä ne meilläkin haisee ihan oksennukselle. Koko tyttö haisee jo puoleen päivään mennessä oksennukselle kun puklaa paidallensa.



Meillä puklaillaan myös aika paljon, mutta pidän sitä ihan normaalina. Koskaan ei kyllä kaaressa lennä, ellei pidä mahasta kiinni ruuan jälkeen (esim. pese pyllyä). Missä tilanteessa teillä tulee kaaressa ulos? Jos vauva on masullaan, niin silloin toki tulee helpommin paineella.



Muuten en kyllä osaa sanoa onko refluksia kun ei ole siitä kokemusta.



Tytteli-83

Vierailija
2/6 |
10.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi



meillä diagnosoitiin pojalla refluksi 4,5kk ikäisenä pH-mittauksella. Kuvailin lääkärille pojan oireita, jotka olivat aika samankaltaisia kuin teillä: puklaamista, yskimistä, hikottelua, huonosti nukuttuja päiväunia (yöt meni jotenkuten, päikkärit taas ei onnistuneet ollenkaan; pari viikkoa poika pystyi nukkumaan vain pystyasennossa kantoliinassa kun meni oikein huonoksi tilanne) jne.



Lääkäri määräsi meille pH-mittauksen, jossa pojalle laitettiin nenä-mahaletku ja mittari mittasi sitten 24 tunnin ajan happamuutta. Kirjoitin ylös tuon 24 tunnin aikana mitä tehtiin: syötiin, nukuttiin jne. Kun tulos "purettiin" niin siellä oli havaittavissa pitkittyneitä happonousuja jotka korreloi suoraan esim. yöheräilyjen ja päikkäreiltä heräilyjen kanssa. Saimme lääkkeeksi Zantacin jota annoin ehkä n. 3 kuukauden ajan. Kun saimme kiinteät ruoat kehiin kunnolla (3-4 ateriaa päivässä) niin refluksi helpotti. Edelleen annan tosin Zantacia silloin tällöin.



Eli pointtini kai lähinnä on, että kannattaa käydä lääkärillä -me kävimme yksityisellä allergialääkärillä joka oli kyllä erittäin pätevä ja tiesi refluksista (ei ole mitenkään sanottua että kaikki lääkärit olisivat siitä kovin tietoisia). Jos refluksia ei hoideta, voi ruokatorvi pahimmassa tapauksessa tulehtua ja vauva tietenkin kärsiä tarpeettomasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
11.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

... mutta hyvä lastenlääkäri tietää parhaiten. Neuvolalääkärit ei tiedä mitään. Hakeudu joko refluksiin tai allergiaan erikoistuneelle lastenlääkärille ja pyydä häntä teettämään lapsellenne ph-mittaus.



Refluksin ja "tavallisen" pulauttelun tärkeä ero on siinä, kuinka pitkän ajan päästä lapsi pulauttaa. Jos puklu tulee heti tai melko pian, kyseessä on normaali tapa päästä eroon liiasta ruoasta joka ei mahdukaan masuun, vauvat kun ahmivat usein liikaa.



Jos taas puklu tulee pitkän ajan päästä, esim. tunnin kuluttua, niin se kertoisi siitä, että kaikki ei ole kunnossa masussa ja refluksidiagnoosi on mahdollinen. Mitä hapokkaampaa puklu on, yleensä sen huonompi puklu kyseessä.



Tosin allergisen refluksin oireseen kuuluu melko pian ruokailun jälkeen kaarena tuleva oksennus, joten tuo aika-juttu ei aina päde. Mutta haluan myös muistuttaa siitä, että isotkin puklut saattavat monta kertaa olla normaaleja.



Virkayskä, köhä, jännä ääni joka syntyy kun sisältöä liikkuu ruokatorvessa... Ne ovat tyypillisiä refluksin oireita. Ja samoin itkuisuus ja se, että vauva ei viihdy makuullaan. Jos vauva herää pulautteluunsa toistuvasti, siihen pitäisi mielestäni kyllä puuttua ja tsekata, mikä on sen taustalla.



Hoitamaton refluksia paitsi tekee vauvan olon tukalaksi ja itkuiseksi, vaikuttaa myös yöuniin ja rikkoo vauvan luonnollista rytmiä. Refluksi tulehduttaa kroonisesti myös limakalvot, ja tämä tulehdus voi levitä helposti hengitysteihin ja aikaansaada flunssia, korvatulehduksia... Monille korvatulehduskierteisellä onkin todettu refluksi. Joten kyseessä on vaiva, joka kannattaa ehdottomasti selvittää ja hoitaa.

Vierailija
4/6 |
11.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa saada kommentteija tähän... Ihana henkireikä tälläinen palsta josta saa tietoa ja vertaistukea.

Päätin että menemme kunnon lääkärille, (netistä löysin paljon suosituksia Tiina Tuomelalle). Varaan ajan hänelle jos ongelma ei parane lokakuun aikana. Silloin poika on jo 5,5 kk vanha jolloin ei mielestäni ole normaalia että herää 2 h välein yöllä ja vielä pulautellaan näin vaikka kiinteät jo hyvällä mallilla.



- Jimster 5 kk -

Vierailija
5/6 |
11.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ph mittausta tosin ei pakosta tehdä enää nykyään. Ensin kokeillaan gaviscon tai/ja maidoton ruokavalio jos ei apua niin silloin ph mittaus. Meillä pojalla myös hengitystiet rohisi jatkuvasti, jatkuvaa yskää, limaisuutta, runsasta pulauttelua (kaarella tuli 8 kertaa päivässäkin). Refluksi diagnosoitiin vasta reilu 2-vuotiaana, gaviscon auttoi, mutta vasta lopullisesti reflusi vaivat jäivät unholaan maidottoman ruokavalion jälkeen 3v iässä- vauvana oksensi ja yski niin että painonnousu hidastui huomattavasti, mutta kukaan ei tiennyt mitä asialle tehdä... ja refluksiahan on kahden eri sorttista, maidottomat ruokavaliot ei auta jos kyseessä vatsaportin löysyys... tsempit.

Vierailija
6/6 |
11.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi



vielä piti tulla kommentoimaan, että en sinuna odottelisi, olen ymmärtänyt että Tuomelalle on aikamoiset jonot ja jos tuntuu että vauva kärsii niin ilman muuta asiaa kannattaa lähteä selvittämään pikaisesti. Oletko ajatellut kokeilla, miten maidoton/munaton ruokavalio vaikuttaa? Sitä voisi yrittää parin, kolmen viikon ajan ja kirjata vaikka ylös unet ja itkut ja sitten tutkailla, oliko apua vai ei. Kuten tosin edelläkin jo todettiin, jos kyseessä rakenteellinen refluksi, ei tuosta ruokavalion muutoksesta ole apua.



Kokeile muuten, miten vauva pystyy nukkumaan yöllä, jos korotat pinniksen päätyä reilusti ylöspäin. Itse ostin sellaisen tukevan kolmiotyynyn jonka laitoin patjan alle ja tein vielä pyyhkeistä jalkojen alle tuen, että vauva pysyi paikallaan. Näin poika sai nukutuksi parhaat yöunensa, joskus jopa 4-5 tuntia putkeen.



Vinkkinä vielä (vaikka meneekin kilpailijan piikkiin :-) Kaksplussan saitilla on pitkiä keskusteluketjuja refluksin hoidosta ja oireilusta.