Maissi-allergisten lasten vanhemmille tiedoksi :O)
Hei!
Meidän perhe on melkoista "tutkimustyötä" tehnyt poikamme maissi-allergian suhteen ja tässä vinkiksi teille muille muutama "löytömme". Alla lista erikoisimmista aineista, jotka sisältävät maissia eri muodoissaan:
- maltodekstriini (mm. leikkeleet, jotkut jäätelöt; mans.eskimo)
- muunnetut tärkkelykset ja tärkkelykset (monet ovat maissipohjaisia mm. useimmat jogurtit/makupalat)
- tärkkelyssiirappi (mm. makeiset)
Jos jollain listaan lisätä näitä erikoisimpia, niin laita tulemaan, jotta vältytään tutkimustyöltä taas, kiitti.
Terkuin, Purukääpä-72
Kommentit (3)
Mutta siis myös glukoosi, glukoosisiirappi ja glukoosi-fruktoosisiirappi on usein tehty maissista. Joissakin tuotteissa lukee tärkkelyssiirappi ja joissakin glukoosisiirappi, mutta molemmissa voi olla maissi pohjalla. Esim. Vatajalla on välillä ollut maissista valmistettua glukoosia ja välillä vehnästä.
Ja sitten aivan herkimmät voivat oireilla myös sorbitolille, joka tehdään yleensä joko maissista tai vehnästä. Esim. meillä nestemäinen Panadol ei käynyt aikanaan juuri sorbitolin vuoksi.
Kerran juttelin yhden moniallergikon äidin kanssa ja hän sanoi, että maitoon lisättävä d-vitamiini on jotenkin lisätty jonkin maissin osan kanssa... en kyllä tiedä varmasti.
..että mm. tärkkelyssiirapissa voi olla esim. vehnä/ohra aineksena ja harvemmissa onneksi tuo maissi.
Jokaisen tuotteen tuoteselosteessa ei välttämättä mainita suoraan esim.maissitärkkelys, vaan pelkkä tärkkelys. Pitää sitten itse selvittää valmistajalta suoraan, mitä tärkkelystä on käytetty.