Minkä ikäisenä olisi mielestäsi hyvä mennä naimisiin?
Noniin, viisat mielipiteet ja perustelut jakoon :)
Kommentit (4)
25v oli aika bueno. Nuoruus oli eletty niin perusteellisesti kuin vain voi ja vakiintuminen oli suurin intressi enää. Mies olikin jo mennyt kolmenkympin rajapyykin yli ja koko homma vain nyt oli niin itsestäänselvä, että niin oikeastaan vain tapahtui sen kummemmin suunnittelematta. Omituisempaa oli kun ei oltu naimissa ja maistraatissa käyminen tuntui lähinnä sen epäkohdan itsestäänselvältä korjaamiselta. Ei se sen suurempi juttu enää ole kun kaikki on nyt kuten pitääkin.
Yli 18v. Mulle siitä naimisiin menosta ei ole muuta merkitystä kuin parisuhteen virallistaminen. Kaikki kuitenkin jatkuu ennallaan. Sukunimet yhdistyy, ehkä. Sit kun parisuhteesta on se alkuhuuma laantunut ja osaa sanoa ihan "selvin päin" rakastavansa puolisoa. Ei kai siinäsen kummasempaa :)
M39
Kenenkään ei tarvitse mennä naimisiin, jos ei halua suhteelleen juridista suojaa. Mutta sitoutumisen aste ja toiveet yhteiselle elämälle pitää kuitenkin tehdä jokaisessa parisuhteessa selväksi. Harva parisuhde toimii kovin pitkään pelkällä hengailuenergialla. Sellainen parisuhde jossa ollaan koko ajan takaportti auki sillä asenteella, että ainahan voi erota, ei kehity. Ilman keskinäistä luottamsuta siihen, että kumppani kestää ne omat ja toisen kriisit ja vaikeat hetket, kumpikaan ei uskalla näyttää toiselle itseään heikkona ja tarvitsevana. Sitten ollaankin kusessa kun tulee se hetki että ei itse enää pärjääkään tai kumppani ei pärjää, ja pitäis jaksaa se hankala vaihe. Ja yleensä tässä vaiheessa on joko lapsi tulossa tai lapsi on pieni, tai on joku muu elämään kuuluva kriisi meneillään. Jos siinä vaiheessa aletaan vasta käymään läpi sitä, että haluanko olla toisen kanssa yhdessä loppuelämäni, niin harva haluaa. Kun ne tunteet on käynyt läpi jo aiemmin, siinä vaiheessa kun on tietoisesti sitoutunut kumppaniinsa, niin sinä on yksi iso asia vähemmän käsiteltävänä muiden kriisien lisäksi.
Ketään ei kiinnosta onko joku naimisissa tai ei. Ketään. Ketään ei kiinnosta myöskään toisten häät, ne on useimmille vaan kivat kekkerit, pahimmillaan pakkopullaa. Minua vähän huvittaa nämä, jotka näkevät avioliiton vanhanaikaisena vankilana johon yhteiskunta heitä painostaa. Sellaista maailmaa ei ole ollut enää pitkään aikaan, ja jokainen saa tehdä omat päätöksensä omassa elämsäsään. Hyvä niin.