Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

YLE Tyttö on timantti, jota pitää suojella ‒ maine on tärkeä somalitytölle

Vierailija
03.08.2015 |

Koko somalikulttuurin, islamin ja arvojen tilaa peilataan somalityttöjen käytöksen kautta. Muun muassa tästä syystä somalityttöjen maineella on yhteisölle suuri merkitys myös Suomessa.Hoitajia sairaalassa
Kuva: YLE
Somalitytön maine rakentuu pukeutumisesta, liikkumisesta ja käyttäytymisestä. Se, että oma maine pysyy yhteisön arvojen mukaan hyvänä, on erittäin tärkeää myös tytöille ja naisille itselleen.

Tyttö oli kuin tomaatti, joka ei voi kieriä ja pyöriä joka paikassa ilman kolhuja.
– Anu Isotalo
Suomessa asuvien somalityttöjen odotetaan esimerkiksi viettävän vapaa-aikaansa pääosin kotona toisin kuin poikien. Kaupungilla ei saa huidella päämäärättömästi tai liian myöhään.

‒ Se, että ajanvieton tulkittiin olevan toistuvaa päämäärätöntä oleskelua tai tapahtuvan liian myöhään, sopimattomissa paikoissa tai sopimattomassa seurassa, oli vahingoksi tytön maineelle, Suomen somalien mainekäsityksiä tutkinut Anu Isotalo sanoo.

Isotalon mukaan koko somalikulttuurin tilaa arvioidaan somalityttöjen käytöksen kautta. Tytölle sopivan ja sopimattoman käytöksen raja kuitenkin vaihtelee myös perhekohtaisesti.

– Haastatteluissa siveys yhdistettiin omanarvontuntoon, vastuuntuntoon ja itsekontrolliin. Näiden tulkintojen taustalla vaikuttaa islamiin ja somalikulttuuriin liittyvä esiaviollisen neitsyyden ideaali, Isotalo jatkaa.

Maine särkyy pienestä

Somalityttöjen maine vahingoittuu herkästi. Isotalon haastateltavat kuvasivat tyttöjen maineen haurautta monin erilaisin kielikuvin.

Tyttöjä verrataan timantteihin, helposti tahrautuvaan vaaleaan kankaaseen ja jopa tomaattiin.

‒ Tyttö oli kuin tomaatti, joka ei voi kieriä ja pyöriä joka paikassa ilman kolhuja. Tytön kunniallisuuden merkitystä perheelle kuvattiin myös vertaamalla tyttöä arvokkaaseen timanttiin, jota haluttiin suojella ja varjella, Isotalo sanoo.

Suomalaistua voi hyvin tai huonosti

Somalityttöjen suomalaistumiseen suhtaudutaan myönteisesti, kunhan se tarkoittaa osallistumista suomalaiseen yhteiskuntaan islamia ja somalikulttuuria unohtamatta.

Kielteisenä suomalaistumisena pidettiin suomalaistytöille mahdollisten käytöstapojen omaksumista pukeutumisen, vapaa-ajanvieton, alkoholinkäytön sekä sukupuolten välisten fyysisten suhteiden osalta.

‒ Kielteiseksi suomalaistumiseksi tulkittu muutos tyttöjen käyttäytymisessä uhkasi kulttuurista jatkuvuutta ja tärkeiden arvojen välittymistä seuraaville sukupolville, isotalo sanoo

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
03.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joka kulttuurissa nuori nainen on se joka helpoiten leimataan. Myös meidän kulttuurissa. Jatkuvasti joku kommentoi tyrkyistä tytöistä ja jos yöllä liikkuva tyyttö joutuu ahdistelluksi niin tytön syy. Ja vanhemmatkin syyllistetään siitä. Hyvä esimerkki se 15 vuotias tyttö, joka syytti kahta miestä raiskauksesta. Sen tytön käytös, vanhemmat yms. haukuttiin. 

Vierailija
2/13 |
03.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä tekisi pieni itsehillintä seksin suhteen hyvää myös suomitytöille ja -pojille. Täällä pannaan jokaista vastaantulevaa yläkouluikäisestä lähtien ja vielä ylpeillään siitä, kuinka on hyvä vienti. Kuvottavaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
03.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 10:48"]Ja täällä nämä siveyttä valvojat "suvun vanhimmat" luulevat, että nuoret somalinaiset uudessa ja vapaamielisessä kulttuurissa tyytyvät tällaiseen? Ei mene kauan, kun räjähtää, ja pikku impyet alkavat vaatia länsimaisen paratiisin oikeuksia itselleen, kuten nämä miespuoliset nyt väkisin tekevät. Anteeksi, siis antavat joukolla kulttuurillista iloa kantaväestön naisille....
[/quote]
Väitätkö että länsimaissa miehillä on oikeus raiskata? Jos luulet, hanki apua ennenkuin satutat jotakuta.

Vierailija
4/13 |
03.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 11:11"]

eikö kaikki somalitytöt ole suomessakin UMPEENOMMELTUJA, vaikka se on suomen laissa kielletty...Sossu ei uskalla puuttua asiaan eikvätkä muut viranomaiset

[/quote]

No kuule, kyllä siihen puututaan, jos alaikäiselle on noin tehty ja se käy jostain ilmi. Useimmiten asia kuitenkin huomataan vasta äitiysneuvolassa täysi-ikäisen naisen kohdalla.

Vierailija
5/13 |
03.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 11:22"][quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 10:48"]Ja täällä nämä siveyttä valvojat "suvun vanhimmat" luulevat, että nuoret somalinaiset uudessa ja vapaamielisessä kulttuurissa tyytyvät tällaiseen? Ei mene kauan, kun räjähtää, ja pikku impyet alkavat vaatia länsimaisen paratiisin oikeuksia itselleen, kuten nämä miespuoliset nyt väkisin tekevät. Anteeksi, siis antavat joukolla kulttuurillista iloa kantaväestön naisille....
[/quote]
Väitätkö että länsimaissa miehillä on oikeus raiskata? Jos luulet, hanki apua ennenkuin satutat jotakuta.
[/quote]

Somalipojat jäivät ilman tuomiota, kun vähän keppostelivat :)

Vierailija
6/13 |
03.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisi mielenkiintoista kuulla, mitä maine merkitsee somalipojille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
03.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monikultturismi-ideologian (jota Suomessa ilmeisimmin vastustaa lähinnä Olli Immonen) mukaan tuollaista kulttuuripiirrettä ei saa arvostella tai toivoa sen muuttuvan, koska se on osa vierasta kulttuuria joka on lähtökohtaisesti yhtä hyvä kuin meidän omamme. Jos toisen kulttuurin edustaja lähtee arvostelemaan itselleen vierasta kulttuuria niin kyseessä on kulttuurirasismi.

Vierailija
8/13 |
03.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 11:27"][quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 11:22"][quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 10:48"]Ja täällä nämä siveyttä valvojat "suvun vanhimmat" luulevat, että nuoret somalinaiset uudessa ja vapaamielisessä kulttuurissa tyytyvät tällaiseen? Ei mene kauan, kun räjähtää, ja pikku impyet alkavat vaatia länsimaisen paratiisin oikeuksia itselleen, kuten nämä miespuoliset nyt väkisin tekevät. Anteeksi, siis antavat joukolla kulttuurillista iloa kantaväestön naisille....
[/quote]
Väitätkö että länsimaissa miehillä on oikeus raiskata? Jos luulet, hanki apua ennenkuin satutat jotakuta.
[/quote]

Somalipojat jäivät ilman tuomiota, kun vähän keppostelivat :)
[/quote]
Kyllä ne tuomittiin ja saivat tuomion, ihan samanlailla kuin kantasuomalaiset. Persuissakinhan on yksi "tuomionsa" kärsinyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
03.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.08.2015 klo 10:56"]

Eipä siitä ole kuin rapiat sata vuotta kun kantasuomalaisten keskuudessa oli sama meininki.

[/quote]

Ei Suomessa ole ikinä ollut tytöilla ja naisilla läheskään yhtä tiukkaa ja rajoitettua kuin mitä elämä on somalikulttuurissa.

Vierailija
10/13 |
03.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

]Kyllä tekisi pieni itsehillintä seksin suhteen hyvää myös suomitytöille ja -pojille. Täällä pannaan jokaista vastaantulevaa yläkouluikäisestä lähtien ja vielä ylpeillään siitä, kuinka on hyvä vienti. Kuvottavaa.
[/quote]

Miten niin kuvottavaa? Ihminen on sukukypsä yläkouluikäisestä lähtien, joten silloin ne panohommatkin luonnollisesti alkaa.
Niin se luonnon järjestys menee. Aivan luonnollinen asia, mitä kuvottavaa siinä muka on? Taidatpa itse olla ongelmallinen selibaatissa eläjä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
03.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutos lähetee näistä naisista, ne on vapautettava ajattelemaan modernisti. Kapinaa seuraavalle sukupolvelle.

Vierailija
12/13 |
03.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omistaan on pidettävä huolta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
03.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä siitä ole kuin rapiat sata vuotta kun kantasuomalaisten keskuudessa oli sama meininki.

Edelleenkin tytöillä ja pojilla on erilaiset moraaliodotukset tässä maassa, vaikka ongelma toki on hyvin paljon pienemmässä mittakaavassa kuin erityisesti somalien osalta.

Minulta on vielä tällä vuosikymmenellä kysytty työhaastattelussa syytä "naiselle erikoiselle alavalinnalle" sekä haluttu maksaa vähemmän palkkaa kuin samaa työtä tekevälle miehelle, vaikka minulla oli parempi työhistoria.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kahdeksan