En ikinä riitele vanhempieni kanssa, normaalia vai ei? (16v)
Oon 16-vuotias tyttö, en ikinä riitele äidin ja isän kanssa. Oon miettinyt onko tää "normaalia", koska kaikki mun about samanikäset kaverit ottaa jatkuvasti yhteen vanhempiensa kanssa. Äidin kanssa pystyn juttelemaan kaikki asiat läpi ilman äänen korottamista ja keskustelen sen kanssa päivittäin kun oon kotona. Tietty joskus tulee ärähdettyä jostain mut riitoja meillä ei oo ollu ainakaan vuosiin, en muista yhtään sellasta tilannetta. Isän kanssa mulla on viileemmät välit mutta senkään kanssa en ota ikinä yhteen. Onko muilla vastaavanlaisia tilanteita ja/tai minkälaiset välit teillä on teini-ikäsiin lapsiin//teini-ikäsillä vanhempiinne?
Kommentit (9)
Minä en ole koskaan riidellyt kenenkään kanssa lukuunottamatta pikkutiuskimista siskolle joskus pienenä. En pidä riitelystä, niin en riitele. Olen 20-vuotias.
Aika tavallistahan tuo on. Taustalla on yleensä se, että lapsia on alusta alkaen kasvatettu osaksi perhettä eikä pelkästään tottelemaan. Osa vanhemmista ei provosoi eikä provosoidu vaan kohtelee lapsiaan ihmisinä ja hyväksyy sen, että joskus ollaan eri mieltä, mutta ei se ole keneltäkään pois.
Äitisi ja sinä osaatte keskustella toisianne kunnioittaen, silloin ei riitoja pahemmin synny.
Sulla on fiksut vanhemmat. Se on pötypuhetta, että teinit olisivat hankalia. Oikeasti se on vanhemmat, jotka purkavat omaa stressiään lapsiin.
No normaalia tai ei niin ihan helkkarin hyvä! Jatka samaan malliin!
Nornaalia ettei tapella, mutta ihan yhtä normaalia, että murrosiän kuohut kohdistuisivat rakkaimpiin.
[quote author="Vierailija" time="14.06.2015 klo 22:23"]Nornaalia ettei tapella, mutta ihan yhtä normaalia, että murrosiän kuohut kohdistuisivat rakkaimpiin.
[/quote]normaalia siis
Antavatko vanhempasi sinun olla oma itsesi? Saatko kotona olla vihainen, surullinen, iloinen ja mitä milloinkin ilman, että sinun käsketään ryhdistäytyä? Tietävätkö vanhemmat sinua paremmin, että Riitta Rikkaanperheenlapsi on parempi kaveri sinulle kuin Tiina Työläisperheenlapsi? Onko vanhemmilla tarkka kuva, mitä opiskelet ja millaisen uran teet vaikka itse haaveilet muusta? Vastaamalla noihin tiedät jo paljon.
En itsekään teininä riidellyt vanhempieni kanssa, kun en uskaltanut. Meillä oli periaatteena sitä kuusta kuuleminen, jonka juurella asunto, eli vanhempien mileipide jyräsi omat. Enpä kylläkään riidellyt omien teinieni kanssa, mutta syy ei ole sama kuin omassa nuoruudessa - olen siis kysynyt asiaa jo kotoa pois muuttaneilta lapsiltani.
En oo ikinä riidellyt vanhempieni kanssa ja oon yli 30. Toki jotain kinaa on ollut, mutta ei mitään mitä voisi riidaksi nimittää.