Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Politiikka uuteen suuntaan?

Vierailija
29.05.2015 |

Taas nähtiin nykyisen systeemin tulos. Hallitus on mitä on ja viisaimmat jättivät kokonaan äänestämättä. Miten olisi puolueeton järjestelmä tai asiantuntijahallitus todellisella TULOSVASTUULLA ja oikeudentunnolla? 

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Systeemi ei toimi. Tai mistäs sitä tietää toimiiko vai ei odotellaan nyt rauhassa. 

t. 7000/kk tienaava

Vierailija
2/3 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun alkavat tosissan laittamaan taloutta kuntoon, voisin minäkin palata työelämään. Minulla on hyvä koulutus, jonka yhteiskunta on kustantanut. Työhalut ovat puuttuneet, kun mitään tekemättömätkin saavat niin paljon. He nauttivat runsaasta omasta ajasta, jonka voivat käyttää työn sitomatta ja nostavat korvauksia. On monia myös palkattomissa orjatöissä ja se on häpeä! Ansiosidonnaista joutaakin leikata ja antaa ihmisarvo oikeasti töitä haluaville peruspäivärahalla ja orjina kituville. Pois tämä kidutus!

Periaatteen vuoksi en siis ole huolinut edes työttömyyskorvausta, niin ei voida loiseksikaan kutsua, eikä kyykyttää orjatöissä. Olen ollut kotirouvana ja paljon hyödyllisempi näin. Olen yrittänyt omalta osaltani vaikuttaa, että ihmisille maksettaisiin oikeasti työstä, eikä vain yhteiskunnassa loisimisesta. Olisin hyödyllinen, mutta en tarjoudu ilmaiseksi työvoimaksi, jotta jotkut toiset voisivat nauttia ylimitoitetuista etuuksistaan. Minä jään ulkopuolelle, jos en pidä säännöistä! En ole mennyt töihin menettämään energiaani vähäistä korvausta vastaan, pompoteltavaksi, vaikka minulla on koulutus. En ole testannut, että kuinka minulle kävisi, vaan tein päätökseni toisia tukeakseni.

Olen häärännyt vapaaehtoisena valitsemallani tavalla ja tärkeiten auttanut lapsiani menestymään. Voin tehdä töitä, mutta haen sitten vain oikeita töitä enkä orja! Olen muuten ahkera ja hyvä työntekijä, jolla on kertynyttä energiaa vapaista luovista vuosista työelämän ulkopuolella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
29.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työttömyyskorvauksella eläminen on vähemmän ala-arvoista kuin kotirouvan 'palkalla' kituuttaminen. Mitä lie kotirouvat sitten ansaitsevatkaan. TE-toimiston orjatöihin ei ole mikään pakko mennä, mutta jokaiselle työttömälle kuuluu perustulo, työttömyysturva. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi yksi