Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos teillä tai lapsellanne on asialliset juhlavaatteet, niin miksi ette käytä niitä?

Vierailija
17.05.2009 |

Kysyn tätä ihan tosissani, koska en ymmärrä useampien tuttavien käytöstä.



Ymmärrän toki, että jos on rahasta tiukkaa ja kyseessä vaikka vähän kaukaisemman ihmisen häät, hautajaiset tai ristiäiset, niin ei viitsitä tai ei ole varaa ostaa vaatteita viimeisen päälle etiketin mukaan ja laitetaan sitä mitä omistetaan.



Mutta sitä en ymmärrä, miksi ihmiset, joiden tiedän omistavan asianmukaiset vaatteet, eivät laita niitä päälleen juhliin. Esimerkiksi olimme vastikään hautajaisissa, joissa useammalla miespuolisella ihmisellä oli esim. värillinen kauluspaita ja kirjava solmio, vaikka tiedämme heidän omistavan ja olemme nähneet heidän aiemmin käyttävän valkoista paitaa ja mustaa solmiota kuten hautajaisetikettiin kuuluu. Samaten paikalla oli lapsia, jotka olivat juuri pari kuukautta aikaisemmin olleet toisissa juhlissa (reilunkokoinen ko. juhliin ostettu) tumma puku päällä tai tummassa mekossa ja jotka oli nyt puettu vain tavallisiin sinisiin housuihin ja paitaan tai huomattavasti arkisempaan mekkoon.



Sama juttu viime kesänä yksissä häissä, joissa sulhasella oli frakki ja joissa pukeutumiskoodi oli jo kutsun mukaan tumma puku. Paikalla useampi mies suorissa housuissa ja pikkutakissa tai vaaleassa puvussa, vaikka tiedämme heidän omistavan tumman puvun ja myöskin käyttävän sitä muissa tilanteissa. Ja sitten kastejuhlissa ihmiset ties missä virttyneissä trikoomekoissa, villapaidoissa ja farkuissa, vaikka juhlan etiketti selvästi on tumma puku, isäntäväki itse on sellaisiin sonnustautunut ja tiedän hyvätuloisten vieraiden kyllä omistavan siistimpiä ja asiallisempia vaatteita vaikka kuinka paljon ja käyttävän niitä muissa juhlissa.



Miksi juhliin ei voi pukeutua juhlan vaatimalla arvokkuudella? Vai ajatteleeko joku niin, että kun kyseessä on vähän kaukaisemman ihmisen juhlat, niin "ei ole sopivaa" pukeutua asianmukaisesti? Vai onko juhliin pukeutuminen mielestänne jotenkin noloa, hienostelua vai mitä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
17.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä pelkäävät ylipukeutumista, vaikka nolompaahan sen pitäisi olla toisinpäin.

Ei ehkä myöskään oikein tiedetä pukeutumissääntöjä.

Vierailija
2/5 |
17.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
17.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta omistaa tumman puvun? Kuulostaa tosi uskottavalta...

Vierailija
4/5 |
17.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen myös itse huomannut, että esim. oman äidin, isän, anopin tai apen hautajaisiin laitetaan se tumma puku, valkoinen paita ja kraka ja puetaan lapsetkin kunnolla, mutta sitten jos vainaja on vaikka "vain" täti tai setä tai vieläkin kaukaisempi, niin joidenkin mielestä "välttää" vähän vähemmän asiallinenkin pukeutuminen.



Saman olen huomannut ristiäisissä. Oman lapsen ristiäisiin laitetaan kyllä itselle ja vauvan sisaruksille kunnollista päälle, mutta muiden ristiäisiin tullaan jos sun vaikka missä vaatteissa.



Minusta ihan kummallinen ajattelutapa, koska itse ajattelisin pikemminkin, että mitä etäisempi ihminen, sitä asiallisemmin ja formaalisemmin pitäisi pukeutua ja "omissa juhlissa" voi vähän irroitellakin ja ottaa vapauksia.



Mutta ihmiset on kummallisia...

Vierailija
5/5 |
17.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vain läheisen ihmisen juhlissa, mutta vähemmän läheisen ihmisen juhlissa niitä ei tiedetä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä seitsemän