Saammeko pliis jättää lapset kotiin kun menemme häävieraiksi!?
Koko perhe on kutsuttu, muut vieraat tuttuja ja luulen että lähes kaikilla muilla perheellisillä lapset mukana, Olisi vaan niin ihanaa päästä miehen kanssa kahdestaan juhliin, voisi rauhassa seurustella muiden vieraiden kanssa, syödä rauhassa, tanssia yhdessä jne. Lapset 5- ja 6-vuotiaat eikä ole mahdollisuutta esim. tuoda heitä aikaisemmin kotiin. Olisi kyllä kiva totuttaa lapsiakin juhliin ja tietysti kaikki kyselisivät jos emme heitä ottaisikaan mukaan. Olemmeko ihan törkeitä jos menemme kahden, tällä viikolla pitäisi jo ilmoittautua...? :/
Kommentit (7)
omat lapset kotiin jos siltä tuntuu. Kutsu on voitu jopa lähettää perhekutsuna, mutta toivotaan salaa ettei lapsia tulisi ;-)
Ainoa ongelma mikä mun mielestä tossa on, että siellä on MUITTEN lapsia! En itse jaksa niitä häissä.
2v ja 5v lapsemme menevät isovanhemmille hoitoon. Häät ovat meren rannalla, lapset keskenään riehakkaita ja keksivät kyllä koko ajan kaikkea säpinää. Vauvan otan mukaan koska imetän.
Häät ovat meidän ystävän joten en kehtaa mennä sinne lapsien kanssa riehumaan. Pääsemme helpommalla ja voimme syödä rauhassa kun menemme vain vauvan kanssa. Vähän kurja fiilishän se on mutta sitten kesän muihin häihin me mennään porukalla piipahtamaan. Siellä kun on sitten kummeja apuna ja uýhdet häät ovat omalla paikkakunnallamme ja lapset voi tuoda tarvittaessa kotiin jos ei suju.
että olin aivan innoissani, kun vihdoin tuli kutsu koko perheelle. Kyllä olivat lapsetkin innossaan 2,5 ja 8-vuotiaat, kun pääsivät juhliin mukaan.
Ongelmansa kullakin.
Meillä kans yhdet häät kesällä johon koko perhe kutsuttu, mutta tasan tarkkaan poikamme (3v ja 6v) jäävät mummolaan hoitoon. Ihana päästä kahdestaan juhlimaan mieheni kanssa ja olemaan kerrankin ihan huoletta ja seurustella rauhassa ystävien kanssa. Poikamme kyllä pääsevät juhliin ihan tarpeeksi joita tulevanakin kesänä on (sukujuhlat ja yhdet sukulaisemme lakkiaiset) joten kyllä joitain juhlia on kiva juhlia ilman jatkuvaa vahtimista.
Hauskoja juhlia teille!
kaksin et tietenkään voi tuon ikäisiä jättää.
Sä varmaan olet kotiäiti muuten. Itse työssäkäyvänä en lähtis koko viikonlopuksi mihinkään hääjuhliin ilman lapsiani, joskus mä haluan niitäkin nähdä. Ja koko viikonloppuhan näihin aina menee, kun ne jostain syystä täytyy aina järjestää jossain kuusessa...
ei tuossa aloituksessa ainakaan hoitajasta mainittu sanaakaan. Jos kaikilla muilla on kuitenkin lapset mukana, niin eivät he hirveästi välttämättä ehdi itsekään seurustelemaan. Ap:n lapset on tosin jo sen verran isoja, että tuonikäisten kanssa on aika helppoa juhlia.
meillä yleensä sellainen tilanne että kaikki potentiaaliset hoitajat on mukana samoissa bileissä... Sitä ei tarvitse kenellekään selitellä, miksi lapset jäi kotiin.