Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomeen muuttava kyselee päivähoitomaksuista (Espoossa).

Vierailija
06.05.2009 |

Eli muutamme Espooseen, jossa maksamme 4-vuotiaan lapsemme yksityisestä päivähoidosta 770 €/kk (yksityinen päiväkoti). Tähän saa ilmeisesti jotain tukia Kelalta, mutta miten suuresta tuesta on kyse?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli päiväkodille. Tämän jälkeen teille jää maksettavaa luultavasti n.250e

Voi vähän vaihdella yksityisen pk:n mukaan.

Meillä lapsi espoossa yksityisessä ja siellä kaikkien hoitomaksu juuri tuon 250e/kk. Eli se on muutaman kympin enemmän kun kaupungin päiväkodin korkein hoitomaksu.

Vierailija
2/4 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis että yli puolet korvattaisiin?! Enpä taidakaan enää ihmetellä ja valittaa, että verot kasvavat. Saamme näköjään aika ison summan ihan suoraan takaisin näissä palveluissa :-).



Koetin etsiä espoon sivuilta näitä tukia, mutta en löytänyt vastausta. Ehkä en vain osannut etsiä oikeasta paikasta, kun olen muutenkin ihan hukassa näissä päivähoitojutuissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosi paljon kalliimmat kuin kaupungilla. Päivähoito on subjektiivinen oikeus ja kaupunki ei ainakaan täällä espoossa pysty mitenkään vastaamaan kysyntään ilman yksityisiä päiväkoteja.

-2-

Vierailija
4/4 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos tiedosta. Tämä oli mukava yllätys, ja tuo meille nyt sitten noin 500 € lisää rahaa kuukaudessa. Olimme jo budjetoineet tuon 770 €/kk hoitomaksuihin, joka olisi ollut sellaisenaan jo paljon edullisempi hinta, kuin mitä nyt maksamme. Mutta onhan Suomessa sentään joku halpaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä kuusi