Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ylitinkö rajan? kamala ämmä? (pohdintaa ja valitusta)

Vierailija
05.05.2009 |

soitin hetki sitten henkilölle joka oli samassa työpaikassa kun mun mies.

soitin kysyäkseni että arvaisinko soittaa mun miehen "työantajalle". mies alkaa oleen aivan sippi monestakin syystä, pelkään että ei kestä kovin kauaa henkisesti eikä fyysisesti tota työtä. valvoin lähes kokonaan viime yösn ja mietin asiaa ja tää vaivaa mua ihan tajuttomasti.

mietin ja mietin uskaltasinko soittaa sille kelle mies tekee töitä vai annanko asian olla.

jos teksti on sekavaa niin pyydän anteeksi. mun ajatuksetkin on täysin sekasin just tällä hetkellä.



t. huolestunu ämmä

Kommentit (33)

Vierailija
1/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Järki käteen nainen! Mieti minkä kuvan se antaa miehestäsi jos vaimo alkaa soittelemaan töihin "kuule, mun mies ei nyt millään jaksa tätä työtahtia kyllä sen nyt pitäis saada vähän töitä vähennettyä". Miehesi kuuluu aivan itse hoitaa työasiansa.

Vierailija
2/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ylität rajan... kyllä sen miehesi ihan itte pitäs saaha työkuvionsa hoitaa... sä oot sen vaimo etkä mikään äiti... ja vaikka oisit äitikin niin et sä voi lapsesikaan työnantajalle ruveta soitteleen...



tuo laittaisi miehesi tosi noloon tilanteeseen... " ei oo miestä ite tulla puhumaan, muijansa pisti asialle.. mikä tossukka..."

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sun miehesi työ on sun miehesi työ. Anna hänen hoitaa se. Älä mene sekoilemaan mitään kenenkään kanssa. miehesi on aikuinen ja osaa hoitaa omat asiansa - tai ainakin hänen pitäisi saada näyttää siltä kuin osaisi.



Ja todellakin jos olet soittanut miehen typaikalla jolle kulle MUULLE kuin esimiehelle, olet jo aiheuttanut enemmän hallaa kuin esimielhelle soittamallakaan olisit voinut aiheuttaa.



Paitsi että huono provohan tämä on.

Vierailija
4/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten jokkut jaksaa ja jaksaa huutaa tota provoa? mikä tarve on jeka väliin kirjottaa provo? ovat varmaan simppeleitä tai jotain kun eivät tajua maailman menoa.

mut _kyllä_ mä oon soittanut tänään mun miehen kanssa samssa paikassa työskenneelle henkilölle, se oli sen työmaan mestari. se ainakin ymmärsi mistä on kyse ja mitä ajan takaa. sille en oo vielä soittanut jolel mies töitä varsinaisesti tekee. enkä sitten näemmä soitakaan sen verran tuli täältä negatiivista mun ajatukselle. onneksi kirjotin tänne ennnenkö soitin.

by the way, mies ei ikinä ota asiaa puheeks muutaku kotona. se sitten lopettaa työt mielummin kun ottaa asian puheeksi.



t. kamala ap

Vierailija
5/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sama juttu kun anoppi soitti neuvolaan kätilölle ja varasi minulle uuden ajan "kun maijaa ei viime kerralla punnittu ja hemoglobiinikin jäi ottamatta."



Kyllä siis mielestäni olet ylittänyt rajan. Miehesi tulee hoitaa itse omat työasiat.

Asia erikseen jos miehesi on psykoosissa tai menettänyt mielenterveyden.



Niin ja tosiaan anoppi hoitaa aikuisten lastensa työasioita, lääkäri ajanvaurauksia, soittelee opettajille koululle ja kela asioita hoitaa lastensa puolesta myös. Kuvittelee jotenkin ettei aikuiset lapsensa kykene hoitamaan omia asioitaan.



Meidän asioihin ei kuitenkaa enää puutu...

Vierailija
6/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset


by the way, mies ei ikinä ota asiaa puheeks muutaku kotona. se sitten lopettaa työt mielummin kun ottaa asian puheeksi.

ja sunkin.

mutta oikeasti, kyllä mäkin luulen että sä olet provo. ei noin yksinkertaista naista VOi olla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei kävis mielessäkään soitella miehen työpaikalle ja puhua miehen työasioista. Se on aikuinen ihminen ja osaa varmasti hoitaa asiansa itse. Tai ainakin olisi korkea aika opetella jo! Nauraahan sille naurismaan aidatkin, kun muija soittelee "kun meidän Vexi on niin väsyny..tms"

Vierailija
8/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja pelkäät, että miehesi ei jaksa työtä. Työnantajalle soittaminen on riski ja mielestäni oli tosi älykästä soittaa ensin työkaverille ja tunnustella minkälainen ilmapiiri ja pomo siellä on.

Voisitko sen sijaan, että soitat miehesi esimiehelle suoraan, soittaa luottamusmiehelle tai työsuojeluvaltuutetulle ja kertoa asiasta luottamuksellisesti. (Mikäli sellaisia nyt sitten on).



Voisitko ottaa asian ensin puheeksi miehesi kanssa ja kertoa, että olet hänestä huolissaan ja pyytää häntä itse ottamaan asia puheeksi esimiehen/luottaumusmiehen tai työsuojeluvaltuutetun kanssa.



Itse olen esimiehenä isossa organisaatiossa ja jos jonkun puoliso soittaisi ja kertoisi että on huolissaan miehestään, ottaisin asian kyllä tosissaan ja puuttuisin juttuun.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siltikään ei ole sinun asiasi alkaa soittelemaan miehen työnantajalle. Antaa tosi kyseenalaisen kuvan (=surkea tossukka) miehestäsi jos alat hänen puolestaan soittelemaan. Mitäs miehesi sitäpaitsi tykkäisi jos tietäisi sinun soittaneen työkaverilleen?

Vierailija
10/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teet miehesi todella naurunalaiseksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

hommia tauotta aj ehdottikin että jos mun mies sais vaihdettua toiseen kohteeseen. eli jatkan samalla linjalla ja hoidan vaan ne firman asaist jokka mulle kuuluuu enkä puutu miuihin? periaatteessa mun kuuluis puuttua koska työmaalla rikotaan lakiakin ja se voi tulla kaikille osapuolille (meillekin) todalla kalliiksi. mutta en mä sen takai rupee soittaa työn teettäjälle. toivotaan ettei tule isompaa vahinkoo ens kerralla.

meillä oli ihan asiallenen keskustelutuokio mestarin kanssa. jutteli mulle sellasaia asioita joita hänen ehkä ei kuuluis mulle ees puhua. en tiiä missä tarkalleen niitten puolella raja kulkee.

toinen by the way, soitin mun miehelle ja sanoin soittaneeni mestarille. kerroin mitä puhuttiin eikä mies ollu moksiskaan. oli mielummin ilonen, koska on miettiny ihan toisenlaista ratkasua elämään ja tää saatto antaa vauhtia sille. sekin mulla oli takaa-ajatuksena, laittaa asioita hautuun. mä en soittanu hetken mielijohteesta, vaan oon pyöriteelyt asiaa jo kauan.

työn teettäjälle en oo koskaan soittanu ja se siis taitaa jäädä. jos sama peli jatkuu loputtomiin toivottavasti mies ymmärtää löydä hanskat tiskiin.



provon viljelijät hei! jos kertosin mitä kaikkee mun elämässä on ollu ette varmaan ikinä uskois kun _tälläseen_ asiaan jo tarttee provo kirjottaa. suomi on vapaa maa, kirjottele rauhassa ei se mua häiritte. eka reaktio vaan oli hämmästys koska en ees tajunnu että joku vois tällasta juttua pitää provona.



t. edelleen kamala ap

Vierailija
12/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekkin harkitsin pari vuotta sitten soittavani mieheni esimiehelle. Koska tajusin mieheni olevan masentunut ja tosi väsynyt. Ja yksi suurimmista syistä oli töissä. Ja mieheni ei ole tosiaankaan mikään tossukka vaan aikaansaava esimies asemassa oleva mies. Mutta ei vaan millään osannut kieltäytyä ylimääräisistä töistä ja venyi ja venyi töissä vetämänsä osaston puolesta. Kerroin kuitenkin miehelleni aikomuksestani ja kuten arvata saattaa tämä kielsi soittamasta mutta ehkä heräsi kuitenkin hieman tajuamaan kuinka loppu oli tilanteessa. Onneksi sitten tuli töissä muista syistä muutoksia ja hieman helpotti. Ja sitten on aika parantanut tilannetta.



Toivottavasti löydät jonkun tavan auttaa miestäsi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ootko sä itse samassa firmassa töissä? Jollet ole, firman asioista ei MITKÄÄN kuulu sulle...

Vierailija
14/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

omia asioitaan, vaan laittaa vaimon asialle? Hoidatko sä hänen puolestaan kaiken muunkin? Meillä 14v poika hoitaa itse kesätyönsä hakemisen ja hoitamisen, ei tarvitse äitiä edes siihen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pahemmin tota turvaa oo.

ns. nosrmaali työntekijät eli ne jotka on palkkalistoille siellä, tekee iahn normi päivää 8h. niillä ei teetetä ylitöitä. työmaa on pahasti jäljessä, mun miehen niskaan kaadetaan kaikki paska. se tekee sitä mitä on sovittu, mutta kun ei pääurakkoitsija osaa ollenkaan laskee aikataulua ja tietty mahdollisimman suuri voitto on meillä jokasella vaikuttimena. koko työmaa on täysin sekasin. mä en uakalla kertoo yhtään enempää ettei vaan kukaan pysty kohdistaan paikkaan.

mun mies tekee 15 tunnin päivää, vappuaattona piti tulla niin että ehitään viemää lapsia vapputorille vaan ei voinu lähtee kun painostettiin tekeen tietyt työvaiheet. tuli yhdeksältä. ei päästy vappupäivänäkään perheen kesken mihinkään koska lähti töihin että homma etenis. lähes 3 viikkoo teki putkeen viikonloput mukaanlukien. kaikki suunnitelmat oon siirtäny. ei se mitään ei ne haittaa eikä mua vit*ta se että mies tekee pitkää päivää. eilen se tuli kotiin ja töisssä oli tapahtunu sellasia asioita että mies ei kohta enää jaksa. 5 tunnin yöunet ei loputtomiin riitä. meillä on useampi pieni lapsi jotka on tällä menolla ilman isää.

miehellä oli sellanen tuntemus eilen että pelkäsin sen olevan sydänperästä. tänään annoin ukaasin että jos jossain vaiheessa alkaa vähänkin sille tuntuun että sydämestä ottaa niin lähtee lääkäriin silläkin uhalla ettei työmaalle oo takas menemistä. ei työnsä ääreen kannata ehdoin tahdoin kuolla.



t.ap

Vierailija
16/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

miehesi asia hoitaa työkuvionsa. Olet kuitenkin vaimo, et äiti. (ei niin että äitikään sinne työmaalle saisi soitella...)

Vierailija
17/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pysty hoitamaan hommaansa. Mitä sä luulet että siitä seuraa?



no voin kertoa, että tänä taloudellisena aikana sitä seuraa se, että sun miehesi ei enää tarvitse hoitaa sitä hommaa. Toinen aliurakoitsijafirma löytyy kyllä.



Toivottavasti sillä sun miehellä tosiaan on joku varasuunnitelma mietittynä. Ja sullakin, jos kerran olette samasta firmasta palkkanne nostaneet.

Vierailija
18/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

iteppä on ukkos työnsä valinnu ja olis mielissään että niitä töitä nyt ees on! saattaahan ne vähä hupia heittää ukkos kustannuksella kun soittelit...

Vierailija
19/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mestari yrittääsaada mun miehen siirrettyä toiseen kohteeseen. tonnekin kohteeseen se siirsi koska tietää että mun mies hoitaa hommansa ja hommat etenee. nyt yks ongelma on se että pääurakoitsija ei tasan varmana tuu päästään miestä pois.

äläkä huoli miehelle löytyy töitä muualtakin. miksei se oo vaihtanu on syynä joko liian pitkä työmatka tai että laman myötä ei makseta enää samaa tuntihintaa. kyl me pienemmälläkin pärjättäis mut mies ei vielä halua lähtee tuntivelotusta pienentään. sano että sitä on sitten vaikeempi nostaa vaikka parempi aika koittais. pakon edessä sitten tehdään niin. eli kyl me pärjätään ei työt lopu ainoostaan vähemmän tulee rahaa. sekin sopisi mulle kunhan mies voisi fyysisesti ja henkisesti paremmin.

Vierailija
20/33 |
05.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

otaa luuri käteen ja tarkistaa vakuutusyhtiöstä että on riittävä vakuutusturva ettei tyhjän päälle jäädä lasten kanssa. yks ihmishenki sinne tänne, onhan tätä ylikansotusta jo muutenkin. o_O

onko jollakulla vakava tunnevamma kun ei välitä? mä välitän, se ihminen on mulle tärkeä ja rakas, ei oo kiva kattella toisen hiipumista, zombina oloo. painoindeksi on tällä hetkellä 16,8 ja ruumillisesti _todella_raskasta työtä tekee. kahvi ja tupakka taitaa olla ainoot mitä päivän aikana nauttii.



eikä muuten sinne uusia aliurakoitsijoita noin vaan saa ei ees laman aikaan. vähän jokainen on marssinu ulos pienen ajan sisällä. palkkalistoilla olevat vaihtuu kans. harva jaksaa loputonta painostusta monesta suunnasta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä viisi