voiko 2,5vuotias olla niin ovela että huijaa vatsakivulla huomiota??
Meidän 2,5vuotias alkoi tuossa vähän aikaa sitten itkeä(syömisen yhteydessä) kun vatsa on niin kipeä. Sanoin hänelle että menee vessaan jos vaikka on maha sekaisin tms. ja kun menin hetken päästä vessaan katsomaan, lapsi oli ihan linkussa lattialla itkemässä kun vatsa sattui niin paljon. Säikähdin tietenkin ja soitin lääkäristäkin neuvoa ja käskivät tulla tänään käymään. Parinkymmenen minuutin päästä lapsi oli kuitenkin jo ihan ok ja leikki ihan normaalisti.
Aloin nyt sitten miettiä että oliko tämä vatsakipu sittenkin vaan huomion hakua ja pitäisikö tuo lääkäri perua vai menikö se kova vatsakipu vaan niin äkkiä ohi? Eilen ja tänään lapsi syönyt kuitenkin tosi huonosti ja vatsa oli eilen sekaisin. Onko kenelläkään muulla kokemusta että noin pieni lapsi olisi huomionhakuisena teeskennellyt olevansa sairas?
Kommentit (3)
nämä huomionhaut on helppo erottaa todellisesta kivusta. Ap:n tilanne kuulostaa minusta siltä, että lasta sattui ihan oikeasti.
eli vien kyllä sinne lääkäriin(ja olisin vienyt muutenkin). ihmettelin vaan kun niin äkkiä meni ohi.
Kun meillä ei tosiaan ole ikinä ollut sitä että olisi mehua ja jätskiä saanut kipeänä mitenkään järjettömiä määriä. muutenkin saattaa 1-3kertaa viikossa juoda pillimehun joten en usko että sen takia olisi teeskennellyt.
On vaan viime aikoina ollut tosi paha uhmaikä ja "löylyttänyt" pikkusisarta aika kovalla kädellä. Tästä tuli mieleen että olisiko ollut huomion hakua.
ap
Omalla 3-vuotiaalla joskus ihan samanlaista, pienikin nipistys mahassa pistää hänet ihan sekaisin ja koko maailma pysähtyy. Noin pieni ei välttämättä kestä yhtään kipua eikä ymmärrä mitä se on. Sitten tuosta tulee huomionhakua, jos lapsi saa esim jotain limsaa tai jäätelöä mahakivun takia ja rupeaa näyttelemään että saisi niitä lisää :)