3 vuotiaiden koko, miten muilla.
Mä olen itse huoissani, mutta neuvolassa sanoivat että poikamme on vain pieni kokoinen. Kävimme 3v neuvolassa tammikuussa, poika täytti 3v Joulukuun lopussa. Pituutta oli 86cm ja painoa 12.2 kg. Jalan koko on 24. Onko muilla näin pieniä 3 vuotiaita? Meillä pojan isoveli on 1v3kk vanhempi ja tällähetkellä 116cm pitkä ja 17 kiloinen. Jalkakin on kokoa 33, joten tuntuu että pikkuveli jää pituuskasvussa kovasti jälkeen.
Kommentit (6)
Oli 2v neuvolassa 92cm ja 3v neuvolassa 98cm ;-)
pieni ja ihana. Pituuden ja painon suhde vaikuttaa oikein hyvältä, sopusuhtaisesti kasvanut. Meillä jalan koko 3v myös 24.
sillä serkkupoika 4v 94 cm ja yks toinen serkkupoika 4v 112cm. et kovasti voi olla eroa pituuksissa.
Pieni on, mutta sitäkin pippurisempi. Itse olen hiukan huolissani pituuskasvun taittumisesta, mutta tyttö on sairastellut niin paljon, että johtuu todennäköisesti siitä.
meillä pitkä isoveli ja lyhyt pikkuveli, isompi oli 3v mittauksessa 112cm ja lyhyempi poika oli vain 104cm...