Miksi aikuisena on vaikea ystävystyä?
Kommentit (10)
Esim. itse tutustuin perhevalmennuksen kautta erääseen lähellä olevaan äitiin ja nyt ollaan hyviä kavereita. Vauvatkin samanikäisiä, joten juttua riittää vauvoista ja muustakin :D
riittävästi, saati että aikaa riittäisi uusiin ihmisiin tutustumiseen. Ainakin ihmisillä, jotka käyvät töissä ja joilla on pieniä lapsia tilanne taitaa usein olla tämä?
olen aina ystävystynyt helposti mutta nyt aikuisiällä olen muuttunut varautuneemmaksi, en tiedä kyllä miksi.Mutta olen esim työn kautta saanut hyviä, kullanarvoisia ystäviä ja he eivät ole niitä, kenestä ensi vaikutelmalla voisi kuvitella ystäviä. Eli on vaaditttu tutustumista ja aikaa, jotta on huomattu kuinka hyvin jutut menee yksiin jne.
ei se riitä että toinen haluaisi. Siksi siitä tulee vaikeaa ja kuka haluaa aikuisena tulla aina tyrmätyksi? Siitä tulee vain varovaiseksi ja erakoituu...
-ajanpuute
-pettymykset
-varautuneisuus
En enää uskalla niin avoimesti kohdata toisia, kuin lapsena, luulisin.
Ja kolmonen, miten niin "oletko sitten ystävystynyt lapsena?", tietysti olen. Ystäväni olen koonnut koko elämäni aikana. Osa on lapsuudesta, osa nuoruudesta, osa uudempia ystäviä.
Nimenomaan se, että ystävyyden syntyminen vaatii alussa tiivistä yhdessäoloa, eikä perheellisellä ja työssäkäyvällä ole moiseen aikaa.
Kukaan ei halua kylmiltää alkaa tapailemaan tuntematonta ihmistä säännöllisesti ystävystymismielessä, ja taas tilanteita joissa yhdessäolo olisi luontevaa ja tiivistä, ei juuri ole tarjolla.
Eihän aikuisena ole lainkaan vaikea ystävystyä, vaan
nimenomaan päinvastoin! Lapsuudenystävät, jotka
jatkuvat koko elämän, ovat usein harvassa, sillä
elämäntilanteet muuttuvat, ihmisestä itsestä
puhumattakaan.
Sen sijaan aikuisena saadut/hankitut ystävyyssuhteet
kestävät paljon paremmin ja ovat kaikinpuolin palkitsevampia.
Aikuisena näkee selvemmin todelliset sielunkumppanit,
samanhenkiset ihmiset, kun itsellä on jo elämänkokemusta
ja -viisautta.
ei niitä nytkään olepaljoa, mutta nykyään mun on paljon helpompi ystävystyä ja lähes kaikki kaverini olenkin "hankkinut" aikuisiällä.
aikuisilla ihmisillä on niin paljon muuta elämässä, ei ikään kuin ole aikaa ja tilaa uusille ihmissuhteille.