Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

atopia+allergiat

28.03.2009 |

Heippa! Meillä on reilu 6kk tyttö joka oireillut pahasti ihollaan 2 kk:n iästä asti. Kokeiltu on Almiron, Profylac ja nyt on menossa NUtrilon Soija joka tuntuu sopivan tähän astisista parhaiten. Kakka on kiinteytynyt eikä haise enää pahalle ja iho-oireet vähentyneet. IHottumaa on kuitenkin edelleen jaloissa (polvet, nilkat, taipeet) sekä kämmenissä ja kyynärpäissä. Välillä tulee myös pään alueelle ja kainaloiden taakse. Kortisonivoiteella on saatu hoideltua aina tilanne paremmaks. Kiinteänä olen alkanut antamaan Hollen riisivelliä, joka ei ole mielestäni tilannetta muuttanut eli taitaisi sopia. Tässä ollaankin kovasti mietitty että onko tuo "jäljelle jäänyt" ihottuma nyt sitten pelkkää atooppista ihottumaa eikä ruoka-aineista johtuvaa. Ihottuma ei ole kovin ärhäkkää ja tuntuu ikään kuin parantuvan esim. unien aikana ja ulkoilmassa. Sisällä taas ärtyy kun tyttö ryömiskelee lattialla ja on muutenkin lämmintä. Tyttö on iloinen ja tyytyväinen ja yöt nukutaan yleensä hyvin. Itsekin olen atoopikko ja oireilee lähinnä kädet. En vaan millään viitsisi enää pelata noiden korvikkeiden vaihtojen kanssa kun nykyisenkin tilanteen kanssa pärjäilee.. Onko muilla vastaavaa että lapsella olisi sekä allergioita että atooppinen iho? Ja onko ollut vaikeaa tarkkailla kiinteiden aiheuttamia oireita, kun on ihottumaa jo ennestäänkin?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voin kertoa, että atooppisen ihon oireilu on koko elämän yllätyksiä täynnä. Olen ainakin sataan kertaan todennut, että tilanteet vaihtelevat kuukausittain ja vuosittain todella paljon.

Tänään voin ehkä syödä soijaa, mutta ensi viikolla ihoni saattaa reagoida siihen todella voimakkaasti. Tällä hetkellä iho-oireita tuottaa maito, mutta tiedän että muutaman kuukauden kuluttua se ei aiheuta yhtään oireita.

Samoin on kahdella lapsellani. Joskus iho-oireita aiheuttaa kala, joskus muna, joskus omena jne. Mutta eivät aina. Aika-ajoin voivat pitkäänkin syödä jotakin sellaista, joka toisinaan aiheuttaa ihottumaa.

Olen oppinut matkan varrella erottamaan allergiat ja yliherkkyyden. Eli todellisia ja totaalisia elinikäisiä allergioita meillä on hyvin vähän, mutta kausiluontoista yliherkkyyttä milloin millekin aineelle esiintyy todella paljon.

Kaikkein parhaiten meidän perheen atoopikkojen iho jaksaa, kun vältämme lisäaineita. Siis kaikki elintarvikkeet, joissa on yksikin E-koodi, ovat täysin pannassa. Toisena mahtavana apuna sairaudessamme ovat olleet luomutotteet.

Esimerkiksi perunaa emme voi syödä Pirkka-pussista lainkaan, koska ihomme menee rikki. Luomuperunasta ei tule mitään ongelmia. Samanlainen tilanne on mm. tomaattien kanssa. Luomut käy, muut ei.

Allergialääkärimme sanoikin, että monestikaan ihmiset eivät ole allergisia tai yliherkkiä esim. omenalle, appelsiinille, tomaatille, porkkanalle, perunalle jne. He ovat vain yliherkkiä näiden kasvatukseen käytetyille lannotteille ja torjunta-aineille. Luomutuotteissa näitä myrkkyjä ei ole ja siksi ne sopivat monille.

Samoin on tilanne esimerkiksi sianlihan ja naudanlihan kanssa. Monet saavat oireita lihasta, koska eläimiä on ruokittu soijalla, jota monet manteli- ja pähkinäallergikot eivät siedä. Sen sijaan he voivat hyvin syödä hirvenlihaa ja poroa, joita ei ole ruokittu teollisuusrehuilla. Samoin luomuna sianliha ja naudanliha sopii.

Lapsesi on vielä pieni, joten varmastikin joudut käymään hänen kanssaan läpi monia vaiheita atooppisen ihon ja allergisten oireiden kanssa. Vaatii paljon sinnikkyyttä ja täsmällisyyttä, vanhemmilta voimia ja suunnitelmallisuutta.¨

Jäin miettimään, kun kerroit allergisten oireiden lisääntyvän lapsesi ryömii lattialla. Mitähän pesuainetta lattiaan käytät? Minkälainen pinta lattioissa on? Esimerkiksi monet lakat ja maalit ovat todella allergisoivia, samoin pesuaineet, Ja tietenkin lattiavahat ja kiillotusaineet ovat useimmiten todella ikäviä.

Vierailija
2/3 |
29.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuota lisäaine-juttua olen kyllä miettinyt ja tehnytkin lapselle soseita valmiiksi pakkaseen mm. oman maan perunoista. Omat ruokatottumukset on myös lisäaineita välttävät niin pitkälle kun se nykyään on mahdollista.. Itse en myöskään usko eikä ole havaittukaan, että jokin ruoka-aine aiheuttaisi äkkireaktion. Oireet tulevat vasta päivän tai useamman päästä ja ovat lähinnä sitä ihottumaa. Profylac tosin aiheutti oksentelua ja Tutteli pulauttelua. Tänään kokeilin tytölle päärynää eikä ainakaan vielä ole minkäänlaista oiretta tullut. Tolla ryömimis jutulla tarkoitin lähinnä sitä kun iho joutuu hankaukseen niin alkaa todella helposti punoittaa, vaatteiden saumat ja esim. villa tekevät saman reaktion. Myöskään kestovaippoja ei voitu käyttää, koska niiden fleece-pinta suorastaan räjäytti ihon. Pesuaineena käytetään Erisania tai MiniRiskiä, huuhteluaineita ei ollenkaan ja lattioillakin vain tolua tai mäntysuopaa.. Mutta koitetaan nyt löytää tytölle kiinteitä ruokia ja yritetään parhaamme mukaan seurata kuinka ihottuma käyttäytyy. Onneks ei ole ainakaan vielä mitään pahoja flunssia tai ripulitauteja ollu ettei olis vielä niitäkin tässä sotkemassa! Ja kesä on tulossa, itsellä ainakin iho paranee silloin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
29.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ovat yksiä yleisimmistä allergiaa ja/tai yleiherkkyyksiä eiheuttavista aineista. MiniRisk sisältää zeioliittiä, Mäntysuopa ja Tolu hartsia. Erisan on turvallinen valinta, yleispesuun käyttäisin mieluummin vaikkapa astianpesuainetta.

Allergiareaktiot ovat siitä ikäviä, että saattavat ilmaantua vassta viikonkin kuluttua altistumisesta. Joten uusia aineita kokeillessa kannattaa aina ajatella 2 viikkoa eteenpäin. Jos siinä ajassa ei oireita ilmaannu, niin ok.

Jos vaatteiden hankaaminen aiheuttaa oireita, niin isolla suurennuslasilla katsoisin vielä ne pyykinpesuaineet!