Jos joudumme muuttaa vuokralle mikä on todennäköistä niin en jaksa
enää elää. Mä en kestä sitä häpeetä. Vuokralaiset on toisen luokan kansalaisia ainakin meidän suvussa.
Kommentit (13)
t. vuokralla asuva "ylemmän sosiaaliluokan" ihminen.
Jos ette kelpaa jonkun asuntoasian takia niin heidän mokansa. Kuulostaa käsittämättömän pinnalliselta.
Kerro kolmonen lisää miten olet "ylempi" ja ketkä ovat "alempanasi"?
*odottaa mielenkiinnolla*
...ja asettaisit itsellesi ne omat arvosi? :) Minä olen yksi melko rikkaasta, ns. hyvästä perheestä, mutta asumme vuokralla pahamaineisessa lähiössä mieheni ja lapseni kanssa. Sukuni käänsi selkänsä kun aloitin oman elämäni- eikä siihen kuulu muiden luokittelu rahamäärän mukaan.
en oo kyllä meidän tai miehen suvussa havainnut vastaavaa suhtautumista, vaikka miehen suku on melkoisen varakkaita suomenruotsalaisia. Ei oikein viitsitä ottaa lainaa, kun toinen tekee apurahalla väitöskirjaa ja toinen keikkatöitä.
ettei joku viisastelija hyökkäisi ;). Eli olen koulutettu, hyvässä työssä ja pärjään mainiosti elämässäni. Näin yksinkertaistettuna. En koe olevani ketään parempi tai huonompi, mutta tuo "ylempi sosiaaliluokka" ei ole itse keksimäni sana, vaikkei välttämättä kovin korrekti. Kaikkihan on suhteellista.
3
Pakko sanoa että viestistäsi käy melko selkeästi ilmi asenteesi ja se että selkeästi olet sitä mieltä että jollain tapaa koet olevasi "parempi" tai "ylempänä" tai "mitä vaan mitä lainausmerkkeihin tähän voisi laittaa".
Mutta joo, ei tapella tästä. Pointti varmasti sekä sinulla että minulla on ettei ap:n kannata välittää suvustaan jos he luokittelevat ihmisiä asumisen tai muun vastaavan perusteella, tai käyttävät epäkorrekteja ilmaisuja muista ihmisistä.
...ja tutustu vaikka uusiin naapureihisi siellä vuokratalossa. Me ollaan ihan mukavia :)
asenteeni ei todellakaan ole ylimielinen. Epäkorrekteja ilmaisuja tapaan kyllä käyttää, sen myönnän :).
3
Ja ap:lle, kannattaa muistaa, että elät omaa elämääsi, et sukulaistesi. Kaikkia kun ei ikinä voi miellyttää. Jos vuokralle on muutettava, niin sitten muutatte. Ei siihen kuole, korkeintaan saat taloutesi järjestykseen ( jos vuokralle muutto johtuu siis talousongelmista).
jos niikseen tulee....
Me olemme miehen kanssa molemmat akateemisia, mutta emme tienaa kovin paljoa. Teimme minun vanhempieni mielestäni todella oudon valinnan, kun ostimme kerrostaloasunnon pääkaupunkiseudun itäisestä lähiöstä. Silloin kun ei rahat muuhun riittäneet, eivätkä oikeastaan riittäisi vieläkään mihinkään kalliimpaan asumiseen. Meillä on nyt juuri sopivasti tilaa, asumme todella kivassa talossa kivojen naapureiden kanssa, ihanat ulkoilualueet ja meri aivan vieressä ja mielettömän hyvät palvelut myös. Talo on myös ihan OK rakennettu, vaikka oli uusi siihen muuttaessamme. Ei silloin vielä ihan tehty yhtä huonoa rakennusjälkeä kuin nykyään (esim. Arabianrannan loft-talo).
ainakin tutustumaan "huonompien" elämän tyyliin :) Ei se ainakaan huono tapa elää ole! Itsekin ehdin kauan asua vuokralla ennen kuin saatiin oma talo. Mutta mukava sitä niinkin oli asua :)
Heivaa sellaiset sukulaiset pois jos ei niille kelpaa teidän asuinmuoto. Ihmeellinen suku.
huolehtia asuntojen hintojen laskusta tai korkojen noususta, voi valita asunnon sijainnin oikein kivaltakin paikalta, ei tarvitse itse tehdä remppaa (tai ainakin saa usein siihen tarvikkeet) jne.
Kyllä te siitä selviätte, mekin asuimme 12 v. vuokralla ennenkuin muutimme omaan. Ihan kiva oli asua vuokrallakin, koskaan ei ollut mitään ongelmia.
tapauksilta.