asunto asiaa
Kommentit (7)
Kertokaapas miten saa vuokra-asunnon mahdollisimman äkkiä?
Sen ainakin tiedän, että mun pitää hakea toimeentulotukea ensimmäisenä sillä tällä hetkellä en ole töissä.
Mitä liitteitä pitää laittaa vuokrahakemuksen mukana?
Kohta asutaan muksujen kanssa kadulla, jos asuntoa ei löydy..
Miksi joudutte kadulle?
Ota yhteys kunnan asuntotoimistoon. Jos minulla olisi asunto, jonka vuokraisin, en kyllä ihan heti sitä työttömälle vuokraisi. Asunnosta juoksee kuitenkin vastikkeet yms, joten kyllä vuokranmaksun pitäisi olla kans säännöllistä. Ja takuutkin vaatisin, sen verran on huonoja kokemuksia niistä tosi kunnollisista ja siisteistä vuokralaisista, joilla ei juuri nyt ole mahdollisuutta hankkia takuuvuokraa. Tosin ei parin kuukauden vuokralla kokonaan tuhottua kämppää saa vielä remontoitua.
menet stadin asunnot -sivulle ja haet, liitteet toimitaan asuntoa tarjottaessa,
samon vvo:lta voit hakea asuntoa netin kautta. myös muualla ku pk-seudulla.
mies heittää pihalle.
kun kävin vvo.lla kysymässä niin sanoivat että eivät voi laittaa hakemusta eteenpäin ennen kun hoidan toimeentulotuki asian.
Olen vielä äitiyslomalla, eikä ole työpaikkaa johon palata..
ap
niin saat asunnon varmasti aika nopeasti kaupungilta, varsinkin jos haet sitä alueelta joka ei ole suosituimpien alueiden joukossa. Muistaakseni kaupungin asuntoihin tarvitsee sitten lappusen lasten huoltajuudesta joten se kannattaa varmaan hoitaa pois alta nopeaan ellette sitten saa keskenänne sovittua paperilapulle miten huoltajuus menee.
Et välttämättä saa toimeentulotukea vaikka et olekaan töissä (saat varmaan ansiosidonnaista)