Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka usein kuivaksiopetteleva pissalle?

Vierailija
12.03.2009 |

Huomasin että pystyn pitämään tytön (1v 8 kk) vaipat/housut kuivana jos vien häntä potalle kotona ollessamme n. tunnin tai puolentoista välein. Tyttö ei yleensä pissaa vaippaan myöskään ulkoilun, kyläilyn tai kauppareissun aikana.



Onko kuivaksiopettelun kannalta mitään järkeä viedä lapsi potalle noin usein? Olisiko järkevämpää antaa vaan laskea housuihinsa, että oppisi itse menemään potalle?



Tyttö tunnistaa kakkahädän hyvin ja on tehnyt kaikki kakat pottaan jo yli puoli vuotta. Hän huomaa pissahädän joskus ja ainakin hän huomaa kun pissat ovat jo housussa tai vaipassa (eikä pidä siitä).



Käytännössä olemme nyt viikon ajan tehneet niin, että heräämisten, syömisten ja ulkoilujen jälkeen on heti menty potalle kuten ennenkin ja näiden lisäksi kysyn tytöltä tunnin päästä potalla käynnistä onko hätä. Jos vastaus on ei, kysyn samaa n. 10 min päästä ja taas 10 min päästä jne. Yleensä viimeistään 1,5 t päästä pissallakäynnistä tyttö sanoo että on hätä ja käy potalla.



Kuulostaa kamalan hankalalta, stressaavalta ja aikaavievältä, mutta ei ole sitä yhtään. Menojamme tuo ei haittaa, koska vaippaa käytetään jos tarvis on.



Tarkoitus oli oikeastaan harjoitella vaipattaoloa kunnolla vasta kesällä, mutta teki mieli testata jo nyt kun vaippoja ei mene yleensä kuin yksi tai kaksi päivässä. Onkohan tästä tiiviistä potattamisesta jotain haittaa (stressiä asiasta ei oteta.)



Onko mitään neuvoja tai kokemuksia.



PS: En kuvittele tytön olevan päiväkuiva saati yökuiva, vaikka hänet saankin pidettyä kuivana ja öisinkin vaippa kastuu vain harvoin. Potalla tyttö on käynyt säännöllisesti siitä asti kun oppi istumaan.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
12.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tyttären kuivaksiopettelu vei yhden päivän. Ikää neidillä oli tuolloin reilu kaksi vuotta ja kesäaika. Ennen tuota neiti kävi omaehtoisesti potalla ja sinne tuli kakkoja ja muutama pissa. Asiasta puhuttiin ja ilmapiiri oli avoin. 1. lomapäivänä jätimme vaipan pois ja pissaa tuli sinne ja tänne... tietoisuus pissa ja kakkahädässä muodostui tämän yhden päivän aikana ja seuraavana päivänä pissat ja kakat tulivat pottaan. Yövaippa jäi myös samalla ja se siitä. Jotenkin näin jälkikäteen ajattelin, että on se onni, ettemme ottaneet asiasta mitään stressiä kun näin helposti (lapsi taisi olla otollisessa iässä) tuo onnistui.

Vierailija
2/3 |
13.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeile kotona ilman vaippaa oloa - vaikka ihan pikkuhousillaan tai kokonaan ilman. Tosin meillä ainakin vahinkoja tuli housut jalassa vähemmän. Meillä ainakin tämä on toiminut hyvin, sekä lisäksi juuri sama systeemi kuin itselläsi, pissalle kysyminen, pissalla käyminen ennen ulkoilua, ulkoilun jälkeen jne. Hyvä merkki on se, että lapsesta näkee ettei vaipan kanssa ole kiva olla, etenkään likaisen!



Meillä kuopus jätti vaipan pois päivisin kokonaan 1v9kk ja oli myös yökuiva 1v10kk! Kesäaikaan kuivitushommat on olleet sikälikin helppoja, että ulkona voi mennä puskapissalle hädän tullen..



Pidätyskyky on hormonaalinen juttu juu, joten kaikilla ei homma toimi samalla lailla. Väittävät ettei kuivaksi voi opettaa, mutta meillä on molemmat olleet kuivia varhain. Esikko tosin käy edelleen (7v) yöllä itse pissalla joka yö, mutta herää hätään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä käytiin jopa 30min välein potalla, ja sitten vaan pidensin väliä ja lopulta osasi itse sanoa milloin tulee pissa. Tähän meni n.1vko. Ja meillä pidettiin kuivaksiopetteluhousuja, tai kestovaippaa, jossa pinta ei ollut kosteutta siirtävää vaan esim. puuvillaa. Pikkuhousut harsonkin kanssa ajaa saman asian JOS tulee vielä vahinkoja.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi seitsemän